Na Elona Muska čakajú rozprávkové peniaze, od Tesly môže dostať výplatu 775 miliónov dolárov

  • CEO spoločnosti Tesla môže získať prvú časť svojej výplaty, ktorá je viazaná na akciové opcie
  • Jej hodnota sa odhaduje na približne 775 miliónov dolárov
  • Ide o jednu z dvanástich v tomto balíku
Elon Musk dostane prvú výplatu od Tesly
TASR/AP/Jae C. Hong, unsplash/Dylan Calluy,
  • CEO spoločnosti Tesla môže získať prvú časť svojej výplaty, ktorá je viazaná na akciové opcie
  • Jej hodnota sa odhaduje na približne 775 miliónov dolárov
  • Ide o jednu z dvanástich v tomto balíku

CEO spoločnosti Tesla a vizionár Elon Musk si uplatnil prvú z dvanástich možných akciových opcií, ktoré sú súčasťou masívneho kompenzačného plánu z roku 2018. Táto prvá tranža sa odhaduje na približne na 775 miliónov dolárov. Informoval o tom portál MarketWatch

Musk tak má v súčasnosti možnosť kúpiť  1,69 milióna akcií svojej firmy, ktorých následným predajom by pri súčasných cenách mohol získať spomínaných 775 miliónov dolárov. 

Musk môže tieto akcie kúpiť vďaka tomu, že Tesla za posledné štyri kvartály dosiahla príjmy vo výške 20 miliárd dolárov a jej trhová kapitalizácia je vyše 100 miliárd dolárov. Ide o jeden z prvých miľníkov z Muskovho plánu. 

Akcie spoločnosti Tesla sa vo štvrtok uzatvorili na hodnote 805,81 dolára za akciu. Na základe akciovej opcie má Musk v súčasnosti právo kúpiť spomínaných 1,69 milióna akcií za cenu 350,02 dolárov, čo by mu v konečnom dôsledku prinieslo približne 775 miliónov dolárov, Spomína sa v článku FoxBusiness.

Akcie
zdroj: ilustračný obrázok/ unsplash.com

Čo je to akciová opcia? 

Ako sa píše na stránkach ManagementMania, opcia je pojem, ktorý označuje právo jej držiteľa predať,alebo kúpiť nejaké podkladové aktívum. U opcií tomu tak býva najčastejšie pri akciách či akciových indexoch. 

Kupujúci, v tomto prípade Elon Musk, má právo opciu predať, keď je to pre neho výhodné. Na druhej strane predajca, v tomto prípade spoločnosť Tesla, má povinnosť opciu predať alebo kúpiť za vopred stanovených podmienok. 

Akcie Tesly tento rok raketovo stúpajú

V súčasnosti si akcie tejto spoločnosti pripísali za rok viac ako 92-percentný nárast. Ak by stúpali naďalej, znamenalo by to uvoľnenie ďalších tranží pre Elona Muska, ktorý by mal v konečnom dôsledku príležitosť získať z toho niekoľko miliárd dolárov. 

V súčasnosti je totiž najväčším akcionárom automobilky s 18,5 percentným podielom. 

Musk nepoberá klasický plat

Tento spôsob výplaty je jedinou Muskovou odmenou, keďže ako CEO Tesly nepoberá klasický plat. Ten, bol nahradený spomínaným kompenzačným plánom, ktorý má nastavené jasné požiadavky k tomu, aby mohli byť ďalšie tranze uvoľnené. 

Ako spomína portál TheVerge, čistý majetok Elona Muska sa v súčasnosti odhaduje na približne 40 miliárd dolárov, no pravidelne sa znižuje. Podnikateľ totiž opakovane poukazuje na to, že väčšinu peňazí, ktoré zarobí, vrazí naspäť do svojich spoločností a je tak relatívne chudobný.

Verí však, že čím viac do svojich firiem zainvestuje,  tým väčší osoh z toho môže mať v budúcnosti. 

Jednou z jeho firiem je aj SpaceX, ktorá už zajtra plánuje štart prvého komerčného letu do vesmíru s ľudskou posádkou. Ak bude tento let úspešný, predpokladá sa, že akcie Muskových firiem budú opäť stúpať. 

 

Zdroje: MarketWatch, FoxBusiness, ManagementMedia, TheVerge

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech