Japonsko dnes po vyše 30-tich rokoch opäť začalo s krvavým lovom veľrýb
- Japonsko po dlhých rokoch dnes opäť obnovilo komerčný lov veľrýb
- Ukázalo sa tak, že krvavá tradícia a zisk z lovu sú viac ako ochrana ohrozeného druhu
- Japonsko po dlhých rokoch dnes opäť obnovilo komerčný lov veľrýb
- Ukázalo sa tak, že krvavá tradícia a zisk z lovu sú viac ako ochrana ohrozeného druhu
Japonci sú veľkými milovníkmi mäsa a dopustiť nedajú ani na to veľrybie. Práve veľryby sú chránené, pretože ich počet rapídne poklesol aj kvôli nekontrolovanému lovu v Japonsku, informovala agentúra Reuters. Presné počty síce nie sú známe, odhaduje sa však, že z celkového počtu 250-tisíc vráskavcov obrovských zostalo už len okolo 10-tisíc kusov.
Tlak ochranárov na Japonsko bol teda v priebehu rokov veľmi silný. Krajina preto v roku 1986 oficiálne odstúpila od lovu a súhlasila s rozhodnutím Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) o zákaze komerčného lovu.
Všetko vyzeralo nádejne a Japonsko naozaj na krátky čas umlčalo kritikov. Lovu veľrýb sa však nikdy celkom nevzdalo. Lov pokračoval, avšak pod „zásterkou“ vedeckých účelov. Samozrejme, Japonsko dávalo spočiatku pozor, aby nebudilo podozrenie. Jednalo sa o menší počet ulovených kusov. Japonci však nikdy neprestali túžiť po starých časoch, kedy sa hladina vôd farbila do červena.
Dnes svet zasiahla pomerne kontroverzná správa. Pred pár hodinami z prístavu Kuširo na japonskom ostrove Hokkaidó vyplávalo prvých 5 lodí, ktoré sa vydali na lov veľrýb. Japonsko tak 1. júla 2019 po 31 rokoch obnovilo komerčný lov týchto jedinečných zvierat.
Viac ako na ochrane ohrozeného druhu, záleží na zisku aj Islandu
Hoci je Island krajinou, ktorá v mnohom ide zvyšku sveta príkladom a mimoriadne úspešne bojuje so závislosťami u mladých ľudí a je prvou krajinou sveta, ktorá zakazuje mužom platiť za rovnakú prácu viac než ženám, robí aj rozhodnutia, ktoré nie sú až tak obdivuhodné.
V priebehu roku 2020 chce opäť vypustiť svoje veľrybárske lode na vodu a bude loviť. Má sa jednať o ohrozený druh nesúci meno Vráskavec myšok. V priebehu piatich rokov má byť ulovených okolo 2 000 kusov tohto vzácneho živočícha.
Vráskavec myšok je druhá najväčšia veľryba z čeľade vráskavcov a v roku 2015 sčítanie druhu prinieslo informácie, že vo vodách Atlantiku ich je len približne 40 000. Za odporúčané kvóty pre lov je zodpovedný Inštitút pre udržateľný lov veľrýb, no Island je za aktivity vo veľrybárskom priemysle mimoriadne kritizovaný. V roku 2014 americká vláda hrozila Islandu dokonca ekonomickými sankciami a pridali sa k nej aj mnohé časti Európy.
zdroj: reuters.com, cnn.com, wikipedia.org