Na Covid ochorelo už 600 miliónov ľudí. Úmrtia naň zo dňa na deň razantne klesajú

  • Najviac prípadov doteraz zaznamenali Spojené štáty, India a Francúzsko
  • Počet prípadov aj úmrtí na svete klesá, čísla však môžu byť podhodnotené
Na snímke je preplnená ulica s covid upozorneniami a lekár v ochrannom plášti
Unsplash/Vladimir Fedotov, Xavi Cabrera
  • Najviac prípadov doteraz zaznamenali Spojené štáty, India a Francúzsko
  • Počet prípadov aj úmrtí na svete klesá, čísla však môžu byť podhodnotené

Svet prekonal hranicu 600 miliónov potvrdených prípadov koronavírusu. Vyplýva to z údajov, ktoré zozbierali vedci z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Spojených štátoch, upozorňuje portál NHK.

Na čele zoznamu sú Spojené štáty, ktoré zaznamenali viac ako 94 miliónov prípadov. Nasleduje India s vyše 44 miliónmi a Francúzsko s približne 35 miliónmi infikovaných.

Globálna situácia sa podľa dát zlepšuje

Svetová zdravotnícka organizácia v týchto dňoch tvrdí, že počet nových prípadov na celom svete klesá.

Existuje však aj reálna možnosť, že prípady infikovaných v tomto období narastajú. Niektoré krajiny totiž nie sú dostatočne vybavené na dôkladné testovanie svojich obyvateľov. Zároveň sú aj krajiny, ktoré vybavené sú, no nevykonávajú taký počet testov ako predtým.

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

WHO preto zdôrazňuje, že je počet prípadov Covidu pravdepodobne veľmi podhodnotený. Mnohé krajiny upustili aj od protokolov dohľadu na monitorovanie vírusu. To v praxi znamená, že sa zisťuje menej prípadov.

Podľa údajov spomínanej univerzity zabil vírus od roku 2020 najmenej 6,48 milióna ľudí, uvádza NDTV.

Svetová zdravotnícka organizácia v priebehu týždňa uviedla, že počet úmrtí na koronavírus klesol na celom svete za posledný týždeň o 15 %, zatiaľ čo počet nových infekcií o 9 %.

Podhodnotené údaje

Počet nových infekcií mal podľa dát WHO klesnúť vo všetkých regiónoch sveta okrem západného Tichomoria.

Vyzerá to tak, že sa situácia vo všeobecnosti zlepšuje. Iný scenár však zažívajú napríklad ľudia v Afrike, kde počet úmrtí stúpol o viac ako 183 %, píše VOA News.

V Európe však klesli úmrtia takmer o tretinu a v Amerike o 15 %.

Varianty omikronu predstavujú 99 % všetkých sekvencií, ktoré boli nahlásené za posledný mesiac. V súčasnosti podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prevláda subvariant omikron BA.5, ktorý predstavuje 70 % sekvencií vírusu. 

Pandémia pokračuje a svet sa snaží držať krok

Nemecká vláda schválila prísnejšie celoštátne proticovidové opatrenia, keďže počas jesene a zimy očakáva opätovný nárast počtu infekcií.

Respirátory triedy FFP2 budú v Nemecku povinné okrem iného v lietadlách a diaľkových vlakoch. Deťom vo veku od šesť do 14 rokov a tiež personálu v lietadlách a vlakoch budú stačiť aj lekárske rúška.

Ochrana horných dýchacích ciest bude povinná v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach, kde bude navyše nutné predložiť aj negatívny výsledok testu na Covid.

žena s chirurgickým rúškom
zdroj: Pixabay/coyot

Jednotlivé spolkové krajiny budú môcť od 1. októbra do 7. apríla v závislosti od priebehu pandémie zaviesť aj prísnejšie obmedzenia, napríklad povinné nosenie rúšok v regionálnej doprave alebo v reštauráciách a kaviarňach.

Kritizovaná výnimka z nosenia rúšok v interiéroch, ktorá mala podľa pôvodného návrhu platiť pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní a poslednú dávku vakcíny dostali najviac pred troma mesiacmi, bola napokon zrušená.

Jej odporcovia argumentovali, že by to mohlo viesť k tomu, že ľudia by sa nechávali zaočkovať každé tri mesiace.

Výnimka ohľadom rúšok bude platiť po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu pri návšteve kultúrnych, rekreačných a športových podujatí a v reštauráciách.

Zdroje: NHK, NDTV, VOA News, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá