Na Slovensku sa množia antivaxerske billboardy, pochybné združenie od ľudí pýta peniaze

  • Sociálnymi sieťami sa začala šíriť výzva so žiadosťou o finančné dary
  • Vyzbierané peniaze majú putovať na kampaň antivaxerov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Rodáci Rodákom, tasr/AP Photo/Lisa Leutner
  • Sociálnymi sieťami sa začala šíriť výzva so žiadosťou o finančné dary
  • Vyzbierané peniaze majú putovať na kampaň antivaxerov

Covid-19 doposiaľ o život pripravil milióny ľudí. Aj napriek tomu sa nájdu skupiny, ktoré prítomnosť pandémie popierajú. Na sociálnych sieťach sa s nimi doslova vrece pretrhlo.

Podkopávajú nohy odborníkom

Pokiaľ sa odborníci všemožne pokúšajú ľudí motivovať ku očkovaniu, na druhej strane sa nachádzajú osoby, ktoré obyvateľov podporujú k neočkovanosti. Hoci sú známe aj prípady, kedy sa zaočkovaní nakazia aj po očkovaní, vakcinácia chráni pred ťažkým priebehom infekcie a nutnou hospitalizáciou.

Obrovským pozitívom je aj fakt, že podanie vakcíny znižuje riziko úmrtia. Aj napriek tomu, že výhody očkovania vysoko prevyšujú možné riziká, na scéne sa objavujú samozvaní odborníci na spomínanú problematiku. Na území Slovenska sa v poslednom období začali objavovať billboardy, ktoré ľudí nabádajú k nedôvere vo vakcíny.

Za ich tvorbou má stáť občianske združenie Rodáci rodákom, ktorá Slovákov ku neočkovaniu podnecuje a podkopáva tak nohy odborníkom a lekárom. 

Okrem billboardov aj letáky

Aktuálne ľudí vyzývajú, aby prispeli na ďalšiu tvorbu spomínanej reklamy. Nakoľko účet nie je transparentný, ľudia si obnos peňazí ani všetky obraty skontrolovať nevedia. Okrem toho sa zadané číslo účtu objavuje aj na webe s názvom Iné noviny, ktorý šíri dezinformácie a konšpiračné teórie.

Kam a na aký účel teda peniaze putujú je otázne.

„Výrobca negarantuje účinnosť, nezodpovedá ani za ich vedľajšie účinky. Ale za nezodpovedného som tu ja?“ uvádzajú na billboardoch.

Na svojom webe tiež ponúkajú návrhy letákov a ľudí vyzývajú, aby si ich vytlačili a šírili medzi ostatnými. V nich okrem iného viackrát konšpirujú aj o Nadácii Billa & Melindy Gatesových. Kto ale za pochybným združením Rodáci rodákom stojí známe nie je.

Zdroj: Rodacirodakom

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK