Na Slovensko prichádza jednodávková vakcína od Johnson & Johnson, môže sa ňou začať očkovať už tento mesiac

  • Rezort zdravotníctva uviedol, že vakcinácia látkou od spoločnosti Johnson & Johnson môže začať čoskoro
  • Do konca mája príde na Slovensko 46 500 dávok
vakcína Johnson Janssen
  • Rezort zdravotníctva uviedol, že vakcinácia látkou od spoločnosti Johnson & Johnson môže začať čoskoro
  • Do konca mája príde na Slovensko 46 500 dávok

Už o dva týždne by sa Slovensko mohlo dočkať ďalšej pomoci v podobe jednodávkovej vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson. „Prioritne sa uvažuje nad očkovaním nimi v mobilných očkovacích tímoch v teréne vzhľadom na možnosť ich skladovania, ako aj na fakt, že táto vakcína je jednodávková,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v stanovisku.

Do konca mája má prísť na Slovensko aj viac ako milión vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Rezort zdravotníctva očakáva do konca budúceho mesiaca 1 047 150 dávok tejto vakcíny. Predpokladané dodávky ostatných vakcín sú podstatne nižšie. Budúci mesiac by malo doraziť 200-tisíc dávok AstraZenecy, 159 200 dávok Moderny a 46 500 dávok vakcíny od Johnson & Johnson. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, informuje SITA.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

Schválená prostredníctvom EMA

Vakcína od spoločnosti Janssen sa 11. marca stala štvrtou registrovanou vakcínou v Európskej únii. Registrované sú aj vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Tri vakcíny proti koronavírusu podstupujú takzvané rolling review (priebežné hodnotenie), ktoré je prvým krokom k registrácii. V pribežnom hodnotení sú vakcíny Novavax, CureVac a Sputnik V.

Európska komisia objednala 400 miliónov dávok vakcíny, čo by vystačilo na zaočkovanie celej dospelej populácie Európskej únie. Prvých 200 miliónov dávok by mala spoločnosť dodať ešte tento rok.

Vakcína podľa údajov z testov tretej klinickej fázy síce vykázala nižšiu účinnosť ako Pfizer alebo Moderna, ale vyššiu ako AstraZeneca. Účinnosť sa líšila podľa rozšírení variantov. Napríklad v USA dosiahla 72 %, v Latinskej Amerike 66 % a 57 % v Južnej Afrike. Priemerná účinnosť tak predstavuje 66 %. Vakcína je taktiež na 85 % účinná pri prevencii súvisiacich závažných chorôb. Na 100 % je účinná pri prevencii hospitalizácií a úmrtí.

Viaceré krajiny ju odmietli

Kanada pozastavila plány na distribúciu úvodných 300-tisíc jednodávkových vakcín proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Stalo sa tak 1. mája po tom, ako tamojšie zdravotnícke orgány dostali informáciu, že časť z nich vyrobili v zariadení v americkom Marylande, kde pri produkcii asi 15 miliónov vakcín nastalo znečistenie niektorých prísad, dopĺňa SITA.

Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v zariadení nedodržali požadované bezpečnostné protokoly, čo viedlo ku kontaminácii očkovacích látok. Len nedávno americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) nariadila zariadeniu v Marylande, aby zastavilo výrobu ďalších vakcín Johnson & Johnson, kým sa problémy neodstránia a nezničia všetkých 15 miliónov dotknutých vakcín. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv napokon zrušil svoje odporúčanie pozastaviť používanie tejto vakcíny.

Z vakcinačnej kampane proti koronavírusu vylúčilo očkovaciu látku spoločnosti Johnson & Johnson aj Dánsko. Ako v pondelok, 3. mája, uviedli tamojšie zdravotnícke úrady, cieľom tohto kroku je vyšetriť správy o zriedkavých, no potenciálne nebezpečných krvných zrazeninách, ktoré sa vyskytli u niekoľkých osôb po zaočkovaní touto vakcínou.

AKTUÁLNE: Na očkovanie nemusíš čakať tri mesiace po prekonaní ochorenia COVID-19, stačí 14 dní

Dánsko už predtým z rovnakého dôvodu prestalo podávať vakcínu AstraZeneca, ktorú vyvinuli na podobnom základe ako Johnson & Johnson. Dánsky zdravotnícky úrad vo vyhlásení uviedol, že „dospel k záveru, že výhody podania vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možných nepriaznivých účinkov“. Väčšina členských krajín EU, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko, však uvádza, že bezpečnostné riziká sú pri vakcíne spoločnosti AstraZeneca minimálne.

„Keďže epidémia ochorenia COVID-19 v Dánsku je v súčasnosti pod kontrolou a očkovanie ostatnými dostupnými vakcínami uspokojivo napreduje, dánsky zdravotnícky úrad sa rozhodol pokračovať v národnej očkovacej kampani bez vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson,“ dodal spomenutý úrad.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, Startitup, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech