Na Slovensku pribudnú testovacie veľkokapacitné miesta. Oproti Česku sú naše kapacity smiešne

  • V utorok sa v Bratislave otvorilo prvé veľkokapacitné mobilné odberové miesto
  • Podobné miesta majú pribudnú v každom krajskom meste
  • Denná kapacita Slovenka je 7 500 testov, Česka 18 000 testov
COVID-19
TASR/AP, Boris Grdanoski
  • V utorok sa v Bratislave otvorilo prvé veľkokapacitné mobilné odberové miesto
  • Podobné miesta majú pribudnú v každom krajskom meste
  • Denná kapacita Slovenka je 7 500 testov, Česka 18 000 testov

V Bratislave sa v utorok otvorilo nové veľkokapacitné mobilné odberové miesto na testovanie vírusu COVID-19. Denne bude možné otestovať na ochorenie COVID-19 500 až 600 ľudí. Nachádza sa v areáli bývalého futbalového štadióna Interu Bratislava.

„Testovať sa budú tí, ktorí prídu peši či autom len s platným COVID-passom,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. Je preto potrebné registrovať sa cez elektronický formulár na portáli korona.gov.sk.

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Bielik uviedol, že bude fungovať v dvoch zmenách, a to od 7:30 do 17:00. Otestovať sa dá dvoma spôsobmi, buď priamo z auta alebo klasicky, keď človek s podozrením na COVID-19 príde pešo. Všetky veľkokapacitné mobilné odberové miesta budú podľa ministra zabezpečovať testovanie aj počas soboty a nedele.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Dnes minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) avizoval, že podobné veľkokapacitné odberové miesta chcú otvoriť v každom krajskom meste. Ďalšie z nich majú otvoriť už tento týždeň v Trenčíne a Nitre.

Budúci týždeň plánuje rezort ich spustenie v ostatných krajských mestách. Krajčí upozornil, že na týchto miestach sa budú testovať iba ľudia, ktorí prídu s vystaveným COVID pasom.

„Ministerstvo zdravotníctva reaguje na situáciu, ktorá je nielen u nás, ale aj okolitých krajinách, keď počty infikovaných na ochorenie COVID-19 rastú. Preto sme potrebovali posilniť kapacity testovania tak, aby sme dokázali zabezpečiť až do sedem a pol tisíca testov denne,“ uviedol minister.

Naša denná kapacita je 7 500 testov, Českej republiky 18 000 testov

Krajčí v utorok na tlačovej konferenciu uviedol, že Slovensko je jedna z top piatich krajín, ktoré sa umiestňujú v počte testov na jedného pozitívne dokázaného. Podľa neho sú naše súčasné kapacity na úrovni 7 500 testov za deň. Väčšina odberových miest má kapacitu do 100 testov za deň.

Počet nových prípadov prekročil stovku. V stredu pribudlo až 121 pozitivnych na koronavírus

Minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch (za ANO) už v polovici augusta uviedol, že denná kapacita Česka je 18 000 testov. Odvtedy sa ešte kapacity mali navýšiť.

Námestník primátora hlavného mesta ČR Prahy Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) pre Pražský denník uviedol kapacitu testov len pre metropolu na 5 000 testov denne, čo je 22 odberných miest po celej Prahe. Napríklad jedno z nich, na Václavskom námestí, prioritne určené pre turistov a cudzincov, má kapacitu niekoľko stoviek testov denne. Obvykle spraví 300 testov denne.

Zdroje: SITA, ČTK, ČT24, Pražský denník 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech