Na návšteve v pražskom TechSquare

  • Pohybujete sa v startupovej komunite a chystáte sa v blízkej dobe navštíviť Prahu? Alebo máte vlastný startup a hľadáte miesto, kam by ste zapadli? TechSquare coworking je pre vás ideálnou voľbou. Možno sa pýtate, prečo prísť práve sem. V čom je taký výnimočný? Čítajte ďalej a ja vám ukážem, aké možnosti tento moderný priestor pre startupy ponúka.
image_1395753224.jpeg
  • Pohybujete sa v startupovej komunite a chystáte sa v blízkej dobe navštíviť Prahu? Alebo máte vlastný startup a hľadáte miesto, kam by ste zapadli? TechSquare coworking je pre vás ideálnou voľbou. Možno sa pýtate, prečo prísť práve sem. V čom je taký výnimočný? Čítajte ďalej a ja vám ukážem, aké možnosti tento moderný priestor pre startupy ponúka.

 

TechSquare sa nachádza v mestskej časti Smíchov asi 20 minút MHD od centra Prahy. Už z diaľky si môžete všimnúť zrekonštruovanú budovu bývalej fabriky Škoda, ktorá sa týči nad Smíchovským nádražím. Coworkingové priestory nájdete v budove na 4. poschodí, kde vás na recepcii privíta usmievavá a energická Petra Hubačová, ktorá má na starosti všetky aktivity a vedenie TechSquare. Káva do ruky a ide sa na prehliadku :)

  

Začíname napravo pri recepcii, vedľa ktorej sa na oboch stranách chodby rozprestierajú tri zasadacie miestnosti. Startupy ich využívajú najmä na dôležité rokovania s partnermi a vlastné interné stretnutia. Pokračujeme do priestrannej haly, tzv. lounge, v ktorej sa pravidelne organizujú zaujímavé prednášky a workshopy pre startupistov, ale aj pre verejnosť. Počas mojej návštevy práve prebiehal tretí Google Glass hackathon v Českej republike organizovaný GDG Prague, počas ktorého sa vyvíjali aplikácie napr. pre Foursquare či profesionálnych hráčov tenisu.

 

Vrátime sa naspäť dlhou chodbou okolo recepcie a vchádzame do miestnosti kde pôsobia začínajúce startupy. V obrovskom priestore ma na prvý pohľad upútajú vysoké steny a priestranné okná, ktoré dodávajú coworkingu historickú industriálnu atmosféru. „Zadná časť priestorov je zatiaľ neobývaná, od apríla čakáme príchod nových startupov do trojmesačného akceleračného programu StartupYard,“ hovorí Petra. Na poschodí samozrejme nesmie chýbať jedáleň pre spoločné obedy a kávičkovanie. Príjemným prekvapením sú pre mňa sprchy – tri pre pánov a jedna pre dámy.

 Prechádzame na 3.poschodie do priestorov, kde sa nachádzajú startupy v pokročilejšej fáze vývoja. Svoj domov tu majú napr. Foodpanda, FAMEDIA, či startup Brand Embassy, ktorý len pred nedávnom získal investíciu 1 milión amerických dolárov. Taktiež tu sídli investičná skupina Credo Ventures. Každý startup tu má vlastnú kanceláriu s vybavením. Je to hlavne preto, aby sa jednotlivé tímy dokázali lepšie sústrediť na rozvoj svojho biznisu a rýchlejšie napredovali. Na druhej strane tu majú startupy možnosť stretávať sa, networkovať a zdieľať feedback aj vďaka relaxačnej zóne, herni so stolným futbalom, či útulnej kuchynke.  

Vrátime sa späť na 3. poschodie do chillout zóny a s Peťou ešte dlho diskutujeme o česko-slovenských startupoch. „Mám pocit, že u vás na Slovensku sú startupy akési dravšie a neboja sa ísť s kožou na trh,“ dodáva Petra a ja nemôžem nesúhlasiť. V Prahe žije obrovské množstvo Slovákov a je to cítiť aj na coworkingoch a akcelerátoroch. Príkladom je Wayra Prague, v ktorej bolo minulý rok akcelerovaných 8 slovenských startupov. „Mali by sme ich asi začať posielať späť na Slovensko, nech aj vám niečo ostane,“ smeje sa Peťa.

Do môjho odchodu na Slovensko už nezostáva veľa času. Pomaly sa zberám domov, startupy ostávajú. Do Prahy a TechSquare sa určite vrátim, už o dva týždne je tu napr. akcia Startup Sauna. Každý týždeň sa tu niečo deje. A to som zatiaľ navštívila len jeden pražský coworking. :)

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech