Na Miletičke vyrastie unikátna architektúra. Do mesta prinesie viac ako 200 bytov, lokalita sa zmení na nepoznanie

  • Bratislavskú Miletičku pozná azda každý
  • Už o niekoľko rokov tu pribudne projekt, aký na Slovensku zatiaľ nie je
  • Túto časť Bratislavy oživí a premení o 100 %
pjimage – 2021-12-17T182323.732
INTRADE Financial Investments, s.r.o. / EIA
  • Bratislavskú Miletičku pozná azda každý
  • Už o niekoľko rokov tu pribudne projekt, aký na Slovensku zatiaľ nie je
  • Túto časť Bratislavy oživí a premení o 100 %

V bratislavskom Ružinove pri Trhovisku Miletičova má vzniknúť polyfunkčný komplex Nový trh za približne 33 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) spoločnosťou Intrade Financial Investment.

„Účelom navrhovanej činnosti je vybudovanie nového polyfunkčného komplexu pre širšie vrstvy obyvateľstva s vlastným zázemím,“ uvádza sa v zámere. Ako uvádza agentúra SITA, predpokladaný termín začiatku výstavby je rok 2024. S prácami by sa malo skončiť v roku 2027.

zdroj: INTRADE Financial Investments, s.r.o./EIA

Plocha riešeného územia z juhozápadu susedí priamo s trhoviskom Miletičova, zo severozápadu a severu sa nachádza verejná zeleň vo vlastníctve hlavného mesta, pozdĺž juhovýchodnej hranice vedie pojazdný chodník na trh a paralelne vedľa neho areálová komunikácia komplexu Universo. Riešené územie sa nachádza na ulici Ružová dolina.

„Na dotknutom pozemku je v súčasnosti situovaný starší nebytový objekt Kovoprojektu so zázemím, ktorý bude asanovaný,“ uvádza navrhovateľ. Navrhovaný objekt má obsahovať viacero funkcií v rámci občianskej vybavenosti, ako aj funkciu bývania. Existujúca kancelárska budova a parkovisko pre 197 vozidiel odstránia.

Navrhovateľ uvádza, že polyfunkčný komplex Nový trh nadväzuje na susedné trhovisko, rozširuje tento verejný priestor a prináša do neho nové funkcie občianskej vybavenosti, ako aj priestory pre oddych, šport, detské ihrisko osadenými v rámci plôch s verejnou zeleňou.

Unikátna architektúra

„Návrh odstraňuje bariéru v podobe jestvujúceho oplotenia pre prirodzené pešie ťahy smerom k záujmovému ťažisku lokality – Trhovisku Miletička,“ dodáva.

Autormi návrhu sú slovenskí architekti Tomáš Šebo, Igor Lichý, Imrich Vaško, Aleš Hradecký, Krajmer Matušová, Jana Ďurkáčová a Matúš Godiš. 

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Ako sa uvádza v zámere projektu, novostavba bude pozostávať z dvoch častí. Nižšia časť bude rozdelená do blokov A a B a bude mať 14 podlaží. Blok C, ktorý bude umiestnený vo vyššej z budov, bude mať 20 podlaží.

Budovy budú určené predovšetkým na bývanie. Bývať sa bude vo všetkých blokoch a na spodných podlažiach bude umiestnený hotel so 67 izbami. Na prízemí sa zároveň budú nachádzať obchody a služby potrebné k životu.

Projekt by mal do Bratislavy priniesť 242 nových bytov rôznych veľkostí. Väčšina bytových jednotiek bude mať dve alebo tri izby, no na najvyšších podlažiach budú umiestnené 4-izbové byty. Podľa zámeru by ich malo byť konkrétne 16 a ich rozloha by mala byť väčšia ako 90 štvorcových metrov. 

V areáli bude zabezpečené parkovacie státie pre 449 vozidiel, no výhodou je, že 440 z nich bude umiestnených do trojpodlažnej podzemnej garáže. Zaujímavosťou je, že architekti mysleli aj na parkovanie pre bicykle. Projekt totiž zahŕňa 225 stojísk pre bicykle, z ktorých je 188 v podzemí.

Zdroje: SITA, INTRADE Financial Investments, s.r.o./EIA, envirportal.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá