Na spánok pri svetle zabudni. Nová štúdia ukázala ohromujúce výsledky jeho vplyvu na zdravie

  • Hoci sa štúdia zamerala na seniorov, rady z tohto článku by si si mal vziať k srdcu
  • Svetlo v noci môže viesť k cukrovke alebo obezite
spánok
Unsplash/Zohre Nemati, Tracey Hocking
  • Hoci sa štúdia zamerala na seniorov, rady z tohto článku by si si mal vziať k srdcu
  • Svetlo v noci môže viesť k cukrovke alebo obezite

Nová štúdia zistila, že aj slabé svetlo môže narušiť kvalitu spánku. To zvyšuje zdravotné problémy v prípade starších ľudí. Autorka štúdie a vedúca spánkovej medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu Phyllis Zee pre CNN tvrdí, že akékoľvek množstvo svetla počas spánku bolo spojené s vyššou prevalenciou cukrovky, obezity a hypertenzie u starších mužov aj žien. 

Štúdia publikovaná v časopise Sleep sa zamerala na starších ľudí, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku cukrovky a tiež kardiovaskulárnych ochorení. Spoluautorka doktorka Minjee Kim vysvetlila, že cieľom výskumníkov bolo zistiť, či existuje rozdiel vo frekvenciách týchto chorôb súvisiacich s vystavením svetlu počas spánku.

Zaujímavosťou je, že lekári podieľajúci sa na štúdii sa rozhodli pre nový spôsob. Ľudí, ktorých sledovali, nezavreli v spánkovom laboratóriu, ale poskytli im prostredie v reálnom svete.

Výskumu sa zúčastnilo 552 žien a mužov vo veku 63 do 84 rokov. Každej z týchto osôb bolo poskytnuté malé zariadenie pripomínajúce náramkové hodinky, ktoré meralo spánkové cykly, priemerný pohyb a vystavenie svetlu. 

Phyllis Zee uviedla, že vedci merali svetlo, ktorému je osoba vystavená, pomocou senzora na tele. Tieto údaje boli následnej porovnávané s aktivitou spánku a bdenia počas 24 hodín. Údaje, ktorými vedci disponujú, sú objektívne a skutočné, čo je podľa Zee pozoruhodné a odlišné od iných štúdií. 

Výsledky boli podľa odborníkov prekvapivé. Ukázali totiž, že menej ako polovica mužov a žien v štúdii neustále spala v tme najmenej päť hodín každý deň. 53 % dobrovoľníkov malo počas noci v spálni aspoň minimálne svetlo. 

„V sekundárnej analýze sme zistili, že tí, ktorí mali v noci vyššie množstvo svetla, mali tiež najväčšiu pravdepodobnosť cukrovky, obezity alebo hypertenzie,“ dodáva Zee. 

Odborníčka tiež skonštatovala, že ľudia, ktorí spali s vyššou úrovňou svetla, zaspávajú a budia sa neskôr. Títo ľudia majú podľa výsledkov štúdie vyššie riziko kardiovaskulárnych a metabolických porúch.

Dá sa tomu vyhnúť

Ak aj tebe prekáža svetlá miestnosť počas spánku, odborníci radia, čo robiť. Ukázalo sa, že pomáha napríklad umiestniť posteľ ďalej od okien a v prípade, že to nie je možné, mal by si investovať do tienidiel, ktoré blokujú svetlo.

Určite si sa stretol s radami, že počas spánku by si nemal mať v blízkosti žiadnu elektroniku. To stále platí a to aj v prípade, keď si ju potrebuješ nabiť. Na nabíjanie mobilov a notebookov by mala byť počas noci určená iná miestnosť.

Dobrou radou je aj maska na spanie, ktorá síce počas prvých nocí nie je najpohodlnejšia, no veľmi rýchlo si na ňu zvykneš. Zee ďalej radí, že v prípade, že počas noci musíš vstať z postele, je lepšie ísť potme a nezažínať svetlá. Svoj byt predsa poznáš a na toaletu by si mal trafiť aj bez svetla.

Ak sa však nedá a svetlo na svojej nočnej púti potrebuješ, pouvažuj nad nočnými svetlami. Tie sa umiestňujú veľmi nízko pri zemi a skvelou voľbou sú svetlá v jantárovej prípadne červenej farbe. Ukázalo sa totiž, že tieto odtiene majú dlhšiu vlnovú dĺžku a sú pre nás menej rušivé. 

Zdroje: CNN, Sleep

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá