Na Slovensko sa rúti ľadová Elizabeth. Dnes sa priprav na skutočne mrazivú noc (MAPA)

  • Na Slovensko sa blíži tlaková výš
  • Teploty klesnú až pod -20 °C
  • Výlety do hôr môžu byť nebezpečné
Horský záchranár a mapa teplôt
Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Furcoň, Facebook/Meteo Slovensko
  • Na Slovensko sa blíži tlaková výš
  • Teploty klesnú až pod -20 °C
  • Výlety do hôr môžu byť nebezpečné

Ak si dúfal, že v súvislosti s počasím máme najhoršie za sebou, si na omyle. Meteorologická situácia hodná zákazu vychádzania nás ešte len čaká. Odštartuje ju práve dnešná noc.

Šialené mrazy

Ako informuje na sociálnej sieti SHMÚ, počnúc dneškom sa nad územie Slovenska presunie tlaková výš, v následku ktorej čakajú niektoré regióny mrazy. Nejde však len o hocijaké „mínus jedna“ či „mínus dva“.

Naopak, meteorológovia upozorňujú, že teplota v určitých lokalitách klesne až na mrazivých -20 °C, ojedinele aj nižšie. Vlna studeného vzduchu so sebou však prináša aspoň zopár pozitív.

Jej vplyvom bude aj naďalej slabnúť vietor, do rána bude fúkať ešte na východe, lokálne aj na západe. Bude aj menej oblačnosti, akurát na severe ešte ostane náveterná nízka oblačnosť,“ informuje SHMÚ.

Tlaková výš, ktorá Slovensko zaobalí do studeného, no inak až rozprávkovo slnečného počasia, dostala aj vlastné meno. Celý budúci týždeň môžeš z počasia viniť Elizabeth.

Teploty hodné Arktídy

Medzi oblasti, ktorým sa ujde to najmrazivejšie počasie, patria Banskobystrický kraj, Gemer, dolný Spiš a aj územie pod Tatrami. „Ďalšiu noc budú podmienky pre nočné vychladzovanie ešte vhodnejšie a bude tak väčšinou ešte chladnejšie,“ dodáva ústav.

Grafické zobrazenie ochladzujúceho sa počasia ponúka na sociálnej sieti Facebook stránka Meteo Slovensko. Priložené je nižšie. Ako z mapy vyplýva, na väčšine územia klesne teplota nanajvýš na -15 °C, no v niektorých oblastiach je očakávaná nočná teplota -20 °C, či až -25 °C.

Práve však slnečné a bezoblačné počasie predstavuje v najbližších dňoch hrozbu. Mnohých ľudí totiž môže vylákať na hory, ktoré sú však v súčasnosti často až smrteľne nebezpečné. Horská záchranná služba (HZS) dokonca upozorňuje, že sa v horách blíži jeden z najnebezpečnejších týždňov roka.

Výlet do hôr ťa môže stáť život

Na svojej stránke uviedla, že v uplynulých dňoch napadlo v niektorých horských oblastiach viac ako 100 až 150 centimetrov snehu, čo spôsobilo veľké lavínové nebezpečenstvo, teda 4. stupeň z päťstupňovej medzinárodnej stupnice.

Následne sa pridal silný vietor s rýchlosťou do 150 kilometrov za hodinu. Vplyvom silného vetra sa premiestnilo veľké množstvo snehu. Vytvorili sa vankúše, preveje a dosky zo snehu previateho vetrom. V horách očakávame veľké a stredne veľké lavíny, ktoré sa môžu uvoľniť samovoľne alebo len pri malom dodatočnom zaťažení,“ upozorňuje HZS s tým, že nebezpečné budú aj miesta, kde sa lavíny bežne nevyskytujú alebo neočakávajú, napríklad v strmých lesných porastoch.

horský záchranár
zdroj: TASR/Vladimír Benko

Veľký problém môžu spôsobiť podľa záchranárov aj malé lavíny s krátkou dráhou, končiace v terénnych „pascách“. V ďalších dňoch sneženie aj vietor postupne utíchne.

Z dlhodobej štatistiky vieme, že najviac nešťastí v horách nastáva v prvých dňoch po veľkom snežení. Z predpovede počasia na nastávajúci týždeň vyplýva, že presne takáto situácia môže nastať od pondelka, kedy sa dá očakávať príchod studeného frontu,“ dodáva HZS.

Zdroje: SHMÚ, Meteo Slovensko, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá