Na Slovensko mieri extrémne nebezpečné počasie: Orkán PIT nesie kopu snehu a silný vietor

  • Počasie na Slovensku je v posledných dňoch zaujímavé
  • Čoskoro však bude ešte zaujímavejšie
  • Na Slovensko mieri orkán PIT
shmu
SHMÚ, Unsplash/Max Titov
  • Počasie na Slovensku je v posledných dňoch zaujímavé
  • Čoskoro však bude ešte zaujímavejšie
  • Na Slovensko mieri orkán PIT

Počasie na Slovensku je v posledných dňoch zaujímavé. Niekde nasnežilo po kolená, inde sa objavili prvé tohtoročné búrky. Hoci tieto situácie pripomínajú apríl, stále sme na začiatku februára. Nevyspytateľné počasie sa však tak skoro nezmení.

Ako totiž informuje portál iMeteo, najbližšie hodiny budú plné nepriaznivých správ. Z Baltského mora sa bude presúvať tlaková níž s menom PIT, ktorá prejde cez Poľsko až na západnú Ukrajinu. Tlaková níž zasiahne aj Slovenska, keďže svoj stred bude mať pomerne blízko nášho územia. Veľmi nebezpečné počasie nás však čaká aj kvôli tlakovej výši, ktorá bude ležať nad Francúzskom. Vytvorí sa tak výrazný tlakový gradient. 

„Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi k nám totiž bude prúdiť od severu chladný, morský vzduch. Postúpi cez naše územie výrazné zrážkové pole a vietor doslova akceleruje na celom území,“ upozorňuje iMeteo s tým, že nepríjemnosti nečakajú len Slovákov, ale aj strednú Európu. Má ísť o jedno z najnepriaznivejších počasí tejto zimy.

V piatok počas dňa by sa mali Slováci pripraviť na nesmierne silný vietor, ktorý bude dosahovať nárazy až o sile orkánu. Názov PIT vymysleli nemeckí vedci. Ak teda budeš počas najbližších hodín čítať o niečom s názvom PIT, budeš vedieť, že ide o orkán alebo fujavicu.

Príchod orkánu PIT možno očakávať už v piatok okolo poludnia a na našom území sa zdrží poriadne dlho. Vietor totiž zoslabne až v noci zo soboty na nedeľu. Je jasné, že najsilnejší vietor bude fúkať na horách, no nevyhne sa ani ostatným oblastiam. Najsilnejší vietor by sa mal ukázať na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier. V týchto lokalitách dosiahnu poryvy vetra rýchlosť ojedinele až viac ako 150 kilometrov za hodinu.

V nižších polohách nebude situácia o nič lepšia. Na juhozápade a východe Slovenska môže rýchlosť vetra dosahovať až 100 kilometrov za hodinu. 

Potrápi nás aj sneh

Ako sme už uviedli vyššie, v niektorých kútoch Slovenska sa môžu už teraz ľudia tešiť z poriadnej snehovej nádielky. Sneženie však neustane, ba dokonca zosilnie. Očakáva sa, že na severe Slovenska môže pribudnúť až 5 centimetrov snehu za hodinu. V týchto oblastiach sa bude tiež prejavovať náveterný efekt, ktorý by so sebou mohol priniesť ďalších 50 centimetrov snehu. 

Tak ako vietor, aj sneženie príde v piatok ráno zo západu. To však neznamená, že všade bude snežiť. V nižších polohách by sme mali počítať skôr s dažďom. „Na Podunajskej nížine by spočiatku tiež mohlo snežiť a dokonca sa môže vytvoriť aj snehová pokrývka, ale aj tu by sa postupne malo rozpršať,“ podotýka iMeteo.

Na východe a severe to bude, samozrejme, inak. Takmer všade bude snežiť, len v najnižších polohách sa môže ukázať sneh zmiešaný s dažďom. Sneženie ustane o niečo skôr ako vietor a to v sobotu počas dňa.

Zdroj: iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá