Na Malte jej interrupciu odmietli vykonať. Žena sa dočká zákroku až na Malorke

  • Američanku postihol na Malte neúplný prirodzený potrat
  • Interrupciu podstúpi na Malorke, kam ju previezli
tehotná žena a obrázok z nemocnicne, infúzia
Unsplash/Freestocks, Marcelo Leal
  • Američanku postihol na Malte neúplný prirodzený potrat
  • Interrupciu podstúpi na Malorke, kam ju previezli

Nedávno sme ťa informovali o prípade turistky z Ameriky na Malte. Jedna z miestnych nemocníc jej nepovolila potrat, ktorý by jej mohol zachrániť život.

The Guardian informoval, že tak v nemocnici odmietli urobiť, aj keď bolo jasné, že má dieťa nulové šance na prežitie. Išlo totiž o neúplný prirodzený potrat.

Za žiadnych okolností

Žena bola do nemocnice prijatá v 16. týždni tehotenstva so silným krvácaním. Intenzívne krvácanie mohlo žene spôsobiť vážnu infekciu. Lekári v nemocnici Mater Dei v Mside to však nepovažovali za dôvod na prerušenie tehotenstva, na Malte totiž platí zákon, ktorý potraty v celej krajine zakazuje. Interrupciu nepovoľujú za žiadnych okolností.

Žena bola na dovolenke so svojím manželom. Po problémoch v nemocnici na Malte sa začali dožadovať prevozu do Spojeného kráľovstva, tvrdili, že ide o ich jedinú možnosť. Agentúra Reuters však uviedla, že žena cestu lietadlom zrejme nezvládne.

K interrupcii sa dostane na Malorke

Tehotnú Američankau Andreu Prudenteovú včera letecky dopravili na španielsky ostrov Malorka a v tamojšej nemocnici jej už v piatok poskytovali lekársku starostlivosť. Vykonajú jej interrupciu s cieľom zabrániť infekcii.

Tlačovú agentúru Associated Press (AP) o tom informoval partner ženy Jay Weeldreyer. Weeldreyer pre AP povedal, že lekári v Univerzitnej nemocnici Son Espases v hlavnom meste ostrova Palma de Mallorca už pripravujú jeho partnerku na zákrok, pri ktorom jej odstránia zvyšok tkaniva plodu, pretože inak by infekcia mohla ohroziť život jeho partnerky.

Americkú dvojicu z Malty na Malorku prepravili zdravotníckym evakuačným letom vo štvrtok večer. Prudenteovú (38) postihlo na dovolenke na Malte 12. júna silné krvácanie, potom nasledovalo predčasné prasknutie amniónového vaku a oddelenie placenty, uviedol partner.

tehotenstvo
zdroj: Unsplash/John Looy

Dočkali sa pomoci

Hoci tamojšia nemocnica pozorne sledovala prípadné príznaky infekcie, zariadenie nemohlo urobiť zákrok na dokončenie prirodzeného potratu, vysvetlil vo štvrtok Weeldreyer.

Verejná nemocnica Mater Dei, kde bola Prudenteová hospitalizovaná, agentúre AP oznámila, že nemôže poskytnúť informácie o pacientke z dôvodu zákona o ochrane súkromia.

Dvojica pochádza z mesta Issaquah v americkom štáte Washington, neďaleko Seattlu. Na Maltu pricestovali 5. júna a chceli tam tráviť dovolenku. Prudenteová začala krvácať a o týždeň ju hospitalizovali, spresnil jej partner.

Podľa španielskeho zákona je interrupcia povolená na požiadanie do 14. týždňa tehotenstva a v prípade ohrozenia života či zdravia ženy až do 22. týždňa, pripomína AP. Nadácia pre práva žien na Malte podala minulý týždeň na súde sťažnosť, v ktorej požaduje legalizáciu interrupcií v tejto maličkej ostrovnej krajine v Stredozemnom mori.

Zdroje: SIU, The Guardian, Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá