Na kvety z benzínky a supermarketu zabudni. 7 slovenských kvetinových fariem, kde nakúpiš oveľa lepšie a ekologicky

  • Kúpa rezaných kvetov v supermarkete môže znamenať zhoršenie klimatickej krízy
  • Mnoho kvetín v supermarketoch so sebou prináša uhlíkovú stopu spôsobenú ich pestovaním či distribúciou
  • Máme pre teba však ekologickú alternatívu, vďaka ktorej môže podporiť aj lokálny biznis na Slovensku
kytice kvety
IG/kvet._/ kvetinova_farma_v_navojovciach
  • Kúpa rezaných kvetov v supermarkete môže znamenať zhoršenie klimatickej krízy
  • Mnoho kvetín v supermarketoch so sebou prináša uhlíkovú stopu spôsobenú ich pestovaním či distribúciou
  • Máme pre teba však ekologickú alternatívu, vďaka ktorej môže podporiť aj lokálny biznis na Slovensku

Kúpiť rezané kvety pre matku k narodeninám či na svadbu dnes nie žiaden problém. Namiesto kvetinárstiev ti stačí navštíviť hociktorý supermarket alebo aj čerpaciu stanicu a o široký výber máš postarané. Celoročný výber kvetov zabalených v celofáne, previazaných množstvom umelohmotných stúh však nie sú pre našu planétu práve najšetrnejšie riešenie.

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, odkiaľ takáto kytica pochádza? Každá pravdepodobne precestovala istú časť sveta. Mnoho kvetín sa dnes pestuje v Afrike, Ázii alebo Latinskej Amerike. Masívne používanie pesticídov, ničí nie len pôdu ale aj zdravie zamestnancov, ktorí pre teba kvetiny odrezali. Aby kytica vydržala dlhý prevoz čerstvá dostane ďalšiu dávku chémie.

K uhlíkovej stope môžeme prirátať ešte aj jej cestu okolo polovice zemegule. O tom, aké následky so sebou prináša kvetinový biznis napríklad v Keni hovorí holandský dokumentárny film A Blooming Buisiness.

Netreba však zúfať a definitívne sa rozlúčiť s rezanými kvetmi. Svojich známych ešte stále môžeš obdarovať krásnou kytičkou, ktorá by nepustošila našu planétu a zároveň tiež podporiť lokálny biznis. Na Slovensku už totiž vznikajú kvetinové farmy, kde si môžeš vybrať zo širokej ponuky sezónnych kvetov vypestovaných ekologickým spôsobom. Prinášame ti výber niektorých z nich.

Kvet.

Na dolnom Zemplíne, v dedinke Vojčice neďaleko Trebišova, rastú kvetinky, ktoré budú s radosťou zdobiť tvoju kyticu. Lokálnu levanduľu, chryzantémy, tulipány, pivonky, hortenzie, šípky, nevädze ale aj lúčne kvety ti tu viažu do kytice, venca alebo ozdobia svadobné stoly. Okrem toho majitelia organizujú aj workshopy aranžovania.  Za kvetinovou farmou na východnom Slovensku stojí Veronika, ktorá ju založila v roku 2019 a spolu s rodinou a kamarátmi ju celoročne udržiava v chode.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílel uživatel @kvet._

 

Veternice

Na východe ešte ostaneme. V obci Semša pri Košiciach prevádzkujú kvetinovú farmu manželia Katarína a Marek, ktorí si splnili spoločný sen spojením lásky ku kvetom a farmárčeniu. Kvety pestujú ekologickým spôsobom a naaranžované kytice taktiež neobsahujú žiadne celofány alebo iné umelé ozdoby. Keďže kytice neskladujú, každá z nich je iná a jedinečná.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Veternice – kvetinová farma (@veternice_kvetinova_farma)

Burina

Kyticu z lokálnych kvetov zoženieš aj pri Žiline. Na kvetinovej farme sa pestujú iba sezónne rastliny bez pesticídov či umelých hnojív. Zakladateľka Janka tak využíva iba zelené hnojenie, kompost alebo systém striedania plodín.

,,Sejem, sadím, plejem, polievam, plánujem, režem, viažem – od jari až do neskorej jesene – v suchu, v blate, na slnku v daždi. Za každého počasia – počas každej príležitosti,“ opisuje dni na farme majiteľka. Okrem toho táto farma poriada aj samozbery, kde si môžeš vlastnoručne natrhať napríklad tulipány. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Burina (@kvetinova_farma_burina)

 .zo záhrady

Slovenské kvietky si zaobstaráš aj na Kysuciach v obci Kločovce. Silvia a Michal sa tu venujú pestovaniu nielen tých známych, ale aj zabudnutým druhom. Okrem pestovania si Silvia spravila aj kurz floristky a v ich ponuke nájdeš takmer všetko, od svadobných kytíc po smútočné vence. V rámci udržateľnosti kytice aranžuje doplnkami od šikovných ľudí z regiónu, ktorí do kytíc háčkujú alebo vyrezávajú z dreva ozdoby. Sušené kvety zase dovážajú manželia od kvetinárky z Moravy.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený . zo zahrady (@zo_zahrady)

Kvetinová farma v Návojovciach

Kyticu z lokálnych kvetov si môžeš dať zviazať aj v Partizánskom. Na kvetinovej farme v Návojovciach si vieš vybrať z naozaj širokej palety kvetov. Ak sa ti náhodou počas roka neujdú čerstvé, na tomto miesto vedia prichystať aj kytice zo sušených kvetov, ktoré vypestovali počas roka.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Katarina Kopalova Komzikova (@kvetinova_farma_v_navojovciach)

Kvetohrady

Sezónne pestovanie kvetov učarovalo aj Barbore a Jurajovi. Neďaleko Trenčína pestujú kvety, z ktorých následne aranžujú kytice či kvetinové vence. Ak ti niektorá z nich učaruje, v rámci Trenčína ti ju rovno aj prinesú. Keď sa chystáš mať svadbu a zvažuješ, ako ju usporiadať čo najviac ekologicky, táto šikovná dvojica sa ti vie postarať aj o výzdobu.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Kvetohrady (@kvetohrady)

Varieta

Aj v hlavnom meste môžeš podporiť lokálne pestovanie kvetov. Takúto kyticu si totiž vieš zaobstarať na kvetinovej farme Varieta. Kvety tu môžeš kúpiť od jari do jesene a príležitostne vieš ich stánok nájsť aj v Starej tržnici. Výhodou tiež je, že kvetinári z tejto farmy pravidelne robia rozvoz kvetov v rámci Bratislavy a niekde aj v Trnavskom kraji.  

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Varieta kvetinová farma (@varieta_kvetinova_farma)

Zdroje: Kvet., Burina, Veternice, Zo zahrady

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech