Na Slovensku už viac nie je v móde sťahovať sa z mesta do priľahlých satelitov. Čo stojí za návratom ľudí späť do miest?

  • Stále viac ľudí má plné zuby dochádzania a dopravných zápch a vracia sa späť do miest.
collage
hyperloop.global, autoevolution.com
  • Stále viac ľudí má plné zuby dochádzania a dopravných zápch a vracia sa späť do miest.

Odsťahovať sa mimo mesta do jedného z priľahlých satelitov bolo ešte začiatkom desaťročia veľmi populárne. Najmä v Bratislave si veľa ľudí vybralo relatívne lacnejšie nehnuteľnosti aj za cenu dlhšieho dochádzania.

„Keď sme s partnerom pred približne desiatimi rokmi hľadali byt, boli nehnuteľnosti v Bratislave s cenou takmer na svojom vrchole. Rozhodli sme sa preto využiť lacnejšiu alternatívu a nájsť si nehnuteľnosť mimo Bratislavy,“ povedala pre SME Katarína z Bratislavy.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: hyperloop.global

Najmä pre mladé páry to bolo ideálne. Pri kúpe prvého bývania je väčšinou každá koruna dobrá, a flexibilita bezdetných párov im umožňovala vyhnúť sa aj najväčšej pohrome dochádzania do väčšieho mesta – dopravným zápcham.

“Neriešili sme ranné a popoludňajšie zápchy, lebo sme si svoj čas cestovania prispôsobili a cestovali sme mimo dopravných špičiek,” povedala Katarína pre SME.

 

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: istudyagency.com

No v živote väčšiny manželov skôr či neskôr nastane situácia, kedy možnosti flexibilnej úpravy časov cestovania klesnú na minimum. Po narodení dieťaťa ho totiž treba voziť najprv do škôlky, neskôr do školy a na rôzne krúžky.

A tu sa mladé páry, ktorým sa život mimo mesta spojený s dochádzaním zdal pred nedávnom ideálny, začínajú potýkať s tvrdou realitou dopravných špičiek. Zo začiatku to vyzerá, že to zvládnu. No keď sa ich vysnívaný dom či byt postupne zmení na obyčajnú nocľaháreň, začnú rozmýšľať nad alternatívami. A návrat do mesta zrazu dáva čoraz väčší zmysel.

Nenapomáha tomu ani fakt, že v prímestských obciach nie sú až tak veľmi rozvinuté služby. Dáva to zmysel, keďže väčšina populácie aj tak trávi väčšinu dňa v najbližšom meste. Vzniká teda začarovaný kruh, kde na jednej strane obyvatelia nemajú motiváciu tráviť v obciach viac času (a míňať viac peňazí) a na strane druhej, podniky nemajú motiváciu vznikať.

Vyzerá to teda tak, že tieto faktory stále viac prevažujú relatívne nízku cenu nehnuteľností mimo miest. Nastáva fenomén takzvanej reurbanizácie, teda návratu obyvateľstva do miest. Hovorí o nej aj Koncepcia mestského rozvoja Slovenska do roku 2030, no žiadne zásadné riešenia nepredstavuje. Uvidíme teda, ako tento fenomén ovplyvní mestá a do akej miery bude zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach viesť k rastu ich cien.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá