Na Slovensku kvôli COVID-19 zomierajú aj lekári. Ministra žiadajú, aby ich začal odškodňovať

  • Slovenským lekárom došla trpezlivosť, od štátu budú požadovať odškodnenie
  • Chcú ho pre tých, ktorí utrpeli poškodenie zdravia, či zomreli v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pacientom s COVID-19
koronavirus, zdravotnici
Facebook/ Ministerstvo zdravotníctva
  • Slovenským lekárom došla trpezlivosť, od štátu budú požadovať odškodnenie
  • Chcú ho pre tých, ktorí utrpeli poškodenie zdravia, či zomreli v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pacientom s COVID-19

O tom, že nový koronavírus nerobí medzi ľuďmi rozdiely už snáď nie je pochýb. V posledných dňoch na Slovensku ochoreniu COVID-19 podľahli už stovky pacientov, medzi ktorými je aj čoraz viac zdravotníkov.

Riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj na tlačovom brífingu informoval, že len v tejto nemocnici prišli o život už traja lekári práve kvôli pandémii. Ďalší zdravotníci majú podľa neho dlhodobé následky ochorenia, no aj napriek slabosti a zhoršenému zdraviu pracujú.

Krajina, v ktorej je každý šiesty obyvateľ zaočkovaný, aj napriek tomu vstupuje do tretieho tvrdého lockdownu

Slovenská lekárska komora chce preto s ministrom zdravotníctva otvoriť otázku odškodnenia lekárov. SLK o tom informovala na sociálnej sieti.

Odškodnenie žiadajú pre všetkých tých, ktorí utrpeli vážne poškodenie zdravia, či zomreli v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti pacientom s COVID-19.

Mali by zdravotníci od štátu dostávať odškodnenie?

„Slovenská lekárska komora vyjadruje úprimnú sústrasť príbuzným a všetkým kolegom lekárov, ktorí zomreli v nitrianskej nemocnici po tom, ako sa nakazili koronavírusom pri plnení svojich povinností.  V týchto ťažkých časoch, keď sa začínajú, žiaľ, množiť prípady úmrtí zdravotníkov, sa tak opäť vynárajú aj otázky ohľadom ochrany či odškodnenia lekárov,“ konštatuje komora.

koronavírus, testovanie, košice
zdroj: TASR/František Iván

Lekári združení v tejto komore sú toho názoru, že je legitímne a správne, aby každému dotknutému zdravotníkovi štát garantoval odškodnenie. 

Má ísť najmä o tých pracovníkov, ktorí sú priamo pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti konfrontovaní s možnosťou nakazenia. Týkať sa to má aj tých, u ktorých príde k vážnemu poškodeniu zdravia, eventuálne až k smrti z dôvodu infekcie COVID-19. Podľa SLK to musí byť jasne zadefinované. 

FOTO: V Bratislave napadol sneh a ľudia vytiahli sane, na Kolibe policajti kontrolujú preplnené parkovisko

„Túto požiadavku predloží Slovenská lekárska komora aj na stretnutí s ministrom zdravotníctva, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu najbližších dní, ako svoju zásadnú požiadavku. Ak štát garantuje občanom odškodné pri komplikáciách spôsobených vakcínou proti COVID-19, je absolútne namieste postarať sa aj o ohrozených lekárov a ostatných zdravotníkov, od ktorých vyžadujeme priame nasadenie zdravia, dokonca životov pri výkone svojho povolania v súčasnom období pandémie.“

SLK taktiež apelujeme na všetkých lekárov, aby boli v tomto období navzájom solidárni. Aby nerobili rozdiely medzi štátnymi a súkromnými, nemocničnými a ambulantnými. Všetci podľa ich slov cítia, že v našej krajine už kolabujú nemocnice a to najmä personálne.

Svojich kolegov vyzývajú, aby sa pripravili, že každý z nich podľa potreby nastúpi na adekvátnu pozíciu do kolabujúcich nemocníc, ak bude môcť opustiť svoju ambulanciu. Súčasná situácia i najbližšia budúcnosť nie je podľa nich štandardná, a preto vyžaduje aj neštandardné postupy.

Všetkých občanov zase prosia, aby sa celé nasledujúce obdobie prísne zdržiavali v úzkom rodinnom kruhu a to dovtedy, pokiaľ to bude potrebné.

„Toto je prosba nás lekárov, ktorí sme sa vždy vedeli o vás občanov postarať. Vždy, keď ste to potrebovali. Teraz vás potrebujeme my lekári a zdravotníci. Nevystavujte nás tlaku a bezprostrednému ohrozeniu, ktoré už nezvládneme. Ak padneme my zdravotníci, nebude mať kto už pomôcť ani vám. Vyhýbajme sa akýmkoľvek osobným kontaktom s cudzími osobami,“ dodávajú lekári.

Zdroje: SLK, lekom.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech