Na oblohe si dnes mohol pozorovať tento úkaz. Niektorí ľudia si myslia, že nás „postriekali“ delta variantom

  • V Bratislave a okolí sa dnes na oblohe objavil zaujímavý úkaz
  • Podľa meteorológa je charakteristický pre rozpad búrky
Slovensko počasie oblaky búrka
SIU
  • V Bratislave a okolí sa dnes na oblohe objavil zaujímavý úkaz
  • Podľa meteorológa je charakteristický pre rozpad búrky

Horúce počasie so sebou v poobedných hodinách prinieslo aj zaujímavý úkaz na oblohe. Slovákov zaujali oblaky, ktoré pripomínajú bublinky. Niektorých tento úkaz zaujal natoľko, že ho v komentárov na Facebooku označili ako „striekanie nákazlivého variantu koronavírusu, teda delty.“

Oblaky tohto typu však nemajú nič spoločné s koronavírusom, dokonca ani s jeho novým typom. Síce tento úkaz nie je častý, má svoje pomenovanie – mammatus.

Slovensko počasie oblaky búrka
zdroj: SIU

Je charakteristický pre búrky

Ako pre TV Noviny vysvetlil meteorológ Peter Štefančin, tento typ mraku vzniká najčastejšie pod nákovou búrkového typu Cumulonimbus. „Je charakteristický najmä pre intenzívne búrky v štádiu ich rozpadu,“ uviedol.

Pozoroval si už tento typ oblaku?

Daná nákova obsahuje pomerne veľké množstvo chladných vodných kvapiek, dokonca aj ľadových častíc. Keď vertikálne pohyby v nákove zoslabnú, zrážky sa začnú prepadávať do priestoru, kde je relatívne malá vlhkosť. 

Zrážky sa tu však rýchlo odparujú, pričom je spotrebované latentné teplo a vzduch sa ochladzuje. Ako meteorológ Peter Štefančin objasnil, oblaky typu mammatus vznikajú práve v momente, kedy „bubliny“ chladného vzduchu klesajú rýchlejšie ako okolitý vzduch, pričom so sebou strhávajú aj oblak.

V Bratislave ste dnes mohli pozorovať nádherné oblaky mammatus. Prišlo nám aj mnoho pekných fotografií. A nielen z Bratislavy, ale aj z okolitých miest. Ďakujeme.

Uverejnil používateľ www.iMeteo.sk Štvrtok 24. júna 2021

Tento typ oblaku je podľa portálu Meteopress charakteristický najmä pre intenzívne búrky, ktoré sú v štádiu rozpadu. Aj napriek tomu, že sa zaujímavý úkaz objavil hlavne v Bratislave, pozorovali ho aj v okolitých mestách.

Zdroje: TV Noviny , Meteopress

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá