Na prestížnych zahraničných školách zabudni na bifľovanie, je to o inom. Na Slovensku plánuje pracovať väčšina študentov (ANKETA)

  • Štúdium v zahraničí je najlepšia voľba, zhodli sa mladí slovenskí študenti
  • Ich dôvody sú jasné – žiadne bifľovanie, prax a lepšie uplatnenie
  • Mnohí sa však plánujú uplatniť na Slovensku
Untitled design – 2021-11-27T171337.075
Unsplash/JodyHongFilms, Unsplash/Naassom Azevedo
  • Štúdium v zahraničí je najlepšia voľba, zhodli sa mladí slovenskí študenti
  • Ich dôvody sú jasné – žiadne bifľovanie, prax a lepšie uplatnenie
  • Mnohí sa však plánujú uplatniť na Slovensku

Rok čo rok môžeme pozorovať trend odchodu časti slovenských študentov na zahraničné univerzity. Odísť z rodnej krajiny nie je také jednoduché. Môžeme teda predpokladať, že odchádzajú ľudia s nadpriemernými ambíciami, motiváciou a, v nezanedbateľnom množstve prípadov, aj schopnosťami.

Oslovili sme viacerých študentov, aby nám zhrnuli ich skúsenosti so štúdiom za hranicami Slovenska.

Pýtali sme sa nasledovné otázky:

  • Prečo si sa rozhodol/a pre štúdium v zahraničí a aké tam vidíš výhody?
  • Vidíš v štúdiu za hranicami Slovenska aj nevýhody?
  • Odporučil/a by si štúdium v zahraničí Slovákom?
  • Plánuješ sa vrátiť na Slovensko?
  • Plánuješ sa uplatniť v odbore, ktorý študuješ?

Alžbeta

Študentka  University of Amsterdam. Odbor: Economics and Business Economics.

Školstvo a celý program je inak nastavený oproti tomu slovenskému. Chcela som študovať na jednej z lepších škôl v rámci Európy, aby som neskôr, pri magisterskom leveli, mohla ísť na čo najlepšie školy. 

Okrem iného chcem v budúcnosti študovať behaviorálnu ekonómiu, čo sa dá považovať za celkom nový, moderný odbor a Slovensko ho neponúka a ak aj áno, tak na slabšej úrovni.

zdroj: archív Alžbeta

Samozrejme, všetko má aj svoje nevýhody, najväčším faktorom sú financie. Študovať a hlavne si zabezpečiť život v zahraničí je finančne omnoho náročnejšie. Keďže tu ľudia priemerne zarábajú omnoho viac ako na Slovensku, pre nich sú ceny v pomere s platom normálne, ale platiť to zo slovenského platu je úplne o inom.

Na Slovensko sa určite plánujem jedného dňa vrátiť, ale až po magistrovi a pár rokoch kariéry niekde vo svete. Chcela by som tam žiť a mať svoju rodinu. Štúdium v zahraničí odporúčam, avšak, nie je to pre každého. Záleží na tom, kam chce človek pokračovať a aké ma ambície

Edo

Študent Roskilde University v Dánsku. Odbor: Business Studies & Global Studies.

Vyššia kvalita univerzít, väčšia akademická sloboda, oveľa lepší systém štúdia – praktické štúdium, lepší prístup profesorov a lepšie uplatnenie po ukončení školy.

Nevýhodou sú financie. Pri príchode je nutné mať pripravený väčší obnos peňazí, okamžite začať hľadať prácu a vybavovať všetky potrebné dokumenty, pretože bez práce a grantu človek dlho finančne nevydrží. Hlavne ak býva v Kodani ako my s priateľkou.

Rozdiel v kvalite štúdia v zahraničí a prístupe je neporovnateľný so Slovenskom. Zároveň mentalita v Dánsku je mi oveľa bližšia, ľudia sú tu ústretovejší a milší.

Je tu viac možností vo väčšine smerov, ale nemôžem tvrdiť, že mi nič zo Slovenska nechýba. Bývame v Kodani a neskutočne tu chýba les, lebo najbližší je pol hodinu vlakom od mesta. Okrem toho, samozrejme, rodina a priatelia na Slovensku, ale dnes už to nie je tak ďaleko ako kedysi.

Chcem sa uplatniť v obore a začať vlastný biznis a či sa vrátim na Slovensko, je ešte otázne.

Dominika

Študentka City University of London. Odbor: Business a Marketing.

Vždy som chcela žiť v liberálnejšej krajine s lepšími pracovnými možnosťami. Anglicko, konkrétne Londýn ma stále priťahoval, keďže som odmalička milovala anglicky jazyk.

Každý mi vravel, aké je to na západe úžasné, no aj tak realita prekročila moje očakávania. Možností je tu veľa už počas štúdia. Napríklad s kamarátmi sme založili charitatívny projekt pre deti s postihnutím, pre ktoré vyrábame adaptívne oblečenie, s neskutočnou podporou od univerzity a iných organizácií.

Univerzity majú dostatok peňazí na podporu študentov, čo je vidieť nie len v akademickom aspekte, ale aj v ostatných službách, ktoré poskytujú. Viem, že nech sa stane čokoľvek, je tu oddelenie, ktoré môžem kontaktovať, a vedia mi pomôcť. Či už sú to víza, neočakávané finančné problémy, mentálne zdravie alebo pomoc s náročným učivom.

zdroj: archív Dominika

Prikláňam sa k ostatným študentom s tým, že štúdium za hranicami je naozaj finančne náročné. Napriek tomu, to rozhodne odporúčam všetkým. Či už sa plánuješ vrátiť na Slovensko, alebo nie, je to skúsenosť. Nemyslím len akademická, ale skôr medziľudská.

Stretla som tu ľudí z krajín celého sveta a aj keď som vedela, že každý človek a kultúra je iná, nevedela som, akú lekciu mi to dokáže dať. Každá kultúra má nejaký ekvivalent.

Nečakala som, ako ma to naučí akceptovať a nesúdiť iných, čo, aj keď si to možno neuvedomujeme alebo nechceme uvedomiť, my ako národ často nerobíme.

Keď som sem prišla, tak som v kútiku duše stále verila, že sa po štúdiu vrátim naspäť domov. No politické udalosti poslednej doby ma stále viac a viac utvrdzujú v tom, že v otvorenej krajine sa žije lepšie. Keď som už raz okúsila inú mentalitu, bolo by naozaj ťažké ísť späť.

Matej

Študent MSc Service Systems Design na Aalborg University  Copenhagen. Predtým študoval na BSc User Experience Design na The Hague University of Applied Sciences.

Pri rozhodovaní, na akú univerzity pôjdem, som zohľadňoval slovenské aj zahraničné školy. Čo mi na slovenských školách chýbalo, boli viac moderné a špecifické predmety, ktoré by pokryli, čo ma zaujíma.

Myslím si, že štúdium v zahraničí každému otvorí pohľad na svet a zažije aj iné perspektívy ako tie na Slovensku. Povedal by som však, že je to náročnejšie, či už finančne alebo mentálne. Zahraničie je drahšie a treba sa pripraviť na iné ceny hlavne ubytovania.

Avšak mal som spolužiakov, ktorí nemali podporu od rodičov, a zvládli si nájsť prácu a mať dosť peňazí na život aj socializáciu a mali čas aj na učenie. Berie to však viac času, nie je to až také bezstarostné ako bývať u rodičov na Slovensku.

zdroj: archív Matej

Erasmus je dobrý základ, avšak žiť niekde dlhšie ako pár mesiacov bez toho, aby človek vedel, že sa vráti potom naspäť, je oveľa viac zaujímavé a prinesie veľmi veľa výhod.

To, že si zvyknete bývať v zahraničí, vám otvorí dvere možností, kde chcete neskôr žiť, kde pracovať a s kým sa priateliť. Oveľa ľahšie si nájdete skupinu ľudí, ktorí majú podobné záujmy. 

Medzi štúdiami som rok pracoval na Slovensku. Keďže mám možnosť pracovať a žiť hocikde, nelimitujem sa jednou krajinou. Avšak Slovensko je tiež v liste možností, ak dostanem ponuku, ktorá mi vyhovuje, tak ako keď som tu rok pracoval. 

Vybral som si špecifický odbor a baví ma, takže v ňom plánujem zostať.

Lucia

Študentka na University of Essex. Odbor: Business Management.

V Anglicku som žila rok pred tým, ako som tu začala chodiť do školy, takže moje rozhodnutie plynulo aj z toho, že som si skúsila život v tejto krajine. Najprv som si myslela, že to nebudem finančne zvládať, keďže si všetko platím sama, ale som toho názoru, že všetko sa dá, keď sa chce.

Benefitov v štúdiu v Anglicku ja osobne vnímam veľmi veľa, hlavne spôsob výučby je dosť odlišný od toho, aký je na Slovensku a v Čechách. Sme viac zameraní na praktické veci – venujeme sa reálnym prípadom z praxe.

Veľkou výhodou je určite aj uplatnenie v budúcnosti a networking, ktorý počas štúdia môžeme budovať s ľuďmi z prakticky celého sveta, pretože sú tu učitelia a študenti asi zo všetkých krajín.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝙇𝙪𝙘𝙞𝙖 (@ljancigova)

Rovnako nám škola ponúka aj rôzne iné aktivity, či už sú to nejaké spoločenské aktivity alebo internshipy, takisto aj podporu vo viacerých aspektoch, ako je oblasť duševného zdravia, pomoc s CV a podobne. Samozrejme, vybavenie škôl a celková úroveň poskytovaného vzdelávania je pre mňa tak isto faktorom, ktorý som zohľadňovala pri výbere školy.

Pre mňa je jedinou nevýhodou asi to, že som ďaleko od rodiny a nemôžem chodiť len tak na víkendy domov. Hlavne v tomto období, keď je pandémia, je náročnejšie lietať na Slovensko a späť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝙇𝙪𝙘𝙞𝙖 (@ljancigova)

Univerzity vo svete sú úplne na inej úrovni ako tie v Čechách a na Slovensku vo viacerých smeroch. Na druhej strane to dáva človeku príležitosť na sebarozvoj.

Študujem širokospektrálny odbor, ktorý mi dáva možnosť vybrať si akúkoľvek profesiu v rámci biznisu. Osobne by som sa chcela po skončení školy uplatniť v HR, prípadne v oblasti ekonómie, a to v Londýne. Na Slovensko sa neplánujem vrátiť.

Katarína 

Študentka na University College Of Northern Denmark. Odbor: International Hospitality.

Vždy som uvažovala o štúdiu v zahraničí a po vyštudovaní bilingválneho gymnázia som vedela, že svoje znalosti anglického jazyka nechcem len tak zahodiť. Dlho som rozmýšľala nad univerzitou v Anglicku, no z finančnej stránky sa mi to nepozdávalo ako najvýhodnejšie rozhodnutie.

V Dánsku je ale štúdium pre Európanov zdarma a spolupracuje s mnohými medzinárodnými spoločnosťami, vďaka ktorým mám otvorených viacero možností v budúcej kariére.

Zároveň je štýl štúdia viac zameraný na praktické skúsenosti a aplikovanie teórie v praxi ako len „bifľovanie” sa na skúšky, po ktorých si väčšinu informácií študent nepamätá.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katarina Feckova (@katkafeckova)

Ako nevýhodu však vnímam neznalosť jazyka, ktorá je jedna z najväčších prekážok. V škole sa síce stretávam so zahraničnými študentmi a skoro každý Dán rozpráva plynulou angličtinou, ale mnohokrát sú „internationals” odmietaní, či už medzi skupinami kamarátov alebo v pracovných ponukách.

Štúdium v zahraničí je ale úžasná skúsenosť a dosť mi to otvorilo oči v možnostiach. Zároveň som pochopila, že na Slovensku sme veľmi pozadu v mnohých sférach.

Ešte ma čaká rok a pol štúdia a nad návratom na Slovensko veľmi nerozmýšľam. Uplatniť sa v odbore, ktorý študujem, plánujem, ale uvidíme, možno skončím niekde úplne inde.

Richard

Študent na University of Amsterdam. Odbor Business Administration.

Rozhodol som sa pre štúdium v zahraničí hlavne z toho dôvodu, že som na Slovensku nevedel nájsť program, ktorý by spĺňal všetky moje predstavy. Táto škola ich spĺňa a ponúka veľmi kvalitné vzdelanie, s titulom, ktorý je celosvetovo uznávaný v mojom obore.

Zároveň som vždy chcel ísť študovať v anglickom jazyku, lebo v tom vidím väčšie výhody uplatnenia v budúcnosti.

O biznis a ekonómiu sa zaujímam už dlho a po skončení štúdia by som určite chcel pokračovať v tomto sektore. V pracovnej oblasti odbor ponúka širokú škálu uplatnenia.

Čo sa týka nevýhod, tak ťažko povedať. Zatiaľ som sa s ničím nestretol, je to, samozrejme, iná krajina, takže určitý kultúrny rozdiel tu je. Nie je to nič také nezvyčajné a nič, na čo by sa nedalo rýchlo zvyknúť.

Odísť na školu do zahraničia je najlepšia voľba, ktorú môže študent urobiť. Plánujem sa však vrátiť na Slovensko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá