Na internete sa objavila dokonalá pracovná ponuka. Dostaneš slušný plat a enormné množstvo benefitov

  • Pracovná pozícia so sebou prináša viacero benefitov
  • Výhodou je tiež skorší odchod do dôchodku
zvjs
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Pracovná pozícia so sebou prináša viacero benefitov
  • Výhodou je tiež skorší odchod do dôchodku

Uplynulý týždeň sa v jednej zo skupín na sociálnych sieťach objavila skutočne zaujímavá ponuka, ktorá určite zaujala nejedného muža.

Ide o prácu príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na to, aby si prácu dostal, musíš spĺňať niekoľko podmienok.

V prvom rade musíš byť starší ako 21 rokov a musíš mať ukončenú minimálne strednú školu s maturitou. Povinnosťou je aj trvalý pobyt na Slovensku, no zabúdať nesmieme ani na zodpovednosť, spoľahlivosť a fyzickú a zdravotnú spôsobilosť.

Ak budeš prijatý, tešiť sa môžeš na niekoľko benefitov. Dostaneš dovolenku 6 až 7 týždňov, no aj možnosť ubytovania a stravovania. Zamestnávateľ ti poskytne komplexnú zdravotnú starostlivosť, rehabilitáciu a rodinnú rekreáciu v rodinných zariadeniach, 100-percentný plat počas dovolenky a pracovnej neschopnosti, no aj zákonom garantované zvyšovanie platu. 

Nástupný plat má výšku 1 081,50 eur a s ním dostaneš možnosť ísť do výsluhového dôchodku po 25 odpracovaných rokoch. Po ukončení skúšobnej doby a prijatí do stálej štátnej služby budú súčasťou tvojho platu aj zákonom priznané príspevky a príplatky k príjmu.

ZVJS aktuálne zháňa nových zamestnancov do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Bratislave, Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach.

Okrem tejto ponuky sa nájde ešte aj iná. Tá je zverejnená na portáli Profesia. Ide o prácu špecialistu rozpočtu, pričom tvojou úlohou bude vedenie účtovníctva, štatistiky a výkazníctva v štátnej rozpočtovej organizácii. 

Aj táto pracovná pozícia so sebou prináša viacero benefitov, ako je napríklad bohatý sociálny program, starostlivosť o zdravie, možnosť ubytovania či zabezpečené stravovanie.

Kritický je iný sektor

Ak ti práca pre ZVJS nevonia, ponúk nájdeš mnoho. Pomerne veľa možností zverejňujú aj školy. Za uplynulý rok zverejnili až 7 157 pracovných ponúk. Predstavuje to dopyt po nových zamestnancoch, aký v školstve ešte nebol. Výsledok vyplýva z analýzy portálu Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

„Vlaňajšok priniesol rekord školám v počte pedagogických, nepedagogických aj manažérskych ponúk práce. Najviac pracovných príležitostí je dostupných na učiteľských pozíciách. Takýchto inzerátov bolo vlani 5 820,“ uviedla spoločnosť Profesia a zároveň dodala, že oproti roku 2021 narástol počet inzerátov o viac ako 18 percent.

„Minuloročné čísla tiež prezrádzajú, že aspoň jednu pracovnú ponuku uverejnilo presne 1 560 škôl. Aj tu platí, že ide o doposiaľ najvyššie číslo. Nedostatok zamestnancov tak vníma stále viac inštitúcií,“ dodala Profesia.

Ako vyplýva z výsledkov analýzy, aktuálne najvyšší dopyt naprieč celým Slovenskom je po učiteľoch druhého stupňa základných škôl. Za uplynulý rok uverejnili školy vyše 1 600 ponúk na danú pracovnú pozíciu.

Profesia informuje, že vysoký dopyt je aj po učiteľoch na stredných školách, ktoré uverejnili viac ako tisíc pracovných ponúk, ako aj na prvom stupni základných škôl, ktoré uverejnili vyše 700 ponúk.

Netreba len učiteľov

„Školám však spôsobuje veľké problémy upadajúci záujem uchádzačov a uchádzačiek o tieto povolania. Kým v roku 2016 zareagovalo na jednu učiteľskú ponuku práce v priemere 13 ľudí, vlani išlo o šesť kandidátov či kandidátok,“ vysvetlila Profesia.

Pozícia učiteľov a učiteliek druhého stupňa na základných školách bola podľa predchádzajúcich analýz najinzerovanejšou nielen v roku 2022, ale aj za všetky ostatné roky predtým. Výsledky analýzy portálu Edujobs.sk ukazujú, že tieto čísla rastú takmer každým rokom.

Profesia zároveň informovala, že najkritickejšia situácia je v Bratislavskom kraji.

„Spomedzi všetkých ponúk na túto pozíciu bolo vlani až 827 výlučne v tomto regióne. To predstavuje zhruba 52 percent,“ spresnila Profesia.

Výsledky analýzy však ukazujú, že presne opačný vývoj mal priemerný počet reakcií záujemcov na túto pozíciu. Čísla ukázali, že kým v roku 2016 na jeden pracovný inzerát na pozíciu učiteľa druhého stupňa reagovalo v priemere 10 ľudí, minulý rok to boli v priemere len traja uchádzači.

„Slovenské školy uverejňujú stále viac ponúk nielen na pedagógov, ale aj zamestnancov, ktorí zabezpečujú iné veci, ako je učenie. Portál Edujobs.sk zaznamenal vlani 1 184 takýchto inzerátov. Najčastejšie išlo o upratovačov/ky, kuchárov/ky a školníkov/čky,“ uviedla Profesia s tým, že pri nepedagogických pozíciách je problém najmä s kuchármi. Kým v roku 2021 sa ozvali na jednu ponuku približne štyria ľudia, minulý rok to bol v priemere len jeden uchádzač.

Zdroje: Profesia, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá