Krajina, v ktorej je každý šiesty obyvateľ zaočkovaný, aj napriek tomu vstupuje do tretieho tvrdého lockdownu

  • Napriek tomu, že Izrael je v očkaní jedným zo svetových lídrov, s koronou zvádza stále tvrdý boj
  • Krajina sa preto rozhodla pre vyhlásenie už tretieho tvrdého lockdownu
pcr test testovanie
TASR/Roman Hanc
  • Napriek tomu, že Izrael je v očkaní jedným zo svetových lídrov, s koronou zvádza stále tvrdý boj
  • Krajina sa preto rozhodla pre vyhlásenie už tretieho tvrdého lockdownu

Izrael začal s vakcináciou už 20. decembra a do celého procesu išiel už od samého začiatku „all-in“. 

Krajina totiž prišla s očkovacím plánom, v rámci ktorého deklarovala 150-tisíc zaočkovaných ľudí denne, čo sa jej aj darí napĺňať. Izrael však napriek tomu stále zvádza s koronavírusom tvrdý boj. 

Izrael ide „all in“, chce očkovať až 150 000 ľudí denne. Ako je na tom s plánom Slovensko?

Počet nakazených neustále stúpa

Aj keď vláda i zdravotnícki pracovníci robia všetko, čo je v ich silách, Izrael hlási už druhý deň po sebe viac ako 8 000 nakazených denne, čo je pri počte obyvateľov cca 8,9 milióna ľudí naozaj veľa. 

Ako informuje portál Times of Israel, podobná situácia už v krajine bola, a to na prelome septembra a októbra. Počet infikovaných za jeden deň 30. septembra prekročil rekordnú hranicu 9 000 prípadov – krajina vtedy preto vstúpila do svojho druhého tvrdého lockdownu. 

Situácia sa však, žiaľ, opakuje. V utorok bolo v Izraeli vykonaných až 119 525 testov, čo je od začiatku pandémie rekord. Až 6,8 % z nich bolo vyhodnotených pozitívne. 

Vláda sa preto rozhodla v utorok v noci zasadnúť, a rozhodli sa pre prijatie opatrení, ktoré ovplyvnia chod v celej krajine. Vrcholní vládni predstavitelia sa dohodli na zatvorení všetkých škôl a prevádzok (s výnimkou nevyhnutných – ako u nás), a to na dobu 2 týždňov.

Krajina tak vstupuje do svojho tretieho tvrdého lockdownu. 

zdroj: Yonatan Sindel/Pool Photo via AP

Sprísnené opatrenia vstupujú do platnosti 7. januára odbitím polnoci, teda medzi štvrtkom a piatkom. 

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu sa vyjadril, že toto riešenie považuje za „finálnu snahu o udržanie ochorenia COVID-19 na uzde, pretože nákaza sa šíri alarmujúco rýchlo“. 

Nelegálna svadba

Jedným z problémov môže byť aj nedisciplinovanosť Izraelčanov. Portál The Jerusalem Post totiž informoval o obrovskej svadbe, ktorá sa nelegálne konala v utorok večer v ultraortodoxnom Beitar Illit.

Pravidlá aktuálne v Izraeli umožňujú spoločenské podujatia len do 20 ľudí, tu ich však bolo prítomných niekoľkonásobne viac – navyše boli všetci bez rúšok. 

Beitar Illit je pritom jedným z najväčších ohnísk koronavírusu  – miera pozitívneho testovania tu dosahuje až 26 %, čo je v celom Izraeli najviac. 

Keď prišli policajné zložky podujatie rozpustiť, nespokojní svadobčania do nich začali hádzať kamene. 

Kedy začína vakcína účinkovať? Ďalších 240 ľudí sa už po zaočkovaní nakazilo

Prvý pokus o tretí lockdown neprebehol úspešne

Zaujímavé však je, že Izrael sa o tretí tvrdý lockdown už pokúsil, a to v minulom týždni. Problémy však boli hneď dve – prvým bol nedostatočný plán, ktorý bol údajne plný dier. 

Druhým problémom sú rebelujúci občania, nakoľko v Izraeli aktuálne bojujú nielen s koronavírusom, ale aj s protivládnymi protestami. Niektorí Izraelčania tak nariadenia vlády ignorujú či zámerne porušujú len z princípu – podobne ako u nás. 

Times of Israel uvádza aj to, že mnohí Izraelčania berú úspech vakcinačnej kampane ako koniec pandémie, čo však, samozrejme, nie je pravda. 

Vláda sa preto rozhodla pre ešte väčšie sprísnenie opatrení, ktoré neponechá priestor na žiadne obchádzanie nových pravidiel. 

Zatvorené tak budú od piatku všetky pracoviská (okrem tých, ktoré musia byť nevyhnutne otvorené, ako napr. potraviny, nemocnice, čerpacie stanice a podobne), zatvoria sa všetky školy, kapacita hromadných dopravných prostriedkov bude obmedzená len na 50 %, a Izraelčania budú môcť opustiť svoje bydlisko len v nevyhnutných prípadoch – aj to len do vzdialenosti 1 km (s výnimkou cesty na test, k lekárovi či do potravín). 

Zdroje: timeofisrael.com, jpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech