Na starom družstve našli policajti vyhodený rádioaktívny materiál a výbušniny

  • Enviropolícia našla v Nedožeroch-Brezanoch rádioaktívny materiál
  • Objavili ho v priestoroch staršieho poľnohospodárskeho družstva
Značka rádioaktivity na poli
Ilustračné foto, Unsplash/Kilian Karger
  • Enviropolícia našla v Nedožeroch-Brezanoch rádioaktívny materiál
  • Objavili ho v priestoroch staršieho poľnohospodárskeho družstva

Veľké množstvo odpadu vrátane nebezpečných chemických látok rádioaktívneho materiálu a výbušnín našli v pondelok policajti v priestoroch staršieho poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza.

TASR to potvrdil riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern.

Na mieste zasahovali enviropolicajti v spolupráci s hasičmi, armádou a kontrolnými chemickými laboratóriami. „Vyšetrovanie sa začalo z dôvodu, že tu malo dochádzať k porušovaniu predpisov v oblasti nakladania s odpadmi, čo sa aj potvrdilo,“ uviedol Kern.

Zodpovednú osobu už našli

Osobu, ktorá za to má byť zodpovedná, už polícia podľa neho obmedzila na osobnej slobode. „Bude obvinená zatiaľ z trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi. V závislosti od toho, čo sa na mieste nájde, bude obvinená aj z ďalších trestných činov,“ ozrejmil Kern.

Polícia urobila zbežnú obhliadku objektu. „V spolupráci so špecialistami z Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR sa podniknú kroky, aby sa z miesta odstránili hlavne rádioaktívne materiály a výbušniny. Potom sa sústredíme na zdokumentovanie množstva odpadu, ktorý sa tam nachádza,“ priblížil ďalej Kern.

Na mieste sa podľa neho nachádza oveľa väčšie množstvo nebezpečného odpadu rôzneho druhu až po veľmi toxické a nebezpečné látky. V exteriéroch objektu sa nachádzajú najmä kvapalné nebezpečné odpady, v interiéroch rádioaktívny a vojenský materiál.

Odpad sa v objekte nachádza už dlhšiu dobu, pokiaľ by nedošlo k výbuchu alebo požiaru, priama hrozba podľa šéfa enviropolície aktuálne nie je. V prehliadke objektu budú policajti podľa neho pokračovať i ďalšie dni.

Správu aktualizujeme.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá