Na Slovensko dorazil studený front. Dažde a búrky udrú v týchto oblastiach (PREDPOVEĎ)

  • Predpoveď počasia naznačuje koniec slnečných dní
  • Na Slovensko prišiel studený front spojený s tlakovou nížou
Ženy v pršiplášťoch sa schovávajú pod dáždnikom pred dažďom
Ilustračné foto, TASR/ANSA/DAVIDE CANELLA
  • Predpoveď počasia naznačuje koniec slnečných dní
  • Na Slovensko prišiel studený front spojený s tlakovou nížou

Slováci si počas posledných dní užívali teplé a slnečné počasie. To všetko sa však zmení už dnes. Leto sa pomaly, ale isto skončilo, čaká nás zmena počasia a ochladenie.

Po teplom pondelku nás čaká výrazná zmena počasia. Na našom území sa ochladí, pričom na niektorých miestach klesnú teploty aj o 6 stupňov Celzia.

Počas dňa nás môžu prekvapiť lokálne prehánky a dážď, pričom nie sú vylúčené ani búrky. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.

Dážď, prehánky, ojedinele búrky

V utorok (19. septembra) sa teploty budú pohybovať medzi 19 a 24 stupňami. V niektorých častiach západného a stredného Slovenska môže teplomer ukázať až 26 stupňov Celzia.

Na Slovensku bude v utorok oblačno, miestami zamračené. „Na viacerých miestach dážď, prehánky, ojedinele búrky. Cez deň od západu ubúdanie zrážok a postupne aj oblačnosti,“ informujú meteorológovia.

Utorkové počasie ovplyvní chladný front sprevádzaný tlakovou nížou, ktorý sa k nám dostal zo severozápadu. 

Jav El Niño

Ako sme už skôr písali, to, aká zima nás čaká, zatiaľ úplne jasné nie je. Vie sa však, že buď bude teplotne mierna a bohatá na zrážky, alebo najchladnejšia za posledných 40 rokov.

„Koľko ľudí, toľko názorov,“ skonštatoval odborník Peter Jurčovič hneď v úvode nášho rozhovoru. Tvrdí, že nemá význam prikláňať sa ani k jednému názoru.

El Niño je totiž jav, ktorý sa prejavuje na základe slnečnej aktivity. „Keď je príliš silná, má to dopad aj na Zem. To sa obyčajne začína prejavovať v Tichom oceáne.“

Jurkovič vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka.

„Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“

horucavy
zdroj: AP Photo/Damian Dovarganes

Ide o jediné dva prejavy javu El Niño. Vopred však povedať, čo so sebou prinesie, je nesmierne náročné. Podľa Jurčoviča sa robia odhady a predpovede, no je potrebné byť veľmi opatrný. „Ide o obrovské jaby, čiže jednoznačne sa nedá povedať, čo prinesie. Vieme však, že El Niño prichádza.“

Na záver meteorológ ozrejmuje, že El Niño môže niekedy trvať 6 mesiacov, inokedy zas 2 – 3 roky. Stojí za ním výrazná aktivita slnka.

Najhorúcejšie letá

Španielsko tento rok zaznamenalo tretie najteplejšie leto v histórii meteorologických meraní, ktoré v krajine vykonávajú 62 rokov. Vo štvrtok to uviedla španielska meteorologická služba (AEMET), informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Priemerná letná teplota bola v Španielsku o 1,3 stupňa Celzia vyššia, ako je pre toto obdobie bežné, tvrdí AEMET. Podľa jej údajov sa priemerná teplota v krajine od roku 1961 zvýšila o 1,6 stupňa Celzia.

Španielsko zaznamenalo dosiaľ najhorúcejšie letá v rokoch 2022 a 2003. Tohtoročné leto bolo v krajine zároveň najdaždivejšie od prelomu storočí. Väčšinu španielskeho územia však trápilo sucho, najhoršiu situáciu hlásil severovýchod krajiny.

AEMET dodala, že medzi januárom a augustom 2023 sa španielske pobrežné vody zohriali najviac od začiatku meraní.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) minulý týždeň v správe uviedla, že posledné tri mesiace boli na Zemi najteplejšie v histórii záznamov.

Podľa jej zistení bol august vôbec najteplejším od začiatku meraní a druhým najteplejším mesiacom v histórii, a to po tohtoročnom júli. WMO svoje najnovšie zistenia získala analýzou údajov Služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie.

Zdroje: SHMÚ, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá