Na mieste maštale postavili drevenú vilu. Pozri sa do útrob honosného vidieckeho sídla aj s mlynom (FOTO)

  • Pri potoku stojí starý mlyn
  • Mladá rodina sa rozhodne zmeniť svoj domov a usadiť sa tu
  • Výsledkom je ukážkové bývanie
RDTH architekti
RDTH, Filip Beránek
  • Pri potoku stojí starý mlyn
  • Mladá rodina sa rozhodne zmeniť svoj domov a usadiť sa tu
  • Výsledkom je ukážkové bývanie

Generácie sa striedajú, avšak rešpekt voči práci starších zostáva. Na pôdoryse pôvodných kurníkov a kôlní vzniká nový dom, za ktorým stoja architekti zo štúdia RDTH.

To, čo zostáva, preberá jazyk, ktorým obe generácie dokážu hovoriť. Nové objekty rešpektujú tie pôvodné v materiáloch aj vo formách, bez bázne voči dnešku a jeho potrebám. Nová stavba a jej tvár akoby v Opatovej nad kostolom boli odjakživa.

Mladá rodina si kúpila rodinnú pôdu, kde bývala babička, kde stával mlyn s vodným náhonom, sklady a chlievy a kde dodnes chodia po dvore sliepky. Pozemky sú vedľa cesty, pozdĺž ktorej tečie potok. Naproti cez cestu je návršie a na ňom cintorín, kde ležia predkovia a snáď aj mlynár, ktorý ten mlyn kedysi postavil.

zdroj: Mário Puškarev

S rešpektom k vidieku

Ich nový rodinný dom má byť dôstojná stavba, ktorá nebude narúšať ráz dediny, a napriek tomu bude súčasná.

Tvar parcely je komplikovaný. Veľkú časť pozemku zaberá mlyn a jeho neskoršie dostavby. Nehodnotné poľnohospodárske stavby sú pri potoku. Tieto malé objekty a dostavby sa odstraňujú. Výsledným riešením je usadlosť tvorená troma hmotami.

rdth-new-house-with-old-mill-19-filip-beranek
zdroj: Filip Beránek

Mlynom, ktorý zostáva čiastočne zachovaný, novostavbou rodinného domu, ktorá zaberá priestor pri potoku, a zastrešení parkovacích státí, ktoré oba objekty spája. Medzi týmito troma hmotami vzniká príjemný, čiastočne uzavretý priestor záhrady a dvora.

Objekt mlyna je príliš cenný na to, aby bol zdemolovaný, a príliš veľký na to, aby bol zrekonštruovaný celý. Zachovaná z neho preto zostáva iba jeho najstaršia časť a fragment obvodového múru novšej dostavby.

Táto stena s oknom z exteriéru do exteriéru je torzom. Vytvára unikátnu atmosféru svojou povahou a vzťahom k novým a pôvodným objektom. Zachovávaná časť bývalého mlyna získava nové využitie. Stáva sa miestom na stretnutie aj prácu.

zdroj: Filip Beránek

Výnimočné zásahy

Do obvodovej steny mlyna je vsadené nové štvorcové bezrámové okno. To otvára nový priehľad na dvor aj do okolia. Podlaha prízemia je úplne nová. Je to masívna betónová doska zdobená štruktúrou vybrúsených kamienkov a jemnými vlásočnicovými trhlinami.

Táto podlaha bude s mlynom ďalej dobre starnúť. Na fasádu mlyna nahodil starý murársky majster vápennocementovú maltu. Strecha bola zlá a bolo nutné ju aj s krovom kompletne vymeniť. 

Novostavba rodinného domu sa primyká k potoku a vytvára súkromie na dvore. Vyniká siluetou troch nerovnakých nadväzujúcich sedlových striech.

zdroj: Filip Beránek

Vďaka nim v dome vzniká priestorová pestrosť a umožňuje obyvateľom zažívať prechody z menších, spojovacích a úžitkových priestorov do niekedy prekvapivo veľkých, otvorených, pobytových miestností. Novostavba kontrastuje s historickým objektom mlyna takmer minimalistickou estetikou.

Steny a stropy sú biele, hladké. Len v niektorých neopláštených plochách prezrádzajú, že konštrukcia domu je tvorená drevenými CLT panelmi. Na podlahe je jednofarebné linoleum. Fasáda je obložená smrekovcom, a to aj pred oknami do ulice, kde sú časti fasády otváravé.

Dom so starým mlynom

Dom je zateplený hrubou vrstvou drevovláknitej izolácie. Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo, ktorého hospodárnosť výrazne zvyšuje rekuperačná technológia. Tá domu pomáha udržať zdravú klímu aj keď domáci zabudnú vyvetrať.

Zastrešenie parkovacích státí nesú subtílne oceľové stĺpy podopierajúce dlhé lepené nosníky, ktoré siahajú od domu až ku mlynu.

Medzi parkovacími státiami stojí jednoduchý objekt opláštený polopriehľadným ťahokovom. Slúži ako sklad záhradného náradia a bicyklov.

Okrasné jablone, vŕby pri potoku či mohutný orech pred mlynom sa v budúcnosti, keď trochu narastú, stanú dôležitou súčasťou charakteru tohto nového vidieckeho sídla.

Zdroj: RDTH

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá