Na „dvojizbák za 500“ zabudni. Za podnájom v Bratislave dáš dnes astronomickú sumu

  • Najväčší záujem je o dvojizbáky
  • Prenájmy majú predpoklad ďalšieho rastu ceny
Byty v Bratislave, peniaze
Ilustračné foto: TASR/Dano Veselský, Unsplash/Ibrahim Boran
  • Najväčší záujem je o dvojizbáky
  • Prenájmy majú predpoklad ďalšieho rastu ceny

Ceny nehnuteľností v hlavnom meste vyrástli do astronomických výšin a tak súčasný stav praje trhu s bytmi na prenájom. Ponuka na trhu s prenájmom sa od marca 2022 pritom prepadla o 55 %.

Expert: Priemerná cena nájmu sa blíži k cene 1 000 eur, možno aj vyššie

Z ponuky ubudli rovnomerne všetky kategórie bytov, pričom ceny nájmov narástli v priemere až o 35 %. Ponuka sa neznižovala len vďaka väčšiemu dopytu, ale aj celkovo menším počtom bytov pribúdajúcich do ponuky na prenájom. Informuje o tom v tlačovej správe realitná kancelária HERRYS. Tá vo svojom pravidelnom kvartálnom reporte zhodnotila situáciu na realitnom trhu v uplynulom roku a prichádza aj s kvalifikovaným odhadom, ako sa bude situácia na jednotlivých trhoch vyvíjať ďalej. 

Kým v prvej polovici minulého roka bolo každý mesiac v priemere k dispozícii 2 700 nových ponúk, v druhej polovici už len 1 200 každý mesiac. Trhu s prenájmami dominujú dvojizbové byty, ktorých je v ponuke najviac (až 40 %) a je o ne najväčší záujem.

„Pokles ponuky bytov na prenájom je výsledkom nielen zvýšeného dopytu zo strany vojnových utečencov, ale aj celkovo zníženej dostupnosti vlastného bývania. Tá pri štandardnom byte o výmere 50 m2 klesla až na úroveň z roka 2013,“ vysvetľuje Martin Marsina, partner v RK HERRYS.

Podľa odborníka splátka úveru na bývanie tvorí v priemere 35 % z čistého príjmu domácnosti tvorenej dvomi ľuďmi s priemerným čistým platom v Bratislave, bez nákladov na „služby a energie“. Pri takto nastavenom trende teda možno naďalej očakávať zvýšený dopyt a prenájmy majú predpoklad ďalšieho rastu ceny, až do momentu kedy sa splátka úveru a výška prenájmu nevyrovnajú.

Aké môžeme čakať ceny v blízkej budúcnosti? Dozvieš sa na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá