Na Slovensku vznikla miliónová „škola budúcnosti“ s 3D technológiami aj kinom. Vyzerá ako klasická stredná

  • Do budovy investovali 7 miliónov eur
  • Žiaci sa môžu venovať robotike alebo 3D technológiám
  • Škola sa zaradila medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie
Na fotografii je mixážny pult
Mixážny pult v novom televíznom štúdiu Facebook/Banskobystrický samosprávny kraj
  • Do budovy investovali 7 miliónov eur
  • Žiaci sa môžu venovať robotike alebo 3D technológiám
  • Škola sa zaradila medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie

Stredná priemyselná škola J. Murgaša v Banskej Bystrici prešla rozsiahlou premenou. Do inovácií, ktoré umožnia žiakom školy pracovať s umelou inteligenciou aj robotickými technológiami, už celkovo investovali niekoľko miliónov eur.

Moderné technológie tak túto strednú školu vystrelili medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie na Slovensku. O projekte informoval portál MY Bystrica. Slávnostné otvorenie vynovených priestorov sa uskutočnilo 16. januára tohto roku. 

Nadstavba, robotika aj priestor pre televíznu tvorbu 

Budova školy prešla skutočne rozsiahlou rekonštrukciou. Zateplil sa obvodový plášť a vymenili osvetľovacie telesá vo všetkých priestoroch. Tým sa zvýšila energetická hospodárnosť budovy, informuje BBSK

„Najväčšiu zmenu ale predstavuje nadstavba časti budovy, v ktorej vzniklo deväť špecializovaných učební vybavených novu výpočtovou technikou, modelovňa s ateliérom pre 3D tlač, odborné kabinety, ale aj prednášková sála pre 160 osôb. Zrekonštruovali sme klasické ako aj odborné učebne a postupne sme nainštalovali interaktívne dotykové obrazovky, ktoré nahrádzajú tabule,“ priblížil riaditeľ školy Kamil Kordík.

V inej časti školy vznikla inovačno technická zóna, ktorá slúži ako viacúčelový priestor pre tvorbu a spoluprácu. Tento priestor bude slúžiť aj v čase mimo vyučovania. Zóna disponuje špecializovanou výpočtovou technikou pre virtuálnu realitu, programovanie robotiky a neurónových sietí. Rovnako je vybavená zariadeniami pre 3D tlač a 3D skenovanie, súčasťou je aj miestnosť 3D vizualizácie. 

Podľa slov riaditeľa školy toto vybavenie umožní žiakom všetkých študijných odborov pracovať na svojich projektoch, vytvárať prototypy svojich modelov a taktiež priestor môžu využiť na oddych a stretávanie sa s priateľmi.

Obnova školy za 7 miliónov eur 

„V popoludňajších hodinách bude inovačno technická zóna slúžiť aj žiakom z iných škôl či verejnosti,“ doplnil Kamil Kordík. Školu J. Murgaša aktuálne navštevuje viac ako 640 žiakov a vyučuje štyri študijné odbory. Škola tiež poskytla jedno poschodie aj pre Kreatívne centrum RTVS – Artena, na ktoré išla z ministerstva kultúry desaťmiliónová dotácia a ktoré je plné najnovšej techniky pre tvorbu televíznych a rozhlasových formátov.

Do celkovej rekonštrukcie a obnovy šlo približne 7,3 milióna eur. Peniaze škola získala z dvoch eurofondových projektov, informuje stránka BBSK.

„To, čo sme pred chvíľou spoločne videli, je ukážkou toho, ako veci fungujú vďaka spolupráci. Vďaka tomu, že sa stretli skvelé projektové a realizačné tímy, ktoré sa spoločne popasovali s administratívou, technickými riešeniami a množstvom detailov, z ktorých je celá táto investícia zložená. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na tom, že ďalšia z našich krajských škôl sa zaradila medzi špičkové vzdelávacie inštitúcie nielen kvalitou výučby, ale aj kvalitou vybavenia,“ povedal počas slávnostného otvorenia vynovených priestorov predseda BBSK Ondrej Lunter.

Slávnosti sa zúčastnili aj zástupcovia Mesta Banská Bystrica, krajskí poslanci, zástupcovia RTVS i štátni tajomníci MIRRI a ministerstva kultúry Michal Kaliňák a Mário Maruška.

Škola budúcnosti na strednom Slovensku

Za všetko vďačia svojmu kraju 

Banskobystrický samosprávny kraj od roku 2017 investoval do rekonštrukcií, obnovy a materiálno-technického vybavenia škôl a školských zariadení z vlastného rozpočtu viac ako 31 miliónov eur. Kraj úspešne získal aj množstvo eurofondových a projektových peňazí.

Z týchto peňazí šlo na školstvo viac ako 63 miliónov. Vďaka týmto investíciám mohol Banskobystrický kraj zrekonštruovať priestory 23 škôl v celkovej hodnote presahujúcej 51 miliónov eur. 

Zdroje: MY Bystrica, BBSK, Facebook/Banskobystrický  samosprávny kraj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá