Na Kamzíku postavia nové moderné eko centrum inšpirované Škandináviou

  • Mestské lesy Bratislavy spustili verejné obstarávanie na výstavbu nového centra eko-výchovy v bratislavských lesoch
  • Areál vznikne na Kamzíku a to na mieste existujúcej starej chaty pod areálom Expo Koliba
  • Samotný projekt sa skladá z dvoch častí, a to Ekocentra a lúčnych spoločenstiev
MLB
  • Mestské lesy Bratislavy spustili verejné obstarávanie na výstavbu nového centra eko-výchovy v bratislavských lesoch
  • Areál vznikne na Kamzíku a to na mieste existujúcej starej chaty pod areálom Expo Koliba
  • Samotný projekt sa skladá z dvoch častí, a to Ekocentra a lúčnych spoločenstiev

Ekocentrum pre tisíce detí

Ekovýchova je jedna z hlavných činností mestských lesov, deťom z bratislavských škôl poskytujú už dlhé roky množstvo kurzov na spoznávanie prírody priamo okolitých lesoch. 

„Nakoľko o kurzy je posledné roky obrovský záujem, naším zámerom je ekovýchovu výrazne posilniť, tak aby sme vedeli každoročne poskytnúť miesto rádovo tisíckam detí,“ vyjadril sa pre Startitup Asistent riaditeľa pre manažment projektov Marek Páva z MLB.

Ako zázemie pre tieto aktivity bude slúžiť práve budova nového ekocentra na Kamzíku. V prípade, ak to počasie dovolí, veľká časť aktivít sa odohráva priamo v okolitom lese.

zdroj: MLB

Ekocentrum bude stáť v už existujúcom areáli, ktorý patrí mestským lesom a momentálne tam stojí stará chata. V rámci areálu je v súčasnosti neprístupné arborétum s rôznymi netradičnými druhmi stromov. Arborétum sa tiež upraví a bude otvorené verejnosti. Súčasťou budovy bude aj infocentrum pre návštevníkov lesoparku.

Lúčne spoločenstvá plné motýľov

Aj lúky sú dôležitý krajinotvorný a estetický prvok, ktorý prispieva k tomu, že lesopark priťahuje toľko návštevníkov nielen z Bratislavy. Súčasť nového projektu je aj zmena systému údržby niektorých lúk v lesoparku. Ide napríklad o frekvenciu či spôsob kosenia.

Cieľom je výrazné zvyšovanie biodiverzity aj estetiky prostredia. Vo výsledku to budú kvitnúce lúky, bohaté na rôzne druhy rastlín ako aj hmyzu. Pribudnúť majú rôzne motýle, čmeliaky, včely samotárky a podobne. Prostredie Bratislavského lesného parku je na projekty takéhoto typy ako stvorené. Tvoria ho predovšetkým lesné, lúčne a vodné plochy vo výmere približne 3 200 hektárov. 

zdroj: MLB

Na oboch častiach Mestské lesy Bratislava spolupracujú aj s odborníkmi z Inštitútu Daphne, ktorí majú v oblasti manažmentu lúk aj ekovýchovy viac ako 20-ročné skúsenosti.

Projekt je financovaný z fondov Európskej únie INTERREG, pričom pomocnú ruku sa rozhodol podať aj rakúsky partner, konkrétne Mestské lesy Viedeň. Plná prevádzka je odhadovaná na rok 2022.

Kamzík sa mení

Ekocentrum však nie je jediným zaujímavým projektom, ktorý tu čoskoro vyrastie. Magistrát hlavného mesta Bratislava sa spolu s MLB  už pustili aj do realizácie projektu, ktorý má potešiť nielen deti.

Matúš Vallo na svojom facebookovom profile oznámil, že v obľúbenej rekreačnej oblasti Kamzík už čoskoro pribudne takzvané šantisko – prírodné ihrisko s drevenými prvkami. V okolí hlavného mesta tak pribudne ďalšie miesto, kde sa bude dať príjemne stráviť čas aj s deťmi a to uprostred lesa.

Pripravujeme prírodné šantisko na Kamzíku 🌳

Pripravujeme prírodné šantisko na Kamzíku 🌳 Čo to bude? Príjemné prírodné ihrisko tvorené drevenými prvkami, ktoré rozšíri možnosti trávenia voľného času v tejto obľúbenej lokalite. Na šantisku si (nielen) deti budú môcť prejsť cez sériu prekážok z drevených pníkov a lávok a vyskúšať si svoje zručnosti na drevených preliezkach a lezeckej veži z dubových kmeňov.Jeho realizácii predchádzalo dôkladné plánovanie celého priestoru aj jednotlivých atrakcií, študovanie noriem, výber vhodného dreva a stromov. Všetky prvky vyrábajú pracovníci Mestské lesy v Bratislave zo stromov a z dreva z našich lesov.V záujme bezpečnosti, prosím, nešantite v pracovnej zóne, kým ihrisko nie je hotové. Ďakujem 🙂

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Mittwoch, 13. Mai 2020

„Na šantisku si (nielen) deti budú môcť prejsť cez sériu prekážok z drevených pníkov a lávok a vyskúšať si svoje zručnosti na drevených preliezkach a lezeckej veži z dubových kmeňov. Jeho realizácii predchádzalo dôkladné plánovanie celého priestoru aj jednotlivých atrakcií, študovanie noriem, výber vhodného dreva a stromov. Všetky prvky vyrábajú pracovníci Mestské lesy v Bratislave zo stromov a z dreva z našich lesov. V záujme bezpečnosti, prosím, nešantite v pracovnej zóne, kým ihrisko nie je hotové,” vyjadril sa primátor mesta Matúš Vallo.

ČÍTAJ TIEŽ >> Železná studienka dostane novú podobu. Pribudnú móla aj možnosť člnkovania

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech