Na Slovensku udrú „masy studeného vzduchu“. Zimu neovplyvní len El Niño, dôležité fenomény sú hneď 3

  • Meteorológovia očakávajú skutočne chladnú zimu
  • Prispeje k nej niekoľko javov
  • V najbližšom období bude počasie premenlivé
zimná búrka
Unsplash/Colin Lloyd, NASA
  • Meteorológovia očakávajú skutočne chladnú zimu
  • Prispeje k nej niekoľko javov
  • V najbližšom období bude počasie premenlivé

Priprav si teplú bundu a čiapku, tohtoročná zima bude krutá. Aspoň to naznačujú komplexné predpovede meteorológov, ktoré berú do úvahy najprominentnejšie činitele a o ktorých informuje portál Severe Weather Europe. Stručne – nasledujúce zimné mesiace budú teplotne pod dlhodobým priemerom.

Meteorológovia identifikujú hneď tri rôzne javy, ktoré prispejú k stavu blížiacej sa zimy. Sú nimi El Niňo, polárny vortex a pravidelná oscilácia prúdenia vetrov (skrátene QBO z angl. Quasi-Biennial Oscillation).

Hoci je El Niño teplá oceánska anomália vyskytujúca sa nad Tichým oceánom, do strednej a východnej časti Spojených štátov a do severnej časti Európy môže svojím pôsobením, takpovediac, odtlačiť chladnejšie počasie.

El Niño totižto ovplyvňuje smer prúdenia vzduchu nad niektorými oblasťami USA a Európy. Tento vzduch zvyčajne prúdi smerom od západu na východ, no práve spomínaná anomália spôsobuje, že sa prúd posunie smerom na sever, a teda prinesie chladnejší vzduch. 

Zmení sa smer vetra

QBO je cyklická zmena veterných prúdov v stratosfére nad rovníkom. Táto zmena nastáva približne každých 14 mesiacov, pričom sa počas nej smer prúdenia kompletne zmení zo západu na východ, alebo naopak.

Na snímke sú zasnežené hory
zdroj: Unsplash/Luc van Loon

Momentálne vstupujeme do negatívnej fázy QBO, čo znamená, že vzduch prúdi smerom na východ. QBO sama osebe nemá potenciál meniť počasie, avšak ovplyvňuje dôsledky zvyšných dvoch javov. Napríklad, počas tohtoročnej zimy zrejme prispeje k rozdrobeniu polárneho vortexu, kvôli čomu sa do Európy dostanú masy studeného vzduchu.

Príde arktické počasie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Severe Weather Europe, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá