Slovensko spoznalo TOP 10 rastlinných produktov, ktoré sú potravinami budúcnosti. Zahlasovať za svojho favorita môžeš aj ty

 • Vegánske produkty sú čoraz populárnejšie a rovnako pribúda aj ľudí, ktorí ich preferujú
 • Projekt Jem pre Zem tento rok po prvýkrát vyhlásil anketu o najlepší rastlinný produkt roka
 • Na stránke projektu si môžeš zvoliť svojho favorita z 10 nominovaných potravinových výrobkov so 100 % rastlinným zložením
 • Hlasovanie sa spustilo 1. marca a potrvá do konca marca
Rastlinny-produkt-roka-title
Jem pre Zem
 • Vegánske produkty sú čoraz populárnejšie a rovnako pribúda aj ľudí, ktorí ich preferujú
 • Projekt Jem pre Zem tento rok po prvýkrát vyhlásil anketu o najlepší rastlinný produkt roka
 • Na stránke projektu si môžeš zvoliť svojho favorita z 10 nominovaných potravinových výrobkov so 100 % rastlinným zložením
 • Hlasovanie sa spustilo 1. marca a potrvá do konca marca

Vegánske produkty sú čoraz populárnejšie a rovnako pribúda aj ľudí, ktorí ich preferujú. Projekt Jem pre Zem tento rok po prvýkrát vyhlásil anketu o najlepší rastlinný produkt roka. Na stránke projektu si môžeš zvoliť svojho favorita z 10 nominovaných potravinových výrobkov so 100 % rastlinným zložením.

Medzi nominovanými produktami môžeš nájsť rastlinný burger, rastlinnú koložvársku kapustu alebo jogurty a smotany bez mlieka. Hlasovanie sa sputilo 1. 3. 2021 a víťaza tohto ročníka spoznáme už začiatkom apríla.

Organizátori ankety chcú poukázať na rýchlo sa rozširujúci sortiment rastlinných potravín a nápojov, ku ktorým pribúda čoraz viac produktov. Mnohé známe značky už ponúkajú aj vegánske verzie svojich výrobkov.

Vegánstvo láka čoraz viac ľudí. Reagujú aj výrobcovia, obľúbená sladkosť teraz bude bez kľúčovej ingrediencie

Zoznam nominovaných produktov:

 • Hoisin kačacie kúsky Linda McCartney Foods
 • Lyra vegan čokoláda LYRA chocolate
 • Morca-della Veggie Tatrakon 
 • Veggie nátierka Hamé
 • Rastlinná koložvárska Lunter Alfa bio
 • Garden Gourmet Sensational burger Nestlé
 • Bio kokosový krém na varenie K-take it veggie
 • Alpro Absolutely coconut alternatíva jogurtu Danone
 • Body&Future rastlinná smotana Almond Cuisine McCarter
 • dmBio ovsený dezert dm 

Hlasovanie potrvá do konca marca 

Slováci a slovenky majú možnosť zvoliť si najlepší rastlinný produkt roka 2020. Vyberať si môžu z desiatich noviniek, ktoré boli na trh uvedené v minulom roku. V nominácii sa pritom objavujú produkty od výrobcov zameraných čisto na produkciu rastlinných potravín ako Lunter alebo Linda McCartney foods, ale tiež od producentov, ktorí do nedávnej doby podobný sortiment vôbec neponúkali.

Patria medzi nich napríklad tradičné slovenské konzervárne Tatrakon so svojou Morca-dellou Veggie. Zástupcu vo finálovej desiatke má aj Rastlinný reťazec roka 2020 – Kaufland.

zdroj: Jem pre Zem

Či tento rok získa titul Rastlinný produkt roka ovsený jogurt od dmBio, mandľová alternatíva smotany Body&Future, kvalitná čokoláda alebo jeden z rastlinných variantov mäsového produktu, bude jasné 1. apríla. Ľudia môžu za svojho favorita hlasovať na stránkach jemprezem.sk do 31. marca, kedy sa anketa o 18-tej hodine uzavrie.

„Rastlinné stravovanie už dávno nie je trendom iba v zahraničí. Denne sa presviedčame, že aj Slováci a Slovenky majú záujem stravovať sa udržateľnejšie. Najviac rastlinných alternatív pri tom nakupujú bežne sa stravujúci ľudia. Vnímať to začínajú aj tradičné firmy, ktoré do svojej ponuky stále viac zaraďujú rastlinné alternatívy a robia tak trh pestrejším,” hovorí Mária Agóčová, koordinátorka ankety Rastlinný produkt roka. „Vybrať zo všetkých noviniek minulého roka iba desať produktov nebolo vôbec jednoduché,” dodáva.

zdroj: Unsplash/Juno Jo

Záujem o rastlinné hlasovanie každý rok stúpa 

Vyhlasovateľ ankety Jem pre Zem je neziskový projekt, ktorý sa zameriava na rozvoj rastlinného stravovania na Slovensku. Hlavnou náplňou projektu je budovanie udržateľného stravovania a pomoc pri odvrátení klimatickej krízy prostredníctvom častejšieho zaraďovania rastlinných jedál.

Záujem o rastlinné stravovanie na Slovensku každým rokom stúpa. Potvrdil to aj prieskum agentúry Focus, z ktorého vyplynulo, že štyria z desiatich ľudí na Slovensku zvažovali v roku 2019 jesť menej mäsa, mliečnych výrobkov a vajec alebo už znižovali ich spotrebu.

Tomuto trendu sa prispôsobujú aj výrobcovia a obchodné reťazce. Za minulý rok na ich pultoch pribudlo mnoho kvalitných rastlinných noviniek.

Zdroj: Jem pre Zem 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK