Na desivé nočné mory existuje „liek“, ktorý máš určite po ruke aj teraz

  • Zlé sny dokážu človeku poriadne pokaziť deň
  • Vedci vo výskume zistili, že hudba pomáha zmierniť nočné mory
  • Ich častým spúšťačom je stres a psychická trauma
Obraz človeka v hmle a spiace dievča
Ilustračný obrázok, Unsplash/@Stefano Pollio, Unsplash/@all_who_wander
  • Zlé sny dokážu človeku poriadne pokaziť deň
  • Vedci vo výskume zistili, že hudba pomáha zmierniť nočné mory
  • Ich častým spúšťačom je stres a psychická trauma

Nočné mory sú bežným javom mnohých ľudí a môžu mať negatívny vplyv na ich emocionálnu pohodu a kvalitu spánku. Sú to sny, ktoré môžu spôsobiť intenzívne emócie, ako je strach alebo úzkosť, a niekedy môžu byť také živé, že sa môžu cítiť ako skutočné zážitky. Deti zažívajú nočné mory častejšie ako dospelí a zvyčajne začínajú okolo 3 či 6 rokov, uvádza Mayo Clinic.

Hudba pomáha liečiť nočné mory

Často sa vyskytujú počas fázy spánku s rýchlym pohybom očí (REM), čo je čas, keď je mozog najaktívnejší a keď sa najviac sníva. Nedávna štúdia vykonaná na 36 pacientoch s diagnostikovanou poruchou z nočných môr však ukázala, že kombinácia dvoch jednoduchých terapií znížila frekvenciu ich zlých snov, informuje Science Alert.

Terapie zahŕňali pozvanie dobrovoľníkov, aby opísali svoje najčastejšie nočné mory v pozitívnom svetle, a potom im bol prehrávaný zvuk spojený s pozitívnymi zážitkami počas spánku. Táto neinvazívna metóda sa nazýva cielená reaktivácia pamäte (TMR) a zahŕňa prehrávanie zvukov, ktoré boli ľudia naučení spájať s určitým stimulom počas spánku, píšu vedci v štúdii opisujúcej tento výskum na stránke Current Biology.

To pomáha pri posilňovaní pamäti tohto stimulu a môže zlepšiť účinnosť terapie zobrazovaním (IRT). IRT je metóda, pri ktorej pacienti prepisujú svoje najtrápnejšie a najčastejšie nočné mory, aby mali šťastný koniec. Potom si „nacvičujú“ rozprávanie tohto prepísaného príbehu a snažia sa prepísať nočnú moru.

Štúdia zistila, že po dvoch týždňoch záznamov v denníku dostali obe skupiny slúchadlá na spanie, ktoré im počas spánku prehrávali zvuk – klavírny akord C69 – každých 10 sekúnd počas REM spánku, keď sa najčastejšie objavovali nočné mory. Skupiny boli znovu hodnotené po troch mesiacoch bez akéhokoľvek druhu liečby.

Kontrolná skupina mala v priemere 2,58 nočných môr za týždeň a skupina TMR mala na začiatku štúdie v priemere 2,94 týždenných nočných môr. Na konci štúdie sa kontrolná skupina znížila na 1,02 týždenných nočných môr, zatiaľ čo skupina TMR klesla len na 0,19. Ešte sľubnejší bol nárast šťastných snov v skupine TMR.

Nočné mory ničia spánok a kazia náladu

Vedci dospeli k záveru, že zistenia sú veľmi sľubné pre štúdium emočného spracovania počas spánku a pre vývoj nových terapií. Nekvalitný spánok môže zvýšiť úzkosť, čo môže mať za následok nespavosť a nočné mory.

Nedávne štúdie ukázali, že nočné mory a poruchy spánku zaznamenali nárast počas prebiehajúcej globálnej pandémie SARS-CoV-2. Preto nájdenie neinvazívnych metód na manipuláciu s našimi emóciami počas spánku môže byť veľmi užitočné pri potláčaní kričiacich hrôz, ktoré sužujú spánok.

Bežné spúšťače nočných môr zahŕňajú stres, úzkosť, traumu, lieky, zneužívanie návykových látok a nedostatok spánku. Ak chceš zvládnuť nočné mory, je dôležité riešiť základné problémy, ako je úzkosť alebo trauma, praktizovať dobrú spánkovú hygienu a vyhľadať liečbu, ak nočné mory zasahujú do každodenného života. Kognitívno-behaviorálna terapia a lieky môžu byť účinnou liečbou poruchy nočnej mory.

Zdroje: Current Biology, Mayo Clinic, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá