Na jedle si tu pochutnávajú aj gurmáni z Talianska. Obľúbený slovenský podnik pripravil novinku, akú bežne neochutnáš

  • Piešťanská Pinsa Romana je prekvapenie na Kúpeľnom ostrove
  • Na svoje si tu pravidelne príde aj náročná zahraničná klientela
šéfkuchár Marián Janča, Ensana Esplanade
Kávičkári.sk/Ondrej Bobek
  • Piešťanská Pinsa Romana je prekvapenie na Kúpeľnom ostrove
  • Na svoje si tu pravidelne príde aj náročná zahraničná klientela

To, že mesto Piešťany je akýmsi samostatným štátom v štáte, vieme už dávno. Kúzelné kúpeľné mesto láka turistov z celého sveta a vy na prechádzke v jeho centre či v parkoch často začujete zmes rôznych jazykov, píšu Kávičkári.

To, že kúpele sú mimoriadne obľúbené v rámci arabského sveta je známe, ale vedeli ste, že do Kúpeľov Piešťany chodí aj veľa Talianov? A práve kvôli nim vznikla novinka Pinsa Romana, ktorú sme objavili v hoteli Ensana Esplanade. Poďme sa na ňu pozrieť.

Tie najkrajšie veci nám niekedy unikajú. V Ensana Esplanade sa veľkodušnosť staviteľa pretavila do honosných priestorov, ktoré by v dnešnej dobe boli rozdelené sadrokartónami a využité na maximum. My sa však vraciame do doby minulej, avšak pre mnohých stále tak trochu nedávnej. Obrovské lobby i kaviareň, spišský travertín a mramor. Sochy v exteriéroch. Jednoducho atmosféra.

Miesto, kde máte až 1 400 štvorcových metrov na konferencie v podobe 10 miestností s denným svetlom. A hoci ide o kolos, miestami i trošku retro, hostí sa snažia počúvať a v záplave kúpeľných aktivít prinášať neustále novinky. Jednou z nich je Pinsa Romana.

Ensana Esplanade
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Dlhá príprava, poctivá chuť

Pinsa je v rámci talianskeho sveta dobre známym pojmom – má totiž bohatú históriu. Legenda vraví, že pochádza už z čias antického Ríma. Jej názov odkazuje na opis procesu tlačenia a rozťahovania cesta do následného plochého tvaru. Netradičný tvar nie je jedinou výnimočnosťou tohto jedla.

„Cesto pinsy je jednoduchšie stráviteľné, pretože proces fermentácie prebieha v niektorých prípadoch až 72 hodín. Vďaka dlhému procesu prípravy cesta sa napomáha k rozkladu lepku a cukrov, čo znižuje zaťaženie pre tráviaci systém,“ upozorňuje nás večne usmiaty Marián Janča, Executive Chef hotela.

Ensana Esplanade2
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Pozor však, nie je to najmenší snack,“ ukazuje šéfkuchár, keď nám prináša Pinsu. Jedlo má až 450 gramov, a teda, ako sme čoskoro zistili, ponúka zasýtenie nielen pre jedného.

Na hotové upečené cesto sa nakladú čerstvé suroviny, ako šunka, syr, rukola a všetko, čo človek miluje. Môžeme mať Pinsu Bianco, to znamená bez základu, alebo aj s paradajkovým základom – ako sme zvyknutí na pizze.

Pinsa Romana – 5 druhov pre hostí

V Ensana Esplanade ponúkajú pre hostí zatiaľ 5 druhov Pinse, z ktorých si je ťažko vybrať. Pinsa Carbonara ukrýva pancettu, mascarpone, parmezán a bazalku. Pinsa Prosciutto cotto San Giovanni patrí medzi najobľúbenejšie novinky. Šunka od kosti, kapary a syr.

Ensana Esplanade3
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Táto kombinácia oslovila zatiaľ najviac ľudí. Ale páčila sa nám aj Pinsa Mediteriana, ktorá bola bohatá na všetky prímorské zeleniny ako baklažán, paprika, cukina a rajčiny. V kombinácii s bazalkovým pestom a mozarellou sme sa na chvíľu preniesli do slnečného Talianska.

Nuž a pýtali sme sa na taliansku klientelu. Tí, samozrejme, Pinsu ako novinku nevnímali, ale od prvého dňa ju zaradili na svoj slovenský jedálniček. Teší ich najmä vo chvíľach oddychu po procedúrach.

Ensana Esplanade4
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Pozor, Pinsu si viete v rámci siete Ensana objednať aj do iného hotela. Aj vtedy, ak napríklad sedíte v prekrásnom hoteli Thermia Palace na pohári prosseca. Lenže Pinsu nenájdete len v Piešťanoch. Upečú vám ju aj v sesterských hoteloch siete, vo výnimočných kúpeľoch na severe Slovenska, v Smrdákoch.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Trendové videá