Na Islande sa už v roku 2020 nezabije žiadna veľryba

  • Island je jednou z troch krajín, kde vo veľkom funguje komerčný lov veľrýb
  • Tomuto je však pravdepodobne koniec, keďže dve najväčšie firmy zamerané na lov veľrýb sa rozhodli loveckú sezónu v roku 2020 ukončiť
collage-4 (1)
  • Island je jednou z troch krajín, kde vo veľkom funguje komerčný lov veľrýb
  • Tomuto je však pravdepodobne koniec, keďže dve najväčšie firmy zamerané na lov veľrýb sa rozhodli loveckú sezónu v roku 2020 ukončiť

Za týmto rozhodnutím najväčších islandských veľrybárskych podnikov ako napríklad IP-Utgerd či Hvalur stoja finančné ťažkosti, ktoré im spôsobili novo zavedené zóny, kde je takýto lov zakázaný. Informoval o tom portál Mongabay.

Najväčší veľrybársky podnik v krajine, Hvalur, dokonca ukončil loveckú sezónu už druhý rok za sebou. Ohľadom tejto situácie sa vyjadril aj CEO spoločnosti, Kristján Loftsson, ktorý tvrdí, že v súčasnosti je mimoriadne náročné konkurovať Japonsku, kde ich vláda finančne podporuje produkty z veľryby. 

 Čítaj viac >> V Japonsku sa obnovil krvavý lov veľrýb po vyše tridstiatich rokoch

Situáciu ovplyvnil aj koronavírus 

Okrem náročnej konkurencie, za príčinou ukončenie loveckej sezóny v prípade firmy Hvalur môže aj prebiehajúca pandémia nového koronavírusu. Podľa slov Loftsona kvôli bezpečnostným opatreniam, ktoré boli na Islande prijaté sa lov tohto ohrozeného druhu úplne zastavil.

Svoje stanovisko k zastaveniu lovu veľrýb vyjadril aj generálny manažér rybárskeho podniku IP-Utgerd, Gunnar Bergmann Jonsson. Ten tvrdí, že kvôli rozšíreniu týchto chránených zón sa stal pre nich tento lov veľmi nákladný.

„Už nikdy nebudem loviť veľryby,“ vyjadril sa Jonsson pre francúzsku tlačovú agentúru AFP.

Na Islande sa v roku 2020 nezabije žiadna veľryba
zdroj: Ilustračný obrázok / Unsplash.com

Na Islande sa od opätovného povolenia zabilo viac ako 1500 veľrýb

Krajina obnovila komerčný lov veľrýb v roku 2003. Od tohto roka sa podľa odhadov Medzinárodného fondu pre dobré životné podmienky zvierat dodnes zabilo viac ako 1500 veľrýb.

Ochranári tento krok podporujú 

Rozhodnutie firiem ako IP-Utgerd a najznámejšej spoločnosti zameranej na lov veľrýb, Hvalur, podporujú aj ochranári.

„Verím, že tvrdenia najznámejšieho lovca veľrýb na svete, Kristjána Loftssona, sú pravdivé. Teraz je čas zavesiť harpúny na klinec a spraviť z Islandu krajinu, kde sa pôjdu ľudia na veľryby pozrieť na miesto toho, aby ich zabíjali,“ povedal vo svojom stanovisku Rob Read, ktorý je hlavný prevádzkový riaditeľ spoločnosti Sea Shepherd UK.

Tvrdeniam Loftssona však neveria všetci. Jedným z týchto ľudí je aj zakladateľ organizácie Hard to Port, Arne Feuerhahn. Jeho organizácia sa zameriava a pokúša sa zastaviť komerčný lov veľrýb na Islande.

Feuerhahn tvrdí, že momentálne je určite dôvod na oslavu, no lov veľrýb sa v krajine nemusí zastaviť navždy. Podľa jeho slov sa už viackrát stalo, že Island prerušil lov veľrýb na dva roky, no následne sa v ňom ďalej pokračovalo. 

Zdroje: Mongabay, iflscience.com, TheJakartaPost

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech