Na českej hranici sa tvoria kolóny. Slovákov nechcú pustiť späť domov

  • Tí, ktorí sa na otočku rozhodli navštíviť susednú krajinu, na hraniciach otočili
  • Cestujúcim chýbalo potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte v zahraničí
20200527_DRIE03_RS12465704896 (1)
Policajti kontrolujú tlačivá o prekročení štátnej hranice na hraničnom priechode Drietoma medzi Slovenskom a Českou republikou. FOTO: TASR/Radovan Stoklasa
  • Tí, ktorí sa na otočku rozhodli navštíviť susednú krajinu, na hraniciach otočili
  • Cestujúcim chýbalo potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte v zahraničí

Na hraniciach je zmätok. Slováci nemajú problém do zahraničia vycestovať, niektorých však späť na Slovensko nepustili. Televíziu Markíza o tom informovali samotní cestujúci. Hoci je v rámci nových uvoľňovaní povolená návšteva konkrétnych krajín na dobu 48 hodín, s návratom späť na Slovensko to už tak jednoznačne nevyzerá. Cestujúcich hraničná polícia jednoducho na hraniciach otočila. 

zdroj: Hraničný priechod Drietomá medzi Slovenskom a Českou republikou. FOTO: TASR/Radovan Stoklasa

Od stredy sa po vyplnení špeciálneho formuláru môžu ľudia dostať na vymedzený čas za hranice. Účel môže byť akýkoľvek. Návšteva rodiny či priateľov, pracovné povinnosti alebo len nákupy, prihliada sa na všetko.

Stanovy totiž umožňujú, že za zvýšených bezpečnostných opatrení sa občania jednoducho presúvať môžu. Zároveň musia rešpektovať nariadenia krajiny, do ktorej cestujú. Vieme o niektorých prípadoch ľudí, ktorí problém nemali, šli na otočku, na služobnú cestu. Prechod k susedom ani samotný návrat im problém nerobil. 

Problémy na českej hranici

Markíza však zaznamenala informácie a sťažnosti od ľudí, ktorí takéto šťastie nemali. Šlo o pracujúcich alebo študentov. Pri návrate späť domov bolo potrebné preukázať sa potvrdením o trvalom, resp. prechodnom pobyte v zahraničí. Nik z nich si takéto dokumenty nevybavoval, pretože im to nikto nepovedal. 

Situáciu rieši krízový štáb, zatiaľ sa však na výsledok čaká. 

Mnoho ľudí sa snaží cestovanie do zahraničia využiť, tvoria sa dokonca kolóny. Pre niektorých to predstavuje závan dôb minulých, keď sa dlhé hodiny stálo v radoch na colnú kontrolu. 

Riešenie tohto problému by sa malo do konca budúceho týždňa sfinalizovať, uviedla TV Markíza.

Ekaranténa je oddnes dostupná aj pre používateľov Apple. Potvrdil to pred 2 hodinami premiér Igor Matovič na svojej sociálnej sieti.

Zdroje: tvnoviny.sk, FB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech