Slováci, dočkáte sa. Počasie si pripraví na Mikuláša poriadne prekvapenie

  • Na sviatok svätého Mikuláša sa počasie začne opäť meniť
  • Snehové vločky môžeme očakávať najmä na severe krajiny
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Pavel Neubauer REPROFOTO: Počasie radar, 6.12.
  • Na sviatok svätého Mikuláša sa počasie začne opäť meniť
  • Snehové vločky môžeme očakávať najmä na severe krajiny

Počas nasledujúcich dní čaká Slovensko hneď niekoľko teplotných a meteorologických zmien. Keďže sme plynule prešli do zimného obdobia, teda do meteorologickej zimy, snehové vločky sú, zatiaľ, vítané. Samozrejme, kým nemáme pred domom dva metre snehu a kolabujúcu dopravu.

Už počas minulého týždňa sme mohli zaznamenať snehové vločky aj v nížinách, dokonca aj v Bratislave. Počas víkendu si počasie pre nás pripravilo výraznejšie oteplenie, kedy sa aj na Orave či Liptove teploty počas večera hýbali nad nulou.

Ako informoval portál iMeteo, v utorok, na sviatok svätého Mikuláša, sa počasie začne opäť meniť. Výrazná vlna zrážok, ktorá nás čaká už v noci z pondelka na utorok, bude spočiatku na celom území v kvapalnej podobe.

zrážková činnost na území Slovenska v utorok, 6.12. o 2:00.
zdroj: REPROFOTO: Počasie radar/6.12., zrážková činnost na území Slovenska v utorok, 6.12. o 2:00.

Neskôr sa kvôli ochladeniu a severnejším častiam Slovenska začnú dažďové kvapky meniť na snehové vločky. V Prešovskom a Žilinskom kraji sa hranica sneženia zníži celkom rýchlo – z výšky 1 000 m n. m. na 200 m n. m.

Snímka obrazovky 2022-12-05 o 7.26.39
zdroj: REPROFOTO: Počasie radar, 6.12., počasie a zrážky na území Slovenska 6.12. o 7:00

Keďže na naše územie opäť nastupuje studený front spojený s tlakovou nížou, v najbližších dňoch môžeme očakávať zamračené a hmlisté počasie. Ochladenie nebude trvať príliš dlho, okolo 9. decembra by sa malo znova výraznejšie otepliť, čo znamená, že vyhliadky na zasnežené a mrazivé Vianoce sú stále v nedohľadne. Počasie je na našom území momentálne stále na vážkach.

Pozor na poľadovicu

Na dnes (pondelok) ráno platí v niektorých okresoch Prešovského kraja výstraha pred poľadovicou. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí v okresoch Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Snina v čase do 10:00.

Počas stredy môžeme ešte stále počítať so zvýšenou zrážkovou činnosťou a chladnejším morským vzduchom, ktorý začne prúdiť zo západu. Na severe krajiny môžeme očakávať zrážok pomerne viac ako na východe či západe Slovenska. Severnejšie, teda na Kysuciach a Orave, nie sú vylúčené ani rapídnejšie snehové zrážky.

Vo štvrtok sa všetko môže zmeniť, pretože od juhozápadu začne znova na naše územie prúdiť teplý vzduch. Sneh, ktorý na severe krajiny počas týždňa napadne, s najväčšou pravdepodobnosťou behom pár dní zmizne. Počas piatka môže snežiť zväčša len na hrebeňoch Tatier a najnižšia nočná teplota bude od 0 do 6 stupňov Celzia, pričom tá denná sa na niektorých územiach vyšplhá aj na 11 stupňov.

Sneh v Bratislave

Zo snehu sa tento rok budeme zrejme tešiť zakaždým, keď sa aspoň na pár dní na našom území objaví. Naposledy tak bolo len tri dni dozadu, keď si mohli sneh užiť aj Bratislavčania.

Snehová pokrývka sa usádzala do výšky 2 cm. Sneženie pokračovalo miestami aj vo večerných hodinách. Postupne sa však počasie smerom od západu upokojilo.

Snehové zrážky hlásili podľa SHMÚ aj južnejšie oblasti ako napríklad Hurbanovo.

Zdroje: iMeteo, TASR, Facebook/Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá