Na Slovensko prišli z Ekvádora a v Bratislave otvorili nezvyčajné bistro. Chránia ním amazonský prales

  • Všetko sa to začalo ako vo filme - dvaja cestovatelia sa stretli na čarovnom ostrove v Tichomorí v USA
  • Stali sa párom a s príchodom na Slovensko rozbehli gastroprojekt s názvom Chucho (Čučo)
biss
Tím Chucho bistra, archív Simony a Emilia
  • Všetko sa to začalo ako vo filme - dvaja cestovatelia sa stretli na čarovnom ostrove v Tichomorí v USA
  • Stali sa párom a s príchodom na Slovensko rozbehli gastroprojekt s názvom Chucho (Čučo)

Slovenka Simona Cruz Belková a Ekvádorčan Emilio Nicolas Cruz Lopez sú manželia, ktorí prinášajú na náš trh nový podnik s názvom Chucho Bistro. Jeho koncept je založený na spájaní receptov a techník varenia, a to predovšetkým andskej kuchyne so slovenskou, kedy sa z niečoho tradičného môže stať niečo špeciálne.

„Až pri manželovi som prestala vnímať jedlo ako nutnosť, ale ako potešenie, pohladenie na duši. Gastronómia je dokonalý nástroj na spájanie ľudí, ale aj na odbúravanie predsudkov. Ľuďom ponúkame nové chute a podporujeme ich, aby sa nebáli experimentovať a vyskúšali niečo, čo si sami doma nemôžu, nevedia pripraviť,“ prezradila nám Simona.

Navyše návštevou tohto podniku prispievaš aj k ochrane životného prostredia, konkrétne amazonského pralesa v Ekvádore, ktorý Emiliova rodina dlhoročne chráni pred odlesnením.

bird
zdroj: Unsplash/Zdeněk Macháček

Právnici, ktorí si to namierili do kuchyne

Simona objasňuje, že vlastné bistro sa rozhodli založiť kvôli niekoľkým veciam. Bola to nespokojnosť v práci, túžba po nezávislosti, no aj vízia zabezpečiť si lepšiu budúcnosť.

„Obaja máme vyštudované právo. Manželovi rodičia v Ekvádore vlastnia boutique hotel, ktorý začal spravovať hneď po ukončení vysokej školy. S manželom sme sa spoznali v USA, rok sme fungovali na diaľku a po mojich štátniciach som sa presťahovala do Ekvádora, kde sme spoločne spravovali ich rodinný boutique hotel.“

Po príchode na Slovensko v roku 2021 sa zamestnali v rovnakej korporátnej spoločnosti, z ktorej Simona neskôr odišla a našla si prácu v stavebnej spoločnosti. Avšak počas celého tohto medziobdobia im chýbala sféra hotelierstva, služieb a gastronómie. Aj preto hľadali iné možnosti, v ktorých by sa vedeli uplatniť. Nakoniec zvíťazilo Chucho.

Tvrdia, že do projektu investovali veľa aj málo zároveň:

„Málo preto, lebo v rámci nájmu nám pán majiteľ priestorov nechal všetko vybavenie prevádzky, ktoré tam zostalo po predchádzajúcich prevádzkovateľoch, a nežiadal od nás žiadne odkupné. To je veľmi netradičné, priam ojedinelé. Veľa, lebo sme do toho dali všetky naše rezervy, svadobný dar, plus sme si museli vytiahnuť spotrebný úver. Je to projekt buď – alebo.“

zdroj: archív Chucho bistro

„V súčasnosti je zadlžený hádam každý, my nie sme výnimkou, ale ak sa raz pustíte do niečoho podobného, musíte s tým počítať, musíte to brať ako investíciu, prehodnotiť si všetky pre a proti. Osobne nemám rada, keď som niekomu dlžná, radšej si ukrojím z vlastného koláča, ako neplatiť načas, respektíve vôbec. Pracovala som na exekútorskom úrade, aj ako collect analyst v korporáte, takže asi aj choroba z povolenia alebo prílišná poctivosť, môžete si vybrať.“

Hovorí sa, že všetky peniaze, ktoré človek vloží do svojho biznisu, by sa mu mali vrátiť do 3 až 5 rokov od zrealizovania. A presne toto je cieľ aj Simony a jej manžela.

Nebude to však nič jednoduché. Faktom je to, že nákupná cena za suroviny sa niekoľkonásobne zvýšila, čím sa ich predajná cena nemôže pohybovať v takých cifrách, na ktoré boli ľudia dlhodobo zvyknutí.

„Pamätám si, že ako študent som si vedela denné menu kúpiť za 3,50 – 4,00 eurá alebo veľké pivo za 1 euro, ešte som o tých cenách idealisticky snívala 3 roky v Ekvádore a sťažovala som sa všetkým na vysoké ceny za potraviny tam. V septembri 2021, keď sme prišli na Slovensko, to nebolo až také zlé, ale ako vypukol vojnový konflikt na Ukrajine, všetko sa drasticky navýšilo.“

Simona konštatuje, že je prirodzené, že predajné ceny produktov a služieb museli ísť hore. Je tiež rada, že majiteľ priestorov im pomohol pri zastropovaní cien energií, čo im na ich ceste výrazne pomohlo.

Bez risku to v biznise nejde

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá