Kedy sa pri aktuálnom tempe očkovania zbavíme “hnusoby”? Tento nový analytický odhad ťa nepoteší

  • Odborníci tvrdia, že Covid-19 možno najefektívnejšie poraziť očkovaním
  • Pri dnešných vakcinačných pomeroch by sa mal život vrátiť do normálu až o 7 rokov
  • Izrael opäť vedie, môže byť prvá uzdravená krajina
vakcina
AP/TASR/Ted S. Warren
  • Odborníci tvrdia, že Covid-19 možno najefektívnejšie poraziť očkovaním
  • Pri dnešných vakcinačných pomeroch by sa mal život vrátiť do normálu až o 7 rokov
  • Izrael opäť vedie, môže byť prvá uzdravená krajina

Odborníci sa zhodujú v tom, že najefektívnejšou cestou von z pandémie je vakcinácia. Aká dlhá však táto najefektívnejšia cesta je? Kedy sa život vráti do normálu? O 7 rokov.

Podľa štatistík a výpočtov platformy Bloomberg máme pri dnešných vakcinačných pomeroch šancu zbaviť sa „hnusoby“ až o 7 rokov. Upozorňujú taktiež na to, že cestovať na dlhé vzdialenosti sa nebude dať do roku 2023. 

Vďaka očkovaniu vieme bližšie odhadnúť, kedy skončí pandémia 

Americkí vedci odhadujú, že život sa vráti do normálu až vtedy, keď bude zaočkovaných 70 % až 85 % populácie. Pripomeňme si, že povinné sú dve očkovacie kolá. Na celom svete bolo podaných 119 miliónov očkovacej látky.

Agentúra Bloomberg zozbierala celosvetové dáta a na základe predpokladu amerických vedcov vyvodila záver, že svet bez pandémie bude až o 7 rokov. 

NEČAKANÝ ÚSPECH: Ruská vakcína Sputnik V je účinná na viac než 91 %. Prvé dávky dostalo Maďarsko

Niektoré krajiny by však potrebné percento zaočkovaných mohli dosiahnuť oveľa skôr. Takouto krajinou je Izrael. Pri rovnakom tempe by mal Izrael zaočkovať potrebných  75 % obyvateľov do 2 mesiacov. Spojené štáty americké by sa na číslo 75 % mali dostať tesne pred Silvestrom. Oslavy na Times Square však neodporúčame. 

V bohatších krajinách bude prebiehať očkovanie rýchlejšie. Súčasné tempo očkovania vo všetkých krajinách nasvedčuje tomu, že potrebných 75 % zaočkovaných dosiahneme až v roku 2028 – teda ak vôbec. 

AKTUÁLNE: Matovič: Britská mutácia je smrtnejšia, jej podiel na Slovensku je mimoriadne vysoký

75 % – je to vôbec dosiahnuteľné číslo? 

Podľa štatistík televízie TA3, ktoré zozbierala agentúra IPSOS, je na Slovensku 20 % ľudí, ktorí by sa zaočkovať určite nedali. Štatistiky sú z januáru 2021.

Podľa predbežných štatistík by sme teda mieru zaočkovania vo výške 75 % dosiahnuť mohli. Otázne teda zostáva, kedy. Pri súčasnom očkovacom tempe by Slovensko splnilo stanovený cieľ za 3,6 roka. Dokáže sa Slovensko zmobilizovať a priblížiť sa tempom očkovania k iným krajinám? 

Nie sú to úplne presná čísla 

Ako ďalej uvádza agentúra Bloomberg, tieto výpočty nie sú úplne presné. Používal sa pri nich najnovší kĺzavý medián očkovania, v praxi to znamená, že ak sa počet očkovaní zvýši, zníži sa čas potrebný na dosiahnutie 75 %. Predpokladá sa, že tempo sa bude zrýchľovať, keďže k dispozícii bude viac vakcín.

Malo by Slovensko viac investovať do zdravotníkov a nemocníc?

Odchýlka môže vzniknúť pri možných dočasných prerušeniach. Rýchlosť očkovania by mohla pozitívne ovplyvniť aj vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson,ktorá je len jednodávková vakcína. Výpočet Bloombergu je založený na vakcínach, ktoré majú povinné dve očkovacie dávky.  

Vakcíny zatiaľ neboli schválené na použitie u detí. Do štatistík Bloombergu boli zarátané aj deti. 

Ako sme si vyššie preukázali, výsledky nie sú definitívne, číslo 7 sa dá zvrátiť. Štatistika bola a je ovplyvňovaná viacerými faktormi. Čísla však jasne odzrkadľujú, či je vakcinačná stratégia konkrétneho štátu nastavená efektívne. Pre jednotlivé štáty by výsledky mali slúžiť ako budíček alebo poháňač, že musia zrýchliť tempo očkovania. 

Zdroje: Bloomberg, TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá