Na Slovensku je takmer pol milióna živnostníkov, rozmach môže zastaviť zle nastavená reforma

  • Na Slovensku je medziročne o 21-tisíc živnostníkov viac
  • Ich celkový počet čoskoro presiahne hranicu pol milióna
Unsplash/Mathieu Stern
  • Na Slovensku je medziročne o 21-tisíc živnostníkov viac
  • Ich celkový počet čoskoro presiahne hranicu pol milióna

Na Slovensku je medziročne o 21-tisíc živnostníkov viac. Ich celkový počet čoskoro presiahne hranicu pol milióna. Aktuálne má na Slovensku oprávnenie podnikať 494 235 fyzických osôb. Informuje o tom analytička spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová v tlačovej správe.

Napriek aktuálnej situácii spojenej s pandémiou Covid-19 počet samostatne zárobkovo činných osôb neklesol. „Medziročne stúpol počet podnikateľských subjektov, pri ktorých nie je nutnosť zápisu do obchodného registra, o 20 763 osôb, keďže za rok 2020 evidujeme 473 472 subjektov. V porovnaní s predošlými rokmi ide o výrazný nárast. Naposledy sme ho zaznamenali v roku 2017, kedy pribudlo 23-tisíc nových oprávnení,“ uviedla Štěpánová.

Ak bude daňovo-odvodová reforma nastavená zle, môžu počty masívne klesať

Pre živnostníkov a podnikateľov nezapísaných v obchodnom registri bude významný začiatok roka 2022 pre diskusie o návrhu daňovo-odvodovej reformy. Pokiaľ návrh prejde, bude platný od roku 2023.

Logo

Samotné podnikanie fyzických osôb je špecifické a jeho zdaňovanie musí byť dobre nastavené. Bude zaujímavé sledovať vývoj diskusií o finálnej podobe reformy. Hrozí však, že ak nebude nastavená správne, počty živnostníkov začnú masívne klesať. Viac, ako sa očakávalo s nástupom pandémie,“ hodnotí analytička Dun & Bradstreet

Medzi podnikateľov, resp. fyzické osoby patria živnostníci, podnikatelia nezapísaní v obchodnom registri, osoby so slobodným povolaním, samostatne hospodáriaci roľníci a zahraničné osoby s bydliskom mimo územia Slovenska.

Najviac živnostníkov podniká v oblastí Zemných prác (v počte 35 394), Ostatných stavebných kompletizačných a dokončovacích práv (v počte 25 710) a v Ostatnom maloobchode v nešpecializovaných predajniach (v počte 22 375).

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie