Na Slovensku vznikne druhá hokejová akadémia. Cieľom je aby mladí neodchádzali do zahraničia

  • Pri Strednej športovej škole v Košiciach vznikne Krajská hokejová akadémia
  • S jej výstavbou by sa malo začať v priebehu budúceho roka
BeFunky-collage-7
TASR - Roman Hanc/TASR
  • Pri Strednej športovej škole v Košiciach vznikne Krajská hokejová akadémia
  • S jej výstavbou by sa malo začať v priebehu budúceho roka

Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) a hokejovým klubom HC Košice otvára pri Strednej športovej škole v Košiciach Krajskú hokejovú akadémiu. Informovali o tom dnes predseda KSK Rastislav Trnka, prezident SZĽH Miroslav Šatan a výkonný riaditeľ HC Košice Norbert Koch.

Dnes všetky tri strany podpísali Dohodu o vzájomnej spolupráci, ktorej cieľom je teoretická a športová príprava žiakov – hokejistov. V rámci spolupráce má vzniknúť nová hokejová hala, ktorá má poskytnúť kompletné zázemie pre výcvik ľadového hokeja. Kraj už na jej výstavbu vyčlenil 2,7 milióna eur. S jej výstavbou by sa malo začať v priebehu budúceho roka, pričom postavená by mala byť do dvoch rokov.

Príprava mladých na výber do reprezentácie

„Košický samosprávny kraj ako zriaďovateľ stredných škôl má nielen povinnosť, ale aj ambíciu ponúkať také odbory, ktoré majú potenciál zvýšiť uplatnenie žiakov na trhu práce. Chceme vychovať takú generáciu hokejistov, ktorá bude držať krok s ich rovesníkmi zo zahraničia. Krajská hokejová akadémia pri Strednej športovej škole v Košiciach je pozitívnou zmenou vo vzdelávacom systéme, ktorá prináša nový prístup v oblasti prípravy mladých hokejových talentov na výber do reprezentácie a kvalitné vzdelanie pre prípad, ak by sa rozhodli ďalej pokračovať v štúdiu,“ uviedol Trnka.

zdroj: TASR - Roman Hanc

Kraj bude na projekte spolupracovať so Slovenským zväzom ľadového hokeja, ktorý poskytne finančnú podporu za účelom navýšenia kvality športového procesu v hokejovej akadémii nad rámec bežného štandardu.

„Sme veľmi radi, že sme v projekte starostlivosti o hokejovú mládež získali tak kvalitného partnera, akým je Košický samosprávny kraj. Cieľom SZĽH je vytvárať také prostredie, ktoré mládeži ponúkne široké možnosti v oblasti kvalitného vzdelávania v kombinácii s výbornými podmienkami pre športový, ale aj osobnostný rast hráčov. Veríme, že projektom hokejových akadémií sa slovenský mládežnícky hokej opäť zaradí medzi cieľové destinácie skautov NHL a potvrdí tak nárast dôvery a kvality,“ uviedol Šatan.

Mladí hokejisti by už nemali uvažovať o odchode do zahraničia

Do projektu v Košickom kraji sa zapojí aj hokejový klub HC Košice, ktorý do výstavby novej hokejovej haly poskytne hráčom kvalitné zázemie v ich domovskom stánku, v multifunkčnej hale Steel Aréna. „Našou prirodzenou ambíciou je ponuka takých podmienok pre talentovaných hokejistov, aby nemuseli uvažovať o odchode do zahraničia. Práve naopak, máme ambíciu, aby sa prvou voľbou tých najtalentovanejších v celom kraji stala Krajská hokejová akadémia v Košiciach. Spolu s partnermi urobíme všetko preto, aby tento projekt bol dlhodobo úspešný,“ dodal Koch.

zdroj: TASR - Roman Hanc

Prihlášky do hokejovej akadémie môžu žiaci základných škôl posielať do 20. februára 2020. Súčasťou prijímacích skúšok, ktoré sa budú konať v marci, budú talentové skúšky. Krajská hokejová akadémia ponúkne mladým hokejistom štyri odbory – športové gymnázium, športový manažment, digitálne služby v športe a spracovanie dát v športe, pričom ide o štvorročné odbory s maturitou. V pilotnom prvom ročníku bude otvorených 20 miest. Do krajskej hokejovej akadémie sa môžu zapojiť všetky hokejové kluby pôsobiace v Košickom kraji.

Druhá akadémia v poradí

V polovici októbra došlo k otvorenie hokejovej akadémie v Trenčíne, ktorá by podľa slov premiéra Petra Pellegriniho mala byť liahňou slovenských hokejových talentov.

„Dnes sme svedkami niečoho výnimočného v rámci celej Slovenskej republiky. Na základe iniciatívy Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a vedenia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa spúšťa výstavba novej haly pre Hokejovú akadémiu. Je to na Slovensku pilotný projekt, na ktorý vláda prispela sumou tri milióny eur. Samozrejme, tie náklady sú oveľa vyššie a chcem poďakovať predstaviteľom SZĽH a TSK, že sú ochotní investovať ďalšie prostriedky na vybudovanie uceleného strediska,“ dodal premiér pri poklepaní základného kameňa hokejovej haly v Trenčíne.

Pri tejto príležitosti sa vtedy vyjadril aj prezident SZĽH Miroslav Šatan, ktorý to považoval za historický deň pre Slovensko, pretože na rozdiel od špičkových hokejových krajín sme doteraz nemali podobnú akadémiu.

Zdroje: Peter, Pellegrini/Facebook, SITA, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech