Na britské univerzity zaútočili hackeri z Ruska a Iránu. Chceli ukradnúť informácie o vakcíne na COVID-19

  • Britské univerzity bojujú s kybernetickými útokmi, ktoré boli spätne zaznamenané z Ruska a Iránu
  • Hackeri sa zamerali na tie univerzity, ktoré sa pokúšali vyvíjať vakcínu proti koronavírusu
  • Pod kybernetickým útokom boli aj vedci, ktorí ochorenie študovali
Britské univerzity čelia kybernetickým útokom z Iránu a Ruska
unsplash.com/ Markus Spiske, Dimitri Houtteman,
  • Britské univerzity bojujú s kybernetickými útokmi, ktoré boli spätne zaznamenané z Ruska a Iránu
  • Hackeri sa zamerali na tie univerzity, ktoré sa pokúšali vyvíjať vakcínu proti koronavírusu
  • Pod kybernetickým útokom boli aj vedci, ktorí ochorenie študovali

Nový koronavírus v súčasnosti decimuje celý svet a ukazuje sa, že tomu tak bude dovtedy, kým sa nevynájde vakcína proti ochoreniu COVID-19. O tú sa pokúšajú viaceré výskumné ústavy či univerzity, ktoré najnovšie okrem koronavírusu musia bojovať aj s kybernetickými útokmi hackerov. 

Tento typ útoku zažili aj viaceré britské univerzity, kde sa hackeri pokúšali získať akékoľvek informácie ohľadom novej vakcíny na koronavírus. Útoky boli spätne zaznamenané z Ruska a Iránu. Informoval o tom britský Daily Mail

Hackeri sa zamerali len určitý typ univerzít 

Vybrali si tie inštitútice, o ktorých bolo známe, že sa pokúšajú vyvinúť testovacie sady či vakcínu proti koronavírusu. Napadnutí boli aj vedci a lekári, ktorí vírus študovali. Žiadny z týchto útokov však doteraz nebol úspešný. 

Ku týmto útokom sa vyjadril aj šéf Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť, ktorý ich označil za úplne odporné a potvrdil, že nepretržite pracujú na ochrane proti takýmto online hrozbám. 

Stredisko taktiež zaznamenalo zvýšený podiel kybernetických útokov súvisiacich s novým koronavírusom. 

Kybernetické útoky odrážajú aj v USA

Podobný útok, ako na britské univerzity, minulý týždeň odrazili aj americké inštitúcie. „Vláda informovala všetky medicínske výskumné inštitúcie pred takýmto typom hrozby,“ povedal riaditeľ Národného strediska kontrarozviedky a bezpečnosti,  William R. Evanina

Ten sa zároveň pre BBC vyjadril, že pracujú na tom, aby ochránili všetky výskumy a údaje najlepšie ako môžu. „Všetky spravodajské služby vrátane tej Čínskej totiž budú chcieť zistiť na čom pracujeme,“ myslí si Evanina. 

Vakcínu chcú všetci 

Tieto informácie ohľadom kybernetických útokov na medicínske výskumné centrá len potvrdzujú fakt, že vakcína proti koronavírusu je skutočne mimoriadne žiadaným tovarom.

Podľa najnovších správ je jej vývoj na dobrej ceste, čo potvrdil aj test vakcíny na opiciach, ktorý dopadol nad očakávania

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates sa taktiež v rámci svojej nadácie pokúša o vývoj vakcíny. Podľa jeho názoru však bude dostupná najskôr až na budúci rok. 

Zdroje: Daily Mail, Internnewscast

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech