Na Slovensku udrú „masy studeného vzduchu“. Zimu neovplyvní len El Niño, dôležité fenomény sú hneď 3

  • Meteorológovia očakávajú skutočne chladnú zimu
  • Prispeje k nej niekoľko javov
  • V najbližšom období bude počasie premenlivé
zimná búrka
Unsplash/Colin Lloyd, NASA
  • Meteorológovia očakávajú skutočne chladnú zimu
  • Prispeje k nej niekoľko javov
  • V najbližšom období bude počasie premenlivé

Samotný Polárny vortex, alebo Polárny vír, je veľká oblasť studeného vzduchu a nízkeho tlaku, ktorá sa nachádza nad Arktídou. Počas zimy môže polárny vír niekedy zoslabnúť a rozdeliť sa, čo môže umožniť únik studeného vzduchu do stredných zemepisných šírok, v ktorých tuhá zima nie je typická.

Okrem ochladenia však môže vortex spôsobiť aj formovanie zimných búrok, ktoré so sebou prinášajú sneh a nepredvídateľný vývoj počasia, čo môže ďalej ovplyvniť počasie naprieč celým svetom.

Mnohé faktory naznačujú, že nasledujúca zima bude omnoho silnejšia oproti dlhoročnému priemeru. Aspoň v najbližších dňoch však bude počasie na Slovensku mierne, s ojedinelými prehánkami a relatívne vysokou oblačnosťou, informuje SHMÚ.

Počasie sa nateraz nemení

Počasie na Slovensku v pondelok 25. septembra 2023 bude premenlivé. V noci bude na väčšine územia oblačno až zamračené, miestami bude pršať. Nadránom môže byť v údoliach hmla. Najnižšia nočná teplota bude 16 až 11 °C, v údoliach ojedinele okolo 9 °C. Vietor bude slabý, na východe a spočiatku aj na západe severozápadný až severný.

Počas dňa sa oblačnosť bude zmenšovať. Na väčšine územia bude polooblačno až oblačno, zrána môže byť v údoliach hmla. Môže pršať, ale len ojedinele. Teplota sa počas dňa zvýši na 22 až 27 °C, na Orave, Liptove a Hornom Spiši bude okolo 20 °C. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo 14 °C. Vietor bude slabý, na juhovýchode prevažne severný.

Zdroje: Severe Weather Europe, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá