Na Paris Air Show predstavili najväčší dron na svete, stíhačku budúcnosti, lietajúce taxi či LEGO lietadlo

  • Na výstave Paris Air Show sa pravidelne odhalia najväčšie technologické novinky v oblasti letectva
  • Elektrický pohon, autonómne riadenie či vertikálny vzlet sú len zlomkom portfólia aerosalónu
siae.fr/media-kit
  • Na výstave Paris Air Show sa pravidelne odhalia najväčšie technologické novinky v oblasti letectva
  • Elektrický pohon, autonómne riadenie či vertikálny vzlet sú len zlomkom portfólia aerosalónu

Paríž každý nepárny rok na letisku Le Bourget hostí jednu z najväčších medzinárodných leteckých show na svete Paris Air Show, tzv. Parížsky aerosalón, ktorého usporiadateľom je Francúzska asociácia leteckého priemyslu (GIFAS). Tento rok sa v termíne od 17. do 23 júna koná už 53. ročník, na ktorom sa predstavili najväčší svetový hráči globálneho priemyslu v oblasti najnovších technologických inovácií. Prvé štyri dni sú vyhradené pre obchodných návštevníkov a zvyšné tri dni sú určené pre širokú verejnosť, informuje oficiálny portál aerosalónu siae.fr/en.

Podľa očakávaní boli predstavené tie najmodernejšie a technológiami nabité bojové letúny, helikoptéry, lietajúce autá, drony ako aj osobné lietadlá. Súčasťou show sú aj modely, ktoré sú skôr hudbou budúcnosti. Pozrime sa teda na niektoré z najzaujímavejších modelov, ktoré sa ukázali na tohtoročnom leteckom expe.

Dassault Aviation & Airbus

Jedným z ťahúňov celého aerosalónu bolo predstavenie tzv. Next Generation Fighter od spoločnosti Dassault Aviation a Airbus, ktorý by aktuálne letúny mal nahradiť od roku 2040. Ide o prvý model v rámci programu Future Combat Air System (FCAS), na ktorom spoločne pracuje Francúzsko a Nemecko, informuje theaviationist.com. Najnovšie sa k projektu pridalo aj Španielsko.

View this post on Instagram

Paris, Le Bourget 📍🇫🇷. 💭🛫⚔️🇫🇷. Dassault et Airbus au service de la sécurité française. On dit de lui qu’il est le programme de défense européen le plus ambitieux de c’est deux dernières décennies. Le Programme SCAF (Système de Combat Aérien du Futur) est lancé le Dassault NGF (New Génération Figther) va voir le jour à l’horizon 2040. #AviationLovers #AvGeek #ArméeDeLair #FrenchAirForce #AirForce #Defense #ForceArmées #Supersonic #Aircraft #Airplane #MilitaryAircraft #MilitaryAirplanes #PlaneSpotting #Plane #Pilot #PilotLife #AviationPhotography #AviationGeek #Aviation #Armée #France #DassaultSysteme #DassaultNGF #AeroWorld #French #FrenchArmy #DassaultPower #LeBourget #Dassault #AvPorn

A post shared by 🅆🄾🅁🄻🄳 🄾🄵 🄿🄻🄰🄽🄴 (@aero_world_) on

Airbus

Vyššie spomínaný Next Generation Fighter by mal vo vzduchu spolupracovať s rojom podporných (diaľkovo ovládaných) bezpilotných letúnov, tzv. Remote Carriers. Ich úlohou by malo byť označovanie nepriateľských cieľov alebo rozptyľovanie protivzdušných obranných systémov, vysvetľuje portál aerotime.aero.

Airbus

Svoju predstavu o mestskej leteckej preprave ukázala spoločnosť Airbus. Reč je o akýchsi lietajúcich taxi, ktoré sú schopne vzlietnuť vertikálne a prepraviť menší počet osôb. Podľa portálu cnbc.com dostal projekt spoločnosti názov Vahana a ich prototyp, ktorý sa ukázal na aerosalóne absolvoval už 50 testovacích letov. Cieľom spoločnosti je, aby sa stal prvým certifikovaným, samoobslužným, elektrickým osobným lietadlom s vertikálnym vzletom a pristátím ako taxi.

View this post on Instagram

#vahana

A post shared by childult (@childult) on

Boeing

Budúcnosť mestskej dopravy prostredníctvom lietajúcich osobných taxi vidí aj ďalšia z popredných spoločností, so svojou sekciou Aurora. Tá na parížskom sviatku lietadiel predstavila svoju víziu elektrického lietajúceho vozidla s vertikálnym vzletom a pristátím. Boeing je zároveň jeden z partnerov, ktorý pracujú na mestských lietajúcich taxi pre spoločnosť Uber, čomu sme venovali samostatný článok.

Eviation

Zdá sa, že elektrický pohon nie je budúcnosťou len v automobilovom priemysle, ale s najväčšou pravdepodobnosťou si svoje miesto nájde aj v letectve. Dôkazom je izraelský start-up Eviation , ktorý v Paríži predstavil nové 9-miestne osobné lietadlo výhradne na elektrický pohon s doletom 600 kilometrov, informujem cnbc.com. Prototyp, ktorý sa objavil na aerosalóne sa následne presunie do USA, kde sa podrobí letovým skúškam.

Leonardo

Talianská spoločnosť predstavila vojenský dron Falco Xplorer, ktorý sa stal najväčším bezpilotným letúnom s užitočnou úložnou kapacitou 350 kilogramov, nepretržitou letovou dobou šialených 24 hodín a maximálnou nosnosťou až 1 300 kilogramov, uvádza Leonardo company v tlačovej správe. Vďaka satelitom je možné ho ovládať odkiaľkoľvek na svete. Z technologického hľadiska to znie úžasne, ale nesmieme zabúdať, že sa jedná o vojenský stroj.

Lego

Áno, čítaš správne. Tento kúsok prekvapil, ale aj pobavil snáď každého. Svoje vlastné lietadlo na najväčšej leteckej show na svete predstavila aj spoločnosť Lego, samozrejme len pre zábavu a z recesie. Lego kocky tento krát poskladali do podoby legendárneho Incom X-Wing zo Star Wars.

Show v Paríži toho v priebehu týždňa ukázala samozrejme omnoho, omnoho viac. A tak, ak ťa zaujímajú všetky novinky a kompletný zoznam všetkých spoločností, ktoré prišli ukázať svoje možnosti, technológie, prototypy, koncepty či modely, klikaj TU.

zdroje: siae.fr/en; cnbc.com; leonardocompany.com; aerotime.aero; theaviationist.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK