Uber plánuje spustiť službu, ktorá zmení spôsob cestovania. Taxíkmi budú helikoptéry

  • Uber už pred rokmi spôsobil menšiu revolúciu v doprave
  • Aktuálne spúšťa Uber Copter v New Yorku - kyvadlová vrtuľníková doprava
  • Od roku 2023 spustí službu Uber Air, zdieľanú službu prepravy elektrickými lietadlami
uber.com/sk/newsroom
  • Uber už pred rokmi spôsobil menšiu revolúciu v doprave
  • Aktuálne spúšťa Uber Copter v New Yorku - kyvadlová vrtuľníková doprava
  • Od roku 2023 spustí službu Uber Air, zdieľanú službu prepravy elektrickými lietadlami

Po tom, čo sme informovali, že Uber spúšťa službu zdieľanej podmorskej jazdy scUber, sa už o niekoľko rokov chystá zmeniť spôsob cestovania ako ho poznáme a plánuje ponúknuť budúcnosť dopravy. Informuje Uber na svojom oficiálnom webe.

Už v roku 2023 plánuje poskytnúť cestujúcim možnosť cenovo dostupného spoločného letu. Uber úzko spolupracuje s federálnymi a miestnymi politikmi s cieľom vytvoriť takú leteckú službu, ktorá by bola bezpečná, ekologická a zároveň by rozšírila možnosti existujúcich možností prepravy. Prvý raz sa touto ambíciou spoločnosť pochválila ešte v roku 2018.

Realizáciou tohto cieľa je poverený interný tím v rámci projektu Uber Elevate, ktorý pracuje na službe s názvom Uber Air. Tá mala byť už o pár rokov dostupná v troch svetových metropolách. Zatiaľ je jasné, že služba zažije premiéru v Dallase a Los Angeles. Tretie mesto zatiaľ známe nie je, no podľa užšieho výberu ešte z roku 2018 to bude metropola jednej z týchto krajín: Austrália, Brazília, Francúzsko, India alebo Japonsko.

Dôležité je, že nehľadáme také mestá, ktoré by nám poskytovali daňové úľavy alebo miestne stimuly. Skôr hľadáme mestá s víziou, ktoré investujú do svojich dopravných systémov a chcú pre svojich obyvateľov uviesť Uber Air čo najrýchlejšie,“ vysvetľuje spoločnosť na svojom webe.

Prvé demonštračné a propagačné lety by sa mali začať budúci rok. Do ostrej prevádzky by sa služba mala dostať o niekoľko rokov neskôr.

Pre dosiahnutie zdieľanej leteckej dopravy spolupracuje Uber s piatimi najinovatívnejšími výrobcami lietadiel na svete, konkrétne Embraer, Bell, Aurora, PipsTrel a Karen Aircraft. Tí dostali za úlohu vyvinúť koncept lietajúceho vozidla, resp. malého elektrického lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím, vytvoreného špeciálne pre zdieľanú leteckú službu.

Požiadavky na modely týchto elektrických lietadiel zahŕňajú maximálnu letovú rýchlosť okolo 240 km/h, dolet približne 100 km, s kapacitou  jeden pilot a 4 cestujúci.

Bude potrebné vybudovať sieť logicky rozmiestnených skyportov, ktoré budú slúžiť ako pristávacie plochy pre službu Uber Air. Vyžadovať si to bude úplne nový dizajn, aby boli schopné zvládať nápor vzletov a pristátí. Podľa Uberu ponúkajú svetoví odborníci z oblasti architektúry, dizajnu a inžinierstva také riešenia pristávacích plôch, ktoré dokážu zvládnuť až 1 000 pristátí za hodinu.

Službu Uber Air bude viesť technológia Elevate Cloud Services, čo je skupina softvérov riadiacich prevádzku bezobslužnej leteckej dopravy v malých výškach. Plánom spoločnosti je ešte v tomto roku spustiť testovanie tejto technológie ako súčasť služby Uber Eats. Ide o donášku jedla v mestskej oblasti, na ktorú poslúžia autonómne riadené drony.

Medzitým sa už 9. júla v New Yorku, v okolí Manhattanu, spúšťa oklieštená vrtuľníková kyvadlová doprava Uber Copter pre zákazníkov vernostných programov. Ceny budú pružné a podľa Traveldailymedia.com sa budú pohybovať v rozmedzí od 175 do 200 eur. K dispozícií bude aj transport na letiská v New Yorku.

Uber Copter ponúka prvú skutočnú ukážku projektu Elevate,“ povedal pre Traveldailymedia.com šéf sekcie Uber Elevate Eric Allison. Tento krok definitívne potvrdzuje zámer spoločnosti vybrať sa aj mimo cestných komunikácií alebo podmorských oblastí a začať ponúkať zdieľané jazdy aj vo vzduchu.

zdroje: Zber.com; Traveldailymedia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech