Na Slovensko prichádza výrazné oteplenie. Teploty vystrelia takmer o 10 °C (POČASIE)

  • Aprílové počasie si plne udržiava svoju povestnú nepredvídateľnosť
  • Prichádza ďalšia zmena počasia
Výstrahy prvého stupňa na Slovensku a oteplenie a slnko.
Výstrahy prvého stupňa na Slovensku a oteplenie, Reprofoto/SHMÚ, Freepik/@wirestock
  • Aprílové počasie si plne udržiava svoju povestnú nepredvídateľnosť
  • Prichádza ďalšia zmena počasia

Aprílové počasie si zachováva svoju povestnú premenlivosť. Po výraznom ochladení v utorok, keď teploty klesli o viac ako 15 stupňov, príde na rad výrazné oteplenie.

Veľkonočný pondelok priniesol tretí letný deň v rade s teplotami dosahujúcimi +27,2 °C, no už v utorok teploty padli na +17 °C. Kamenica nad Cirochou bola výnimkou, kde vďaka prílevu veľmi teplého vzduchu z juhu, teplomer ukázal o polnoci 2. apríla +21 °C. Ako informuje portál iMeteo.sk, po tomto výraznom ochladení v utorok nás čaká opäť nárast teplôt.

Naša oblasť sa ocitne medzi obrovskou zónou nízkeho tlaku vzduchu nad severnou Európou a obrovskou zónou vysokého tlaku nad juhom. To ovplyvní počasie v stredu.

Očakávame málo oblačnosti, miestami môže oblačnosť prechodne pribúdať. Možno očakávať ojedinelé slabé zrážky. Ráno sa na niektorých miestach môže tvoriť hmla.

Kde dnes vyskočia teploty o takmer 10 °C?

V stredu sa maximálne denné teploty budú pohybovať medzi +15 °C a +20 °C. Na Orave a pod Tatrami bude chladnejšie, približne +13 °C.

Obyvatelia stredného a východného Slovenska zažijú najväčšie oteplenie, kde teploty vystrelia takmer o 10 °C oproti utorku.

Čaká nás ale aj silnejší vietor, ktorý bude fúkať z juhozápadu a západu rýchlosťou medzi 3 a 9 m/s. V Podtatranskej oblasti vietor zosilnie, dosiahne rýchlosť okolo 11 m/s a v nárazoch až 16 m/s, čo je zhruba 60 km/h. Na horách bude ešte silnejší, no večer sa situácia na Slovensku začne upokojovať.

Po turbulentnom začiatku apríla sa od dnes môžeme tešiť na pokojnejšie, slnečnejšie a teplejšie dni. 

Mimoriadne teplý víkend

Vo štvrtok k nám bude prúdiť teplejší, ale vlhkejší vzduch. Prevažne oblačno bude s miestnymi prehánkami. Maximálne denné teploty sa vyšplhajú od 12 °C na severe až po 20 °C na juhu. Minimálne nočné teploty budú medzi 8 a 2 °C. Vietor bude slabý.

teplomer
zdroj: TASR/Dano Veselský

Prvý aprílový piatok signalizuje opätovný príchod vysokých teplôt. Teplý front, ktorý prejde cez naše územie v noci zo štvrtka na piatok, prinesie dážď na mnohých miestach a na vrcholoch Tatier sneh. Ráno dážď pominie, miestami, hlavne na krajnom východe, ešte môžu pretrvávať slabé prehánky, najmä na severe. Inak sa očakáva prevažne jasno až polojasno s príjemnými teplotami.

Na severe budú teploty normálne, okolo 14 až 15 °C, na juhu mierne nadnormálne, približne 20 až 22 °C. Vietor sa utíši na väčšine územia, silnejší bude len lokálne, najmä na Horehroní a Honte, a bude fúkať od západu. Minimálne nočné teploty budú od 6 do 11 °C.

Najteplejšia zima na Slovensku

Zima 2023/2024 sa zaradila medzi najteplejšie zimy na Slovensku. Priemerná teplota dosiahla 2,2 stupňa Celzia. Tohtoročný február sa stal najteplejším posledným zimným mesiacom v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Jeho priemerná teplota bola 6,1 stupňa. Na tlačovej konferencii o tom informoval klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Peter Kajaba.

„Zima sa z hľadiska úhrnu zrážok zaradila hneď za prvú päťku zrážkovo najbohatších zím,“ povedal klimatológ SHMÚ Pavol Faško s tým, že priemerný úhrn zrážok bol 216 milimetrov. Poukázal na zrážky v Oravskej Lesnej, kde úhrn dosiahol od 1. decembra 2023 do 29. februára 2024 až 416 milimetrov. Išlo o tretí najvyšší úhrn zrážok aspoň od roku 1951.

Najviac snehu bolo na začiatku zimy, a to najmä v prvých dňoch decembra, keď sneh dosiahol vysoké hodnoty a nachádzal sa aj v nižších oblastiach SR. Snehová prikrývka sa zmenila po Vianociach a systematicky ubúdala, priblížil Faško. Dodal, že nedostatok snehu bol v januári aj februári, ale opačný stav bol v najvyšších vysokohorských polohách. Na vrcholoch Tatier bolo v niektorých dňoch rekordne veľa snehu.

Rozmrznutie pôdy zaznamenali na západe Slovenska počas poslednej dekády januára. Na východe to bolo počas prvej dekády februára. Hĺbka premrznutia pôdy bola na západe do 11 centimetrov (cm), na strednom Slovensku do 24 cm a na východe do 17 cm, uviedol klimatológ SHMÚ Jozef Rozkošný.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá