Na predaji ojazdených áut môžu Slováci zarobiť oveľa viac. Zisti hodnotu vozidla vďaka jednoduchej tabuľke

 • Pri predaji je nutné sa pozerať na pôvodnú sumu
 • Staršie auto môžeš v tomto prípade predať za viac
 • Tieto malé triky ti pomôžu predať ho rýchlejšie
parkovisko predaj auta
Ilustračné fotografie, Canva/shisuka, TASR/František Iván
 • Pri predaji je nutné sa pozerať na pôvodnú sumu
 • Staršie auto môžeš v tomto prípade predať za viac
 • Tieto malé triky ti pomôžu predať ho rýchlejšie

Predávať ojazdené auto nie je nikdy hračka – prepis, kontrola stavu vozidla odborníkom, vybrať si, či predať auto na vlastnú päsť alebo skrz autobazár.

Na ktorý parameter sa pri stanovení predajnej ceny zamerať? Pomôže ti pôvodná suma. A zvýšiť cenu svojho štvorkolesového tátoša môžeš aj vďaka malým trikom.  

Najlepšie je odpichnúť sa od kúpnej ceny. A ako presne sa dá vypočítať predajná cena ojazdeného auta? Existuje na to príkladná tabuľka, informuje portál podnikam.sk

Stanovenie správnej ceny je najdôležitejšou úlohou pri predaji ojazdeného vozidla. Ak bude totiž cena príliš vysoká, auto ti môže garáži postáť hodnú chvíľu. Naopak, ak svoje vozidlo podhodnotíš, nielen, že sa môžeš obrať o pár tisíc eur, ale potencionálny kupca môže nadobudnúť pocit, že je s tvojím autom niečo v neporiadku. 

Kúpna cena a vek vozidla

Okrem toho, že do úvahy musí predajca brať technický stav auta, je potrebné sa pozrieť najmä na pôvodnú kúpnu cenu. Ako informuje portál podnikam.sk, základom pri určení hodnoty ojazdeného vozidla je vždy jeho pôvodná cena, ktorá závisí od značky, modelu a vybavenia automobilu.

Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu, je vek vozidla, pretože rokmi takmer každé auto stráca na hodnote. Aj napriek tomu, že ocenenie je vždy individuálne, existuje jednoduchá tabuľka, ktorá pomôže cenu auta vypočítať.

Vek automobilu a jeho hodnota oproti pôvodnej cene 

 • auto staré do 1 roka  – 80 %                                        
 • 2 rokov – 70 %
 • 3 rokov – 60 %
 • 4 rokov – 50 %
 • 5 rokov – 45 %
 • 6 rokov – 40 %
 • 7 rokov – 30 %
 • 8 rokov – 25 %
 • 9 rokov – 20 %
 • 10 rokov – 15 %
 • nad 10 rokov – 10 % 

Táto tabuľka slúži len orientačne. Cena tvojho automobilu sa môže meniť na základe práve spomínaných technických parametrov. Ak si svoje auto veľmi nevyužíval, nenajazdil si mnoho kilometrov, tak môže mať aj po niekoľkých rokoch vyššiu hodnotu. To platí aj v opačnom prípade.

Ak si tvoje dvojročné auto už čo-to odžilo a je to na najazdených kilometroch vidieť, pravdepodobne ho predáš za oveľa nižšiu sumu. Na cenu má vplyv aj výkon motora, typ paliva a prevodovky. Vplyv však môže mať napríklad aj farba karosérie. Individuálnu cenu vozidla si tiež môžeš vypočítať na internetových kalkulačkách. 

auto
zdroj: Unsplash/ @palivo_duracka

Malé detaily, ktoré ti pomôžu s predajom 

Pri predaji auta je nutné myslieť na to, čo môže kupec považovať za chybičku. Existujú preto detaily, na ktoré je lepšie nezabudnúť. Pri niektorých autách stačí, ak by si sa zbavil malých škrabancov, objasňuje článok na portáli Auto Bild. Práve malé škrabance môžu na kupujúceho pôsobiť ako poškodenie a tým si zbytočne auto podhodnotíš. 

Rovnako záleží aj na interiéri auta. Ak máš v aute rôzne neidentifikovateľné škvrny, na človeka, ktorý má o tvoje auto záujem, to nebude pôsobiť vábivo. V tomto prípade je lepšie sa týchto škvŕn zbaviť čistiacimi prostriedkami, napríklad enzymatickým čističom, alebo s použitím iných špeciálnych prostriedkov. Ak je to nad tvoje sily, môžeš zainvestovať do profesionálneho čistenia. 

Ak tvoje kožené sedadlá nevyzerajú najlepšie, stačí si zakúpiť kondicionér na kožu. Tento rýchly a pomerne lacný trik dopomôže výzoru sedadiel, ktoré budú ihneď pôsobiť krajšie.

Posledným tipom sú fotografie. Kvalitné fotografie sú základom, pretože vizuál predáva. Ak budúci kupca nedokáže z fotografií rozlíšiť ani len farbu vozidla, niekde nastala chyba. Nie je potrebné investovať do novej fotografickej techniky. Stačí si zvoliť dobrý čas. Neskoré ráno, podvečer alebo mierne zamračený deň vytvárajú ideálne svetelné podmienky. Vďaka takémuto svetlu vynikne lesk tvojho auta, ale aj každý záhyb. 

Zdroje: podnikam.sk, Auto Bild

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá