Krajina, ktorá ťa okamžite očarí. Na Balkáne sa skrýva raj, kde ťa dovolenka bude stáť minimum peňazí

  • Bosna a Hercegovina nie je prvá voľba turistov, no stojí za to
  • Skrýva mnoho krásnych destinácií
  • Ubytovanie ani letenky nevyjdú draho
bosna a gercegovina
Unsplash/Defne Kucufmustafa, Azur Golic
  • Bosna a Hercegovina nie je prvá voľba turistov, no stojí za to
  • Skrýva mnoho krásnych destinácií
  • Ubytovanie ani letenky nevyjdú draho

Bosna a Hercegovina je krajina uhniezdená v srdci Balkánskeho polostrova. Ide o podmanivú destináciu, ktorá sa však napriek svojej kráse dokázala vyhnúť pozornosti bežných turistov a ponúka tak skutočne nevšedný zážitok.

Krajina trpí svojou priľahlou polohou k takým destináciám ako Chorvátsko či Bulharsko, ktoré jej často kradnú pozornosť. Na tých, ktorí sa sem však rozhodnú vydať, čaká bohatá história, úchvatná krajina a vrúcna pohostinnosť miestnych.

Od kaskádových vodopádov a starovekých ruín až po očarujúce stredoveké obce a pestrofarebné mestá, tento nepoznaný klenot Balkánu ukrýva pokladnicu turistických destinácií, ktoré len čakajú na ich objavenie. 

Krása, ktorá ohromila už Rimanov

Jednou z najpríťažlivejších atrakcií Bosny je úchvatný Národný park Una. Ako opisuje oficiálna stránka parku, legenda hovorí, že s názvom prišli ešte starí Rimania. Tí vraj už stratili svoj cit pre krásu, kvôli mnohopočetným dobyvateľským cestám. Keď však uzreli brehy miestnej rieky, boli ňou úplne uchvátení a jeden z nich zvolal „Una!“, čo znamená „jediná“ alebo „jedinečná“, aby opísal neporovnateľnú krásu tohto miesta.

Národný park Una sa nachádza na ďalekom západe Bosny a Hercegoviny, neďaleko mesta Bihać. Zahŕňa údolie riek Una a Unac a horské svahy Plješevica, Grmeča a Osječenica.

Ako píše portál Sava Parks, v rámci hraníc národného parku sa rieka Una mení na malebnú horskú rieku. Jeho kaskádové travertínové vodopády, bukové lesy a očarujúce pereje predstavujú skutočné prírodné skvosty.

Za zmienku stojí vodopád Milančev buk v Martinskom Brode, najväčší vodopád na rieke Una známy ako Štrbački buk, ako aj vodopády Troslap, Dvoslap a Ripački slap. Tieto mimoriadne vlastnosti prispievajú k pôvabu a veľkoleposti národného parku Una, ktorý sa rozhodne oplatí navštíviť.

Mesto plné kultúry

Bosna a Hercegovina však neoplýva len prírodnými krásami. V minulosti sme ťa informovali o úchvatnom meste Banja Luka, do ktorého sa dá dostať lietadlom za skutočne lacný peniaz.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Nacionalni park Una, Sava Parks, Archív Startitup, European Best Destinations, Travelling King, medjugorje.org, Pelikan.sk, Booking.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá