Na potvrdenie o prekonaní Covidu už na Slovensku nepotrebuješ PCR test. Pribudli desiatky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 73
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 308
Na snímke sú ruky držiace tyčinku na Covid.
Unsplash/Mufid Majnun
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 73
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 308

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 67,18 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 73 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 283 308, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 838 466 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 365 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 429.

Na získanie potvrdenia o prekonaní ochorenia COVID-19 stačí aj pozitívny antigénový test. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR pristúpilo k tomuto kroku s cieľom uľahčiť očakávanú jesennú vlnu pandémie pacientom aj lekárom. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Zatiaľ čo všeobecnému lekárovi stačil na diagnostikovanie pacienta a predpísanie liečby aj pozitívny antigénový test, na získanie certifikátu o prekonaní bol až doteraz potrebný PCR test. S cieľom zabrániť zbytočnému duplikovaniu testov pristupuje NCZI k vydávaniu Európskych digitálnych certifikátov o prekonaní ochorenia COVID-19 už aj po pozitívnom antigénovom teste. Neplatí to však pre všetky antigénové testy.

Zoznam akceptovaných testov určuje Európska komisia. Na získanie potvrdenia o prekonaní nie je možné použiť samoodberové domáce testy.

NCZI vydáva potvrdenia o prekonaní len na základe pozitívnych antigénových testov z mobilných odberových miest (MOM) vykonaných od 5. septembra 2022, pričom prvé certifikáty budú vygenerované 16. septembra,“ uviedla Daničová.

Po pozitívnom antigénovom teste je nevyhnutná domáca izolácia v trvaní päť dní od pozitívneho testu. Ak v rámci päťdňovej izolácie človek nemá posledných 24 hodín nijaké príznaky ochorenia, izolácia sa skončí.

Ďalších päť dní však platí povinnosť nosiť respirátor FFP2. Až potom je možné získať potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19. Generuje sa na 11. deň od potvrdenia pozitivity.

Potvrdenie o prekonaní sa generuje automaticky, NCZI odporúča nastaviť si automatické zasielanie certifikátov, aby bol aj tento certifikát doručený do mailboxu. Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19 možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.

Popieračov Covidu prirovnáva k popieračom holokaustu

Koronavírusová epidémia v Českej republike sa stále zrýchľuje, píše vo štvrtok internetové vydanie denníka Blesk. V stredu podľa uvedeného zdroja pribudlo v tejto stredoeurópskej krajine 2 625 prípadov Covidu, čo je o 350 viac než pred týždňom. V nemocniciach je 817 ľudí.

Na snímke test na covid.
zdroj: TASR/Bernd Weißbrod/dpa

Lekárov, ktorí ochorenie COVID-19 popierajú, prirovnal najnovšie český minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) k popieračom holokaustu. Politik tvrdí, že v radoch odborníkov panuje zhoda, že očkovanie proti Covidu zachraňuje životy. Válek to povedal na konferencii Českej lekárskej komory.

Zdroje: TASR, NCZISK, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá