Na jej bohatstvo nemajú ani Chrenko s Tkáčom dokopy. Miliardárom v Česku a na Slovensku kraľuje tajomná žena

  • Rebríček najbohatších Slovákov a Čechov sa opäť zmenil
  • Tentokrát je v ňom aj ženské meno
  • Renáta Kellnerová obsadila prvé miesto s veľkým náskokom
  • Rebríček najbohatších Slovákov a Čechov sa opäť zmenil
  • Tentokrát je v ňom aj ženské meno
  • Renáta Kellnerová obsadila prvé miesto s veľkým náskokom

Až doteraz sa o vedúce priečky rebríčka najbohatších Slovákov a Čechov delili muži. Týždenník Euro v spolupráci s Ekonomickým deníkom to však zmenil.

Podľa ich najnovšieho rebríčka, ktorý dáva do pozornosti 100 najbohatších Slovákov a Čechov, je na vedúcej pozícii žena, a to Renáta Kellnerová so svojou rodinou. 

Okolnosti sa zmenili dôsledkom tragickej smrti najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, ktorý zomrel pri havárii vrtuľníku na Aljaške. Práve ona je v súčasnosti správkyňou pozostalostí a očakáva sa, že sa stane aj hlavnou dedičkou, vrátane svojej rodiny. Podľa nového rebríčka je taká bohatá, že ani keby sme spojili majetky dvoch najbohatších Slovákov, ani by sa k tejto sume nepriblížili.

rebríček najbohatších ľudí slovensko česko
zdroj: Euro, Ekonomický deník

Svoje súkromie si stráži

Český bulvár ju nazval „Columbovou ženou“. Renata Kellnerová si dáva dobrý pozor, aby sa nikde neobjavili jej fotky. Ako sme ťa už informovali, partner jej dcéry totiž kontroluje veľkú časť médií v Česku a stará sa, aby súkromie rodiny Kellnerovcov zostalo utajené. 

O manželke zosnulého Kellnera sa nevie veľa. Okrem toho, že sa stará o rodinné peniaze, sa taktiež venuje aj charite. Ako uviedol český bulvárny portál Extra.cz, v roku 2002 založila Nadáciu Educa, ktorá poskytuje sociálne štipendiá.

Nie však na hocijakých školách. Ide o prestížne gymnázium Open Gate, ktoré aj založila. Rok štúdia na tejto škole vychádza na 470 000 českých korún (18 500 eur). Nadácia Educa sa neskôr zlúčila s The Kellner Family Foundation, ktorá podporuje talentované deti nielen zo sociálne znevýhodneného prostredia. 

Columbova žena jazdí na Maserati

Kellnerovci si však vedeli svoje peniaze aj patrične užiť. Aj napriek starostlivému zatajovaniu na verejnosť prenikli informácie, napríklad o kúpe auta značky Maserati, ktoré pre Renatu Kellnerovú vyrobili ako jediné na svete. Samotný Kellner pritom vlastnil aj lietadlo značky Gulfstream, ktoré malo luxusný interiér a len základná cenníková cena je 22 miliónov eur.

Kellner mal aj veľké dopravné lietadlo, Boeing 737 NG. Práve toto lietadlo podľa iDNES.cz priviezlo pozostatky miliardára a tiež jediného preživšieho z nehody na Aljaške do Česka.

Portán inStory opisuje, ako sa údajne Kellnerovci spoznali. Renáta odpovedala na inzerát ponuky práce. Šéfovi sa však mladá uchádzačka páčila a neskôr si ju vzal za manželku, v poradí už druhú. Keď na pohovor šla, zrejme netušila, že si jedného dňa vezme miliardára.

Peter Kellner/ PPF
zdroj: Peter Kellner/ PPF

Spoločnosť pocítila straty

Aj napriek tomu, že Renata Kellnerová obsadila prvé miesto v rebríčku najbohatších Slovákov a Čechov, s majetkami to nebolo také ružové. Majetok rodiny Kellnerovcov sa od minulého roka znížil o značnú čiastku.

Oproti rebríčku top miliardárov, ktorý vyšiel pred 2 rokmi, sa najvýraznejšie zmenšil majetok akcionárov PPF – hlavných dedičov Petra Kellnera. Aj napriek tomu, že spoločnosť dlhodobo prosperovala, tento rok sa prepadla do straty.

Ako informuje Ekonomický deník, daná strata predstavovala 249 miliónov eur, pričom vlastný kapitál PPF klesol z 8,8 miliardy na 7,9 miliardy eur.

Babiš v rebríčku klesol

Oproti predošlému roku si však polepšil napríklad Daniel Křetinský, ktorý sa stal po prvýkrát tretím najbohatším človekom na Slovensku a v Česku. Na štvrté miesto posunul Karla Komáreka.

Na piatom mieste je Patrik Tkáč, ktorý je taktiež jeden z tých, ktorým sa podarilo navýšiť zisk. Hneď pod ním skončil Andrej Babiš – oproti minulému rebríčku však klesol o dve miesta.

Posledné dva roky sa najviac darilo Pavlovi Baudišovi, ktorý si polepšil o 19,5 miliardy českých korún (766 miliónov eur). Tento podnikateľ stojí za softwarovou spoločnosťou Avast.

Zdroje: Startitup, Ekonomický deník, Extra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie