Na Slovensku máme nový TOP produkt pre vegána. Slováci rozhodli v hlasovaní, vybrali nováčika

 • Poznáme top 3 vegánske produkty podľa spotrebiteľa, ktoré sa dajú kúpiť na Slovensku
 • Vybrali ich Slováci priamo v hlasovaní, mohol si sa zapojiť aj ty
 • Druhý ročník ankety od programu Jem pre Zem ovládla bageta od You Vegan
vegan bageta
You Vegan, unsplash/Edgar Castrejon
 • Poznáme top 3 vegánske produkty podľa spotrebiteľa, ktoré sa dajú kúpiť na Slovensku
 • Vybrali ich Slováci priamo v hlasovaní, mohol si sa zapojiť aj ty
 • Druhý ročník ankety od programu Jem pre Zem ovládla bageta od You Vegan

Vegánstvo nie je len póza, ale životný štýl. Ľudia sa pre vegánsku stravu rozhodujú pre rôzne dôvody – utrpenie zvierať, pomoc planéte či zdravie. Alebo aj všetko dokopy. Isté však je, že vegánov postupne pribúda.

Čo je tiež dôležité poznamenať je, že vegáni sa môžu lepšie popasovať s rôznymi chorobami vďaka ich stravovacím návykom. Dokonca aj s priebehom Covidu. Štúdia zverejnená pár mesiacov dozadu naznačuje, že milovníci rastlinnej stravy, ktorí nekonzumujú mäso či mliečne výrobky, môžu mať menšiu pravdepodobnosť závažného Covidu. No a nerozprávame sa len o nejakom nezanedbateľnom čísle – ale o 73 % nižšej pravdepodobnosti vážneho priebehu.

Štúdia bola publikovaná v časopise BMJ Nutrition, Prevention and Health skúmala údaje od zdravotníkov v šiestich krajinách. Pacienti absolvovali webový prieskum o tom, či mali koronavírus a aká bola ich strava.

Autori uviedli, že u účastníkov štúdie, ktorí tvrdili, že konzumujú rastlinnú stravu, bola o 73 % nižšia pravdepodobnosť hlásenia stredne závažného až závažného ochorenia v porovnaní s tými, ktorí jedli mäso.

Slovensko taktiež prekvitá, čo sa množstva či kvality potravín pre vegánov týka. Ak si predstavuješ vegána ako človeka, ktorý žuje len nasekanú zeleninu a ovocie, mýliš sa. Bežne nájdeš už aj v supermarketoch produkty pre vegánov, sú aj riadne označené. 

Program Jem pre Zem tento rok opäť vyberal to najlepšie, čo sa dá u nás zohnať. Vybrali 10 nominantov. Tento rok sa organizoval ešte len druhý ročník, o tom minulom sme písali aj my. Hlasovanie prebiehalo od 9. februára do 8. marca 2022, mohol si sa zapojiť aj ty.

vegan bageta
zdroj: Jem pre Zem

„Veľmi nás teší záujem verejnosti aj samotných značiek a výrobcov o anketu. Do hlasovania sa tento rok zapojilo viac než 3 500 ľudí. Zaujímavé tiež je, že fanúšikovia a fanúšičky rastlinnej stravy už po druhýkrát odovzdali najviac hlasov slovenskému výrobku,“ hovorí Mária Agóčová, koordinátorka ankety Rastlinný produkt roka. 

Zoznam nominovaných produktov:

 • ALPRO – ABSOLUTELY ALMOND ALTERNATÍVA JOGURTU
 • GARDEN GOURMET – MEXICKÉ KÚSKY
 • GOODY FOODY – CHICKEN STYLE MEDAJLÓNKY
 • GROTTO – SUNSHINE VEGE RASTLINNÝ SENDVIČ
 • K-TAKE IT VEGGIE – KOKOSOVO-RYŽOVÝ BIO NÁPOJ
 • MÜLLER – RISO VEGAN
 • NURISHH – PLÁTKY ALTERNATÍVA SYRU
 • PRETO – VEGAN ŠALÁT
 • VEMONDO – VEGAN LASAGNE
 • YOU VEGAN – RASTLINNÁ BAGETA

Desať finalistov ankety Rastlinný produkt roka 2021 svedčí o tom, že ponuka rastlinných alternatív je na Slovensku skutočne rôznorodá,“ hovorí.

„Ľudia, ktorí sa chcú stravovať udržateľnejšie či zdravšie, už nemusia robiť žiadne kompromisy, vďaka širokej ponuke slovenských reťazcov a výrobcom rastlinných alternatív,“ dodáva Agóčová.

vegan bageta
zdroj: Jem pre Zem/Top 3 hlasovania

No a ako sa vlastne vyberal víťaz? Hlasujúci si mohli vybrať z desiatich noviniek s rastlinným zložením. Podmienkou však bolo, aby boli produkty na trh uvedené v minulom roku.

„Hneď v prvých dňoch si vedenie v ankete získali rastlinné bagety od slovenského výrobcu You Vegan a udržali si ho až do konca. Bagety sú v súčasnosti dostupné v reťazci Kaufland a značka má ambície dostať ich v najbližších mesiacoch aj na čerpacie stanice,“ uvádza program Jem pre Zem vo svojej tlačovej správe.

Tak ako prvý ročník, tak aj ten druhý vyhralo „rýchle občerstvenie“. V roku 2021 totiž prvenstvo získala značka Lunter s ich rastlinnou nátierkou koložvárska.

„Veľmi si vážime vašu podporu a aj vďaka tomuto oceneniu urobíme všetko preto, aby sa naše rastlinné bagety dostali do čo najväčšieho množstva obchodov,“ vyjadril sa Ľubomír Viktorin, predseda predstavenstva You Vegan. 

Na druhom mieste skončili rastlinné sendviče Sunshine Vege od Grotto. Tretiu priečku obsadili sýte lasagne Vemondo, ktoré kúpiš v supermarketoch Lidl. Štvrté miesto obsadilo kokosovo-ryžové mlieko K-Take it Veggie od Kauflandu. Piaty najvyšší počet hlasov získal lahôdkový Vegan šalát od Preto.

Zdroj: TS/Jem pre Zem

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá