Na Slovensko mieri nevyspytateľná Jadranka. Hrozí snehovou kalamitou epických rozmerov

  • Na Slovensko sa valí snehová nádielka
  • Meteorológovia varujú pred kalamitným snežením
Zasnežená cesta a chlap s lopatou kráča po snehu
Ilustračný obrázok, Unsplash/@justinsnyderphoto, TASR/Patrik Koreň
  • Na Slovensko sa valí snehová nádielka
  • Meteorológovia varujú pred kalamitným snežením

V priebehu nasledujúcich dní čaká Slovensko poriadna meteorologická zmena. Keďže zima už oficiálne začala, ľudia netrpezlivo čakajú na poriadnu snehovú nádielku. Ako sa zdá, v najbližších dňoch sa aj dočkajú. 

Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, už pred časom sme mohli zaznamenať snehové vločky dokonca aj v hlavnom meste. V nedeľu by však mala zima udrieť plnou silou a na Slovensko dorazí prvá poriadna snehová nádielka.

Kalamitné sneženie

Podľa Meteo Slovensko by počas nadchádzajúcej nedele malo na Slovensko doraziť sneženie naozaj veľkých rozmerov. O budúcom dianí v rámci počasia informujú meteorológovia preto už v predstihu. 

Keďže snehová nádielka má byť ozaj veľkolepá, meteorológovia uvažujú nad tým, že v nasledujúcich dňoch spustia mimoriadne spravodajstvo o kalamitnom snežení. Jeho vývoj plánujú sledovať v predpovediach. 

Hlavným dňom kalamitného sneženia má byť nedeľa, pričom sa na územie Slovenska vyleje od severu v tento deň arktický vzduch. Okrem toho k nám vtrhne aj Jadranka, ktorá je takmer vždy nevyspytateľná, preto meteorológovia nedokážu zatiaľ odhadnúť, koľko centimetrov snehu spadne. Sneženie by však malo pretrvávať niekoľko dní.

Nepredvídateľná trasa a výdatnosť

Snehovej nádielky by sme sa mali dočkať v priebehu nedele a prvých dní budúceho týždňa. Od severu sa bude na Slovensko valiť naozaj studený vzduch, pričom od juhu k nám dorazia bohaté snehové zrážky. Meteorológovia však majú strach z nepredvídateľnej už spomínanej Jadranky.

„Ochladenie predpovedaných rozmerov sa postupne potvrdzuje, no otázkou skôr zostáva, koľko snehu Jadranka prinesie. Otázka tak už neznie, či nás skutočne zasiahne. To, že budeme vystavení zásahu touto nížou, je už vysoko pravdepodobné,“ píše Meteo Slovensko.

Okrem toho je otázna aj výdatnosť či trasa prichádzajúcich zrážok. „Na stole máme otvorené viaceré varianty, pričom sa niektoré zaoberajú aj radikálnejšou kalamitou. Na mysli máme kalamitu, ktorá by nielen na hory, ale aj do nížin, priniesla niekoľko desiatok centimetrov snehu v krátkom čase,“ informujú meteorológovia v príspevku ďalej.

Na Slovensko by mali v plnej sile doraziť aj mrazy, pričom meteorológovia počítajú s „extrémnejším variantom“. „Je tak možné, že v novom týždni budú teploty v sérii niekoľkých dní klesať počas nocí aj pod -15 °C na horách a v bližšom okolí a do -10 °C na západnom Slovensku,“ vysvetľujú meteorológovia, pričom uvádzajú, že vývoj situácie aj naďalej sledujú.

mráz
zdroj: Unsplash/Ankhesenamun

Extrémne mrazy

To, že k nám zima zavíta už v závere tohto týždňa, potvrdzuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Aj keď nie je začiatok zimy na Slovensku práve ideálny, štatistiky by sa mali v ďalších dňoch obrátiť. 

„Studený vzduch je už v týchto chvíľach pomerne blízko nášho územia a v ďalších dňoch zotrvá nad strednou Európou. Na zvlnenom studenom fronte sa začnú v oblasti Stredomoria prehlbovať tlakové níže. Prvá sa presunie z Jadranu nad Ukrajinu už v piatok a teplý front s ňou spojený prinesie aj nad naše územie výdatnejšie zrážky, pričom spočiatku bude väčšinou snežiť. Vo vyšších polohách na južných návetriach tak môže spadnúť 10 až 15 cm nového snehu,“ informuje SHMÚ vo svojom príspevku.

Vyzerá to tak, že najchladnejšie počasie by malo byť počas pondelka a utorka, kedy bude na väčšine nášho územia prevládať celodenný mráz, pričom na severe bude iba okolo -5 stupňov Celzia. 

Zdroje: FB/Meteo Slovensko, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá