NEČAKANÝ ÚSPECH: Ruská vakcína Sputnik V je účinná na viac než 91 %. Prvé dávky dostalo Maďarsko

  • Ruská vakcína Sputnik V preukázala v klinických testoch vysokú mieru efektivity
  • Jej účinnosť je až 91,6 % a vedľajšie účinky sú iba mierne
Putin, Sputnik V
TASR/AP/Kremlin Pool, TASR/AP/Darko Vojinovic
  • Ruská vakcína Sputnik V preukázala v klinických testoch vysokú mieru efektivity
  • Jej účinnosť je až 91,6 % a vedľajšie účinky sú iba mierne

Po dlho očakávanej tretej fáze testovania je Sputnik V takmer na stole. Prvé dávky vakcíny spomedzi krajín EÚ už dostalo Maďarsko. Sprievodné účinky vakcíny sú podobné miernej chrípke, nachádzajú sa medzi nimi bolesti svalstva, únava a bolesť pri mieste vpichu. Výskumníci tento kokteil otestovali na 20 000 participantoch.

Sputnik V na ceste za víťazstvom

Výsledky testovania prekvapili celý svet. Vakcína, za ktorou stojí Ruský investičný fond (RDIF), sa podáva v dvoch injekciách s odstupom 21 dní.

V priebehu 21 dní od prvej dávky bolo potvrdených 16 prípadov ochorenia COVID-19 zo 14 964 osôb (0,1 %) v očkovacej skupine a 62 prípadov ochorenia zo 4 902 participantov (1,3 %) v skupine s placebom.  Skúšky sa zúčastnilo aj 2 144 účastníkov vo veku 60 rokov a viac. V tejto podskupine mala vakcína účinnosť až 91,8 % proti symptomatickému priebehu, informuje The Lancet.

Najviac sa chcú dať zaočkovať Slováci, ktorí sú vo vzťahu krátko. Polovica slobodných má v čase korony horší život

Podobne ako vakcína spoločnosti AstraZeneca, aj Sputnik V je založený na modifikovanej verzii adenovírusu, a teda vírusu bežného nachladnutia. Je prispôsobený tak, aby niesol genetické pokyny na výrobu spike proteínu koronavírusu, ktorý prechádza do ľudských buniek. Spike proteín koronavírusu potom vyvolá imunitnú reakciu, ktorou sa organizmus človeka chráni pred infekciou Covid-19, uvádza The Guardian.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Po Moderne a Pfizer-BioNTech je AstraZeneca treťou schválenou vakcínu na území Európskej únie. Táto spoločnosť vyvinula vakcínu v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Problematická je ale účinnosť vakcíny, u skupiny, ktorá dostala dve plné dávky predstavovala len 62 %. U skupiny, ktorá dostala jednu plnú dávku a jednu polovičnú bola vykázaná účinnosť 90 %. Zdá sa, že Sputnik V tak môže predbehnúť spoločnosť AstraZeneca.

Nakoľko sa predpokladá možné zdržanie doručenia dávok spomenutých vakcín do krajín EU, je možné, že ruský variant predstavuje želanú pomoc svetového merítka.

AKTUÁLNE: EMA schválila vakcínu od AstraZeneca. Problém ale bude s jej dodávkami, EÚ tvrdí, že s nimi výrobca kšeftuje

Do Maďarska už dorazila

Do Maďarska dorazila prvá zásielka ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informoval o tom na Facebooku minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého bude zásielka stačiť na zaočkovanie 20 000 ľudí, vraví TASR.

Šéf diplomacie dodal, že 40 000 dovezených ampuliek najskôr prevezme Národné centrum zdravia (NNK), ktorého experti ešte vykonajú potrebné testy. Následne očkovacou látkou zaočkujú ľudí v súlade s očkovacím plánom. „Čím skôr zaočkujeme ohrozené skupiny, tým skôr budeme môcť uvoľniť karanténne opatrenia,“ zdôraznil.

Podľa slov maďarského ministra centralizované zaobstarávanie očkovacej látky proti SARS-CoV-2 v Európskej únii (EÚ) zlyhalo, preto sa Maďarsko rozhodlo obrátiť sa na alternatívne zdroje vakcíny. „Sme síce prví, ale zrejme nebudeme jediní v Únii, ktorí tak urobili, pretože sa množia hlasy, aby EÚ testovala ruskú a čínsku vakcínu,“ konštatoval.

certifikát Sputnik V
zdroj: Sergey Kiselev/Moscow News Agency photo via AP

Szijjártó 22. januára v Moskve oznámil, že Maďarsko nakúpi z Ruska dva milióny dávok očkovacích látok proti novému druhu koronavírusu. V prvej etape dovezú 600 000 dávok, v druhej milión a v tretej zvyšných 400 000. Prvá zásielka vakcín Sputnik V mala doraziť do Maďarska do 30 dní, každá ďalšia po nasledujúcich 30 dňoch.

V Maďarsku od vypuknutia koronavírusovej pandémie evidujú celkom 369 288 nakazených osôb a 12 656 úmrtí súvisiacich s covidovou chorobou. Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali už 243 036 ľudí, pričom 68 526 dostalo aj druhú dávku vakcíny.

EMA by ju mala schváliť čoskoro, chce ju aj Krajčí

Ruská vakcína by mohla byť schválená Európskou agentúrou pre lieky (EMA) v polovici marca. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v pondelkovej mimoriadnej relácii Koronavírus špeciál – očkovanie na RTVS. „Následne by sa mohla distribuovať po európskom trhu. Urobíme všetko pre to, aby prišla aj na Slovensko,“ vyhlásil.

„Buď by si ju štát zaobstaral vlastnou dohodou s ruskou stranou, alebo ich budú distribučné spoločnosti posúvať do jednotlivých lekární, čo je pravdepodobnejšie. Lekár bude môcť predpísať túto vakcínu komukoľvek a tým pádom by sa človek dostal k vakcíne aj skôr,“ vysvetlil minister zdravotníctva. Dodal, že o čínskej vakcíne sa zatiaľ neuvažuje, keďže jej efektivita je nízka.

Zdroje: TASR, The Guardian, The Lancet, RTVS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech