Na Slovensku vyrástla nová exkluzívna vila, ktorá ťa nadchne alebo pobúri. Nechýbajú luxusné exteriérové izby

  • Skupina architektov predstavila pútavé architektonické dielo
  • Je ním projekt s názvom „Dom v mriežke“
vila Trnava
BEEF ARCHITEKTI/Matej Hakár
  • Skupina architektov predstavila pútavé architektonické dielo
  • Je ním projekt s názvom „Dom v mriežke“

Na západnom Slovensku vyrastá nová obytná štvrť. Štruktúra zástavby plynie od siete radoviek cez hustú šachovnicu domov až po rozľahlé krajné pozemky s výhľadmi do prírodného prostredia blízkej rekreačnej zóny. Práve tu architekti zo štúdia BEEF ARCHITEKTI našli dostatok priestoru pre rozvoj konceptu prízemného domu s extenzívnym presahom bývania do exteriéru.  

Projekt s názvom „Dom v mriežke“ predstavili architekti Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Lukáš Valenčin a Zuzana Capkovása.

Už pri prvom pohľade je zrejmé, že elementárne kulisy fasád, ktoré ohraničujú štvorcový pôdorys domu, ukrývajú členitú organickú vnútornú štruktúru. Klasickú schému kompaktného domu, rozšíreného o terasu/terasy, nahrádza otvorená obytná krajina s buffer zónami rôznych proporcií.

„Osnova vzájomne posunutých monolitických stien a zasklenia vytvára kompozíciu, ktorá sa otvára, alebo naopak uzatvára – v reakcii na orientáciu k svetovým stranám, potrebnú mieru súkromia a kontaktu s exteriérom. Horizontálne konštrukcie presahujú obvodový plášť v rozmedzí dvoch až piatich metrov. Vypĺňajú pomyselnú štvorcovú pôdorysnú stopu a rozširujú obytnú plochu domu o ‚exteriérové izby‘,“ uvádzajú autori.

Priestor s možnosťou dodatočného tienenia screenovými roletami vytvára aj v horúcich letných mesiacoch ideálne prostredie pre pobyt. Do hlbokej dispozície vnáša svetlo átrium, ktoré podporuje myšlienku prepojenia bývania s exteriérom, pri zachovaní súkromia voči susedom.

„Zámer vytvoriť voľný priestorový rámec je čitateľný pri pohľade na pôdorys. Nerušená pohľadová os plynie celým priestorom od vstupu až do záhrady. Ako príklad poslúži rozsiahla garáž, prepojená prostredníctvom presklenia s exteriérom aj so vstupnou časťou.“

Poctivá technicistická kvalita priestoru umožnila bezproblémovú adaptáciu jeho časti na domácu posilňovňu. Priestorová variabilita je tomto dome zakódovaná vedome. Pôdorys je vďaka dostatočnej priestorovej rezerve pripravený na budúce zmeny programu a požiadaviek.

Do otvorenej dennej zóny domu sa prechádza popri hosťovskom krídle s vlastným zázemím. Solídna materialita technického bloku, s kanelurovaným dreveným obkladom po pravej ruke, pôsobí ako protiklad k otvorenému átriu.

Obojstranne presvetlená denná zóna s rozsiahlym presklením smerujúcim na juhozápad – do záhrady aj do protiľahlého átria – zahŕňa obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Posuvné krídla zasklenia stierajú hranicu medzi interiérom a exteriérom. Bývanie sa v letných mesiacoch z veľkej časti presúva do tieneného priestoru terasy. 

Dispozičnej schéme zodpovedá konštrukčný systém domu. Monolitické nosné steny dopĺňa dvojica oceľových stĺpov. Exteriérové verandy sú navrhnuté ako subtílne oceľové konštrukcie, ktoré umožňujú nielen zachovať štíhlu proporciu prvkov, ale tiež integrovať tienene a osvetlenie v rovine obkladu.

Čistotu riešenia podčiarkujú zapustené rámy zasklenia. V pohľadoch sú viditeľné iba hliníkové profily posuvných krídel. Fasády domu zo strany exteriéru zjednocuje obklad z cementovláknitých dosiek a raster sivej dlažby. Strechu s klasickou skladbou zakončuje vrstva vegetačného substrátu a extenzívna zeleň.

Zdržanlivý princíp stvárnenia interiéru stavia do popredia priestorové kvality domu. Rozsiahle plochy stien, podláh a vstavaného nábytku sú členené hrou so štruktúrou materiálov. Hladké plochy striedajú štruktúrované povrchy.

Otvorený priestor dotvára len niekoľko nábytkových solitérov – napríklad kuchynský ostrov s vinotékou.

„Dvere a odkladacie priestory integrujeme do vstavaného nábytku. Prioritou sú – podobne ako v našich predchádzajúcich projektoch – materiály vo svojej prírodnej podobe.“

„Vyčistením“ finálnej formy vznikla realizácia, ktorá v lokálnom kontexte vyniká nezvyklou strohosťou. Elegancia je ukrytá v priestorovom riešení, ktoré ťaží z veľkorysých vstupných podmienok.

„Pracujeme s jednoduchou materialitou, nechávame vyznieť samotnú štruktúru priestorov domu a hru svetla na čistých plochách.“

Na záver treba dodať, že podobne dotiahnuté dielo by sa nepodarilo zrealizovať bez vzájomného porozumenia architektov a klienta.

Zdroj: BEEF ARCHITEKTI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá