Na Slovensku pribudlo viac ako 70 úmrtí na COVID-19. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 560 pacientov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň sa zvýšil o 2 630
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 282
Aktualne vstup švédska do NATO
  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň sa zvýšil o 2 630
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 282

Vo štvrtok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 2 630 nakazených koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 282 vzoriek. Počet úmrtí pacientov na COVID-19 sa zvýšil o 74. Vyliečilo sa ďalších 3 915 osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Kedy sa pri aktuálnom tempe očkovania zbavíme “hnusoby”? Tento nový analytický odhad ťa nepoteší

Ako ďalej informuje rezort zdravotníctva, z 93 385 antigénových testov bolo 2 979 pozitívnych. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 560 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 3 376 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 268 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 293 osôb.

Celkový počet úmrtí na COVID-19 je 5 050 a celkový počet úmrtí s COVID-19 je 1 088. Celkovo sa z ochorenia doposiaľ zotavilo 234 371 ľudí.

Prvou dávkou vakcíny bolo k štvrtku 4. februára zaočkovaných celkovo 168 395, pričom za predchádzajúci deň pribudlo 8 058 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 22 932 ľudí, uplynulý deň to bolo 4 827 osôb.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (555), nasleduje Trnavský kraj (456), Košický (391), Nitriansky (308), Trenčiansky (266), Banskobystrický (240), Žilinský (238) a Prešovský (176).

Prezidentka chce výrobu vakcíny aj na Slovensku

Prezidentka Zuzana Čaputová využije všetky svoje medzinárodné kontakty, aby sa výroba vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku stala realitou. O tejto možnosti vo štvrtok diskutovala s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO). Vyrábať vakcíny aj na Slovensku a zvýšiť ich dostupnosť musí byť podľa nej strategický cieľ. Informovala o tom na sociálnej sieti.

„Aktuálna situácia s ich nedostatkom a výskyt nových mutácií vírusu ukazujú, že sa musíme na budúcnosť lepšie pripraviť. Spoločný európsky nákup vakcín bol v čase ich vývoja nevyhnutný, musíme sa však rýchlo pripraviť na situáciu, keď tie isté vakcíny dokážeme so zapojením našich kapacít vyrábať aj na Slovensku,“ povedala Čaputová.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko má podľa jej slov potrebných expertov a expertky, ako aj výrobné zariadenia, ktoré sa za predpokladu modernizácie môžu uchádzať o licenciu na výrobu.

Hlava štátu diskutovala s ministrom zdravotníctva aj o stave vakcinácie a jej manažmente. Prezidentka si myslí, že komplexný a dlhodobý projekt vakcinácie presahuje rámec ministerstva zdravotníctva a bolo by preto prospešné, aj po vzore iných krajín, uvažovať o jednom centrálnom a nadrezortnom riadiacom bode očkovacej operácie.

S Krajčím riešila tiež aktuálnu pandemickú situáciu. Covid automat môže podľa nej znamenať väčšiu predvídateľnosť rozhodnutí vlády v manažmente pandémie.

„Čo by bol nepochybne výrazný posun vpred. Či sa to podarí, však určí citlivé nastavenie výnimiek zo zákazu vychádzania, ktoré zohľadní nevyhnutnú mieru testovania a zároveň aj kapacitu štátu a samospráv pri zabezpečení testovania a kontrole dodržiavania opatrení,“ zhrnula prezidentka.

 

Zdroje: NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá